Jak działa pompa ciepła?

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła mogą pozyskiwać energię z powietrza, gruntu lub z wody. Głównie za sprawą tej różnorodności urządzenia te zyskały tak wielu zwolenników. Pompy ciepła nie wymagają dużej mocy elektrycznej, a ich działanie jest zasadniczo bardzo podobne do do działania lodówki.

 

  1. Jak działa pompa ciepła?
  2. Pompa ciepła - jak działa system jej ogrzewania?
  3. Jak działa pompa ciepła w domu?

 

Jak działa pompa ciepła?

Działanie pompy ciepła opiera się na wykorzystaniu pewnego triku, który umożliwia przenoszenie ciepła w odwrotnym kierunku, tzn. od chłodnej przestrzeni do cieplejszej. Tak jak lodówka redukuje ciepło z wnętrza pomieszczenia i oddaje je na zewnątrz, tak pompa ciepła usuwa ciepło z przestrzeni zewnętrznej i przekazuje je w postaci energii cieplnej do wnętrza domu. Zasada ta nazywana jest w fizyce efektem Joule’a-Thomsona. Jeśli chodzi o system ogrzewania pompy ciepła, to składa się on z trzech części, które szczegółowo omówiliśmy poniżej.

 

CTA: Pompa ciepła - czysta, tania energia!

 

Pompa ciepła - jak działa system jej ogrzewania?

System ogrzewania pompy ciepła możemy podzielić na trzy główne części: 

  • system źródła ciepła, który odpowiedzialny jest za pobieranie niezbędnej energii z otoczenia,
  • sama pompa ciepła, która umożliwia wykorzystywanie odzyskanego z otoczenia powietrza,
  • system dystrybucji i przechowywania ciepła, który odpowiedzialny jest za rozprowadzanie energii lub jej tymczasowe magazynowanie.

Jeśli pompa ciepła pobiera energię z ziemi lub wody, to w jej systemie krąży ciecz (najczęściej jest to roztwór glikolu), która absorbuje ciepło z otoczenia i transportuje je do pompy. Jeśli natomiast pompa pobiera energię z powietrza, to kluczowym jej elementem jest wentylator, który dostarcza ciepło z zewnątrz bezpośrednio do urządzenia. Jak to wszystko wpływa na ogrzewanie domu? W budynku montowana jest instalacja grzewcza i zbiorniki służące do przechowywania ciepła. W instalacji najczęściej krąży woda, która przyjmuje ciepło, a czynnik chłodniczy przekazuje je do systemu dystrybucji (np. grzejniki czy zbiornik ciepłej wody).

Jak działa pompa ciepła w domu?

Jeśli zastanawiasz się, w jakim miejscu najlepiej zamontować pompę ciepła i jak jej lokalizacja wpływa na ogrzewanie domu, podpowiadamy: najlepiej zorganizować miejsce w piwnicy lub na strychu. Pompa ciepła w domu działa w pełni bezobsługowo, jest niezwykle prosta w montażu i bezpieczna. To doskonałe i nowoczesne rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje na popularności, a kolejni właściciele domów chętnie w nie inwestują!