Dodatkowe 43 miliony pomp ciepła do 2030roku!

Nowe prognozy Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) ukazują, że kraje europejskie mogą wyprodukować 43,2 miliona jednostek pomp ciepła w ciągu najbliższych ośmiu lat, oprócz obecnych 20 milionów już zainstalowanych. Do końca 2030 r. całkowita liczba pomp ciepła wyniesie blisko 60 milionów jednostek.

 

Spekulacje na temat poszczególnych krajów wskazują, że to Francja będzie europejskim liderem pod względem zainstalowanych pomp ciepła do ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, z liczbą przekraczającą 8 milionów jednostek do roku 2030. Polska zajmuje czwarte miejsce w rankingu i ma wyznaczony cel na ponad 3 miliony pomp ciepła. W 2022 r. prawie co trzecie urządzenie w ogólnej liczbie sprzedanych urządzeń służących do ogrzewania budynków było pompą ciepła.

 

Według danych PORT PC, w 2022 r. liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w Polsce zwiększyła się o 137% względem danych z 2021 r. i wyniosła 188,2 tys. szt. Jest to ponad 100krotny wzrost rynku pomp ciepła typu powietrze/woda w przeciągu ostatnich 10 lat. Zwiększyła się też liczba sprzedanych pomp ciepła typu grunt/woda o 28% i wyniosła 7,2 tys. szt.

 

Żeby sprostać planom EHPA rocznie musielibyśmy instalować ok. 440 000 tych urządzeń, uwzględniając ten rok. Jest to więc dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.

 

Obliczenia opierają się na skumulowanych wytycznych ekspertów z krajowych stowarzyszeń członkowskich EHPA i przedstawiają, że pompy ciepła będą zapewniać ciepło niemal połowie budynków w Europie! Liczba osób korzystających z pomp ciepła może być jeszcze wyższa, ponieważ systemy pomp ciepła w sieciach ciepłowniczych doświadczają znacznego wzrostu popytu, który obecnie nie ma jeszcze odzwierciedlenia w aktualnych statystykach. Zwiększenie liczby wyprodukowanych pomp ciepła do 2030r. przyczyni się do stabilności sieci elektroenergetycznej w Europie i znacząco wpłynie na poprawę jakości powietrza dla wszystkich mieszkańców.