Pompa ciepła a powierzchnia domu

Często pojawiają się pytania, jaka pompa ciepła będzie odpowiednia do budynku o powierzchni 100, 120, czy 150 m2. Jak dopasować moc pompy ciepła na podstawie metrażu? Czy w ogóle jest to możliwe, a jeśli tak, to jaką wartość wziąć pod uwagę? Dobór odpowiedniego urządzenia/ pompy ciepła jest kluczową kwestią, zarówno podczas budowy domu jak i modernizacji. To, czy w efekcie końcowym użytkownicy będą zadowoleni z ogrzewania domu przy pomocy pompy ciepła, będzie zależało od kilku parametrów. Pompa ciepła nie może być ani przewymiarowana, gdyż przełoży się to na krótszą żywotność urządzenia, ani niedowymiarowana, ponieważ nie ogrzeje wystarczająco budynku, w którym się znajduje.

Spis treści:

  1. pompa ciepła a powierzchnia domu

  2. dobór pompy ciepła

Nie można dobrać pompy ciepła na podstawie samej powierzchni budynku. Metraż nie jest kryterium, które decyduje ostatecznie o doborze urządzenia. Natomiast jest jednym ze wskaźników, którego potrzebujemy do wykonania prawidłowych obliczeń zapotrzebowania. Budynek budynkowi nierówny. Nawet jeżeli dwa domy jednorodzinne mają taką samą powierzchnię to nie jest to jednoznaczne z tym samym standardem energetycznym. Nowy budynek o powierzchni 100 m2 wybudowany w standardzie WT 2021 będzie potrzebował zupełnie innego urządzenia niż stary budynek o tej samej powierzchni wybudowany kilkanaście lat wcześniej.

O ile w przypadku nowych budynków kwestia doboru pompy ciepła przez instalatorów na podstawie metrażu nie powinna stanowić problemu, gdyż potrzebne parametry są dostępne w projekcie, o tyle w przypadku termomodernizowanych domów, a szczególnie takich, w których wprowadzono wiele zmian, taki problem może pojawiać się częściej. Z punktu widzenia instalatora, któremu zależy na poprawnym doborze pompy ciepła do termo modernizowanego budynku, bardzo duże znaczenie ma rozmowa z właścicielem budynku, a także wizyta w budynku którego dotyczy pompa ciepła. Właściciel domu jest w stanie potwierdzić, jakie materiały zostały zastosowane i jaki był stopień realizacji inwestycji. Właściciel budynku wie również, ile paliwa do tej pory zużywał, co również jest bardzo pomocne przy doborze odpowiedniego urządzenia.

 

 

 

https://pompycieplaenergysave.pl/userfiles/11KW%20outdoor%20unit--right.png