Przyczyny wzrostu popularności pomp ciepła wg. Raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej

Pompy ciepła to przyszłość domowej energetyki i nie tylko. Ostatnie odejście od węgla i gazu spowodowało znaczny wzrost zainteresowania ogrzewaniem przy pomocy pompy ciepła. Szybki wzrost rynku pomp ciepła jest dodatkowo napędzany przez kryzys energetyczny. UE w swoim planie dochodzenia do neutralności klimatycznej postawiła na pompy ciepła, i było pierwszym impulsem. Kryzys energetyczny wynikający z wojny na Ukrainie i embarga na gaz i węgiel z Rosji wzmocnił wcześniej zaplanowane mechanizmy zmian. W swoim najnowszym raporcie na temat przyszłości rynku pomp ciepła Międzynarodowa Agencja Energetyczna podkreśla pompy ciepła jako sposób na stworzenie społeczeństwa mniej zależnego od paliw kopalnych i mniej zależnego od zmian klimatycznych . Stwierdziła, że do ogrzewania większości budynków na świecie, w tym domów, biur, szkół i fabryk nadal wykorzystywane są paliwa kopalne, zwłaszcza gaz ziemny. Tak więc zakres zmian dzięki technologii pomp ciepła jest ogromny.

 

Spis treści:

  1. Wzrost sprzedaży pomp ciepła

  2. Dofinansowanie pomp ciepła

  3. Oddzielne taryfy dla użytkowników pomp ciepła

     

W Raporcie Międzynarodowej Agencji Energetycznej można przeczytać, że :“Pompy ciepła są superwydajnym i przyjaznym dla klimatu rozwiązaniem, które pomaga konsumentom zaoszczędzić pieniądze na rachunkach i umożliwia zmniejszenie zależności od importowanych paliw kopalnych”.W krajach UE do ogrzewania budynków zużywa się jedną trzecią gazu. Pompy ciepła mogą zmniejszyć to zapotrzebowanie o blisko 7 mld m3 w 2025 roku.

W najbliższych latach przewiduje się kilkukrotny wzrost sprzedaży pomp ciepła. Według raportu, globalna sprzedaż pomp ciepła wzrosła w 2021 roku o około 15%, czyli dwukrotnie więcej niż średnia z poprzedniej dekady. Tymczasem w krajach UE sprzedaż pomp ciepła wzrosła w tym samym okresie średnio o około 35% i oczekuje się dalszego przyspieszenia w związku z kryzysem energetycznym.

Dużą barierą dla wielu inwestorów jest wysoki koszt inwestycyjny pomp ciepła. Jednak, jak podkreślają eksperci MAE ( Międzynarodowa Agencja Energetyczna)pompy ciepła ze względu na wysoką sprawność mają zazwyczaj niższe koszty niż kotły na paliwa kopalne. Przy obecnych cenach energii roczne oszczędności na dostawie ciepła dla gospodarstwa domowego, które przechodzi z ogrzewania kotłem na ogrzewanie pompą ciepła, wynoszą 300 USD w USA i 900 EUR w Europie.

Dlatego rząd wprowadza różne programy wsparcia finansowego, które zachęcają do inwestowania w pompy ciepła

Takie zachęty finansowe funkcjonują już w ponad 30 krajach na świecie, które łącznie pokrywają ponad 70% globalnego zapotrzebowania na energię cieplną. Jest to szczególnie ważne dla grup o niskich dochodach. Wiele z tych krajów zapewnia również dodatkowe wsparcie dla grup o niskich dochodach, które stanowią 2-6% dochodów gospodarstw domowych, ze względu na znaczne oszczędności energii z pomp ciepła. Dla ubogich energetycznie ważne jest zabezpieczenie finansowania przed dokonaniem inwestycji. Eksperci MAE stwierdzają że: " Ubogie gospodarstwa domowe zazwyczaj potrzebują wstępnego wsparcia finansowego, aby skorzystać z modernizacji lub zmiany pomp ciepła."
 

Niektóre przedsiębiorstwa energetyczne ustanowiły specjalne taryfy dla konsumentów ogrzewania elektrycznego, aby uniknąć zniechęcenia do inwestycji w ogrzewanie za pomocą pompy ciepła. MAE stwierdza, że zarówno podatki energetyczne, jak i systemy opłat za emisję dwutlenku węgla muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby nie karać niskoemisyjnej energii elektrycznej w porównaniu z wykorzystaniem paliw kopalnych.