pompa ciepła + fotowoltaika - doskonały duet ekologi i oszczędności

Pompa ciepła + fotowoltaika 

Czy może być coś lepszego od fotowoltaiki? Owszem, pompa ciepła zasilana fotowoltaiką. Jest to obecnie najbardziej ekologiczny oraz najbardziej ekonomiczny pod względem rocznych kosztów eksploatacyjnych system grzewczy. 

 

Spis treści:

1.      Pompa ciepła i fotowoltaika – dlaczego tworzą idealny duet?

2.      Zalety integracji pompy ciepła z fotowoltaiką

3.      Współpraca fotowoltaiki i pompy ciepła – ile można zaoszczędzić?

4.      Fotowoltaika + pompa ciepła – dotacja wspólna

 

Pompa ciepła i fotowoltaika – dlaczego tworzą idealny duet?

 

Coraz więcej osób budujących domy decyduje się na pompę ciepła oraz fotowoltaikę. Takie rozwiązanie pozwala na produkcję kWh energii z własnego źródła ciepła i elektryczności oraz redukuje koszty ogrzewania, jak i energii elektrycznej praktycznie do zera.

Pompa ciepła w dogodnych warunkach jest w stanie czerpać z otoczenia aż 75% energii potrzebnej do ogrzewania domu. Pozostałe 25% jest dostarczone w postaci prądu elektrycznego. Najczęściej pochodzi on z sieci, co oznacza, że trzeba za niego zapłacić. By uniknąć tych kosztów i stać się jeszcze bardziej niezależnym warto skorzystać z darmowego, niewyczerpalnego źródła energii, jakim jest słońce.

 

Zalety integracji pompy ciepła z fotowoltaiką

 

·      Mniejsze rachunki za prąd i ciepło

·      Własna energia elektryczna i cieplna

·      Pompa ciepła i PV stanowią odnawialne źródła energii

·      Szybki zwrot inwestycji – inwestycja szybciej się zwróci przy jednoczesnym montażu pompy i instalacji PV

·      Mniejsze koszty eksploatacji budynku

·  Przy odpowiednim doborze instalacji fotowoltaicznej jesteśmy w stanie zminimalizować opłaty do opłat przesyłowych dostawcy energii elektrycznej

 

 

Współpraca fotowoltaiki i pompy ciepła – ile można zaoszczędzić?

 

Pompy ciepła pozwalają znacznie obniżyć koszty uzyskania ciepłej wody użytkowej oraz ciepła. Decydując się jednak na dodatkowy montaż paneli fotowoltaicznych, można te koszty praktycznie wyeliminować. Zgodnie z ustawą OZE, taki system pozwala na budowanie „domów bez rachunków”. Po realizacji tego typu inwestycji rachunki mogą wynosić zaledwie 20 zł miesięcznie.

 

Fotowoltaika + pompa ciepła – dotacja wspólna

 

Niektórzy boją się kosztów związanych z instalacją fotowoltaiki oraz pompy ciepła. Na szczęście istnieją liczne rządowe dofinansowania, które można uzyskać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Najnowszą tego typu inicjatywą jest program Czyste Powietrze, trwający do 2029 roku. Dzięki niemu można uzyskać nawet 90% całkowitego zwrotu termomodernizacji dopiero powstającego lub już istniejącego budynku. Ponadto w tym roku ma ruszyć program "Mój prąd" dofinansowujący instalacje fotowoltaiczne. Bardzo istotne jest to, że program nie jest skierowany tylko do budynków termomodernizowanych, ale także do budynków nowo budowanych.