obsługa instalacji z pompą ciepła

Mam już pompę ciepła – co dalej? Jak obsługiwać? Jak serwisować?

 

Jak każde urządzenie techniczne tak samo pompa ciepła trzeba obsługiwać zgodnie z instrukcją lub przynajmniej z logiką.

Jest kilka podstawowych czynności które powinniśmy wykonać i mowa o niezwykle łatwych sprawach. W większości kotłowni z pompą ciepła powinniśmy dostrzec naczynia wyrównawcze ( wiszące na ścianie bańki np. czerwone / niebieskie )z manometrami czyli zegarami na nich – pierwsza czynność – jak wskazówka jest blisko zera np.0,5Bar to coś jest nie tak. Należy spytać instalatora co zrobić, często to tylko odpowietrzenie układu i wystarczy dopuścić trochę wody z sieci.

Jeżeli widzimy zawilgocenia, przecieki na ścianie czy podłodze należy rozejrzeć się czy wyciek nie jest skierowany na jedno z elektrycznych urządzeń poniżej,jeżeli tak wyłączyć urządzenie z prądu nawet wyłączając wszystkie bezpiecznik odpowiedzialne za kotłownię – TO BEZPIECZEŃSTWO!! Najlepiej postarać się go zlokalizować przeciek aby ułatwić diagnostykę przed serwisem.

W większości kotłowni znajdują się też filtry, jeżeli są to filtry które mają ułatwiony dla użytkownika i dostęp do nich jest prosty należy zadbać o ich wyczyszczenie zwłaszcza na początku eksploatacji instalacji.

Większość pomp ciepła posiada auto diagnostykę czyli na wyświetlaczu w przypadku awarii będzie wyświetlany błąd pracy. Może to być opis czy tylko numer który jeżeli przekażemy serwisowi bąz instalatorowi jest szansa że to drobnostka i będzie możliwa naprawa nawet przez telefon poprzez krótki prosty instruktarza dla klienta końcowego.

W przypadku pomp Energy Save pełną listę błędów, nieprawidłowości użytkownik może sprawdzić w tabeli błędów na wyświetlaczu. Znajdują się tu symbole błędów wraz z opisami i czasem wystąpienia jest to idealne rozwiązanie do diagnostyki pracy

pompy ciepła znajdziesz na: www.pompycieplakrakow.com