Jak działa pompa ciepła?

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła mogą pozyskiwać energię z powietrza, gruntu lub z wody. Głównie za sprawą tej różnorodności urządzenia te zyskały tak wielu zwolenników. Pompy ciepła nie wymagają dużej mocy elektrycznej, a ich działanie jest zasadniczo bardzo podobne do do działania lodówki.

 

  1. Jak działa pompa ciepła?
  2. Pompa ciepła - jak działa system jej ogrzewania?
  3. Jak działa pompa ciepła w domu?

 

Jak działa pompa ciepła?

Działanie pompy ciepła opiera się na wykorzystaniu pewnego triku, który umożliwia przenoszenie ciepła w odwrotnym kierunku, tzn. od chłodnej przestrzeni do cieplejszej. Tak jak lodówka redukuje ciepło z wnętrza pomieszczenia i oddaje je na zewnątrz, tak pompa ciepła usuwa ciepło z przestrzeni zewnętrznej i przekazuje je w postaci energii cieplnej do wnętrza domu. Zasada ta nazywana jest w fizyce efektem Joule’a-Thomsona. Jeśli chodzi o system ogrzewania pompy ciepła, to składa się on z trzech części, które szczegółowo omówiliśmy poniżej.

 

CTA: Pompa ciepła - czysta, tania energia!

 

Pompa ciepła - jak działa system jej ogrzewania?

System ogrzewania pompy ciepła możemy podzielić na trzy główne części: 

  • system źródła ciepła, który odpowiedzialny jest za pobieranie niezbędnej energii z otoczenia,
  • sama pompa ciepła, która umożliwia wykorzystywanie odzyskanego z otoczenia powietrza,
  • system dystrybucji i przechowywania ciepła, który odpowiedzialny jest za rozprowadzanie energii lub jej tymczasowe magazynowanie.

Jeśli pompa ciepła pobiera energię z ziemi lub wody, to w jej systemie krąży ciecz (najczęściej jest to roztwór glikolu), która absorbuje ciepło z otoczenia i transportuje je do pompy. Jeśli natomiast pompa pobiera energię z powietrza, to kluczowym jej elementem jest wentylator, który dostarcza ciepło z zewnątrz bezpośrednio do urządzenia. Jak to wszystko wpływa na ogrzewanie domu? W budynku montowana jest instalacja grzewcza i zbiorniki służące do przechowywania ciepła. W instalacji najczęściej krąży woda, która przyjmuje ciepło, a czynnik chłodniczy przekazuje je do systemu dystrybucji (np. grzejniki czy zbiornik ciepłej wody).

Jak działa pompa ciepła w domu?

Jeśli zastanawiasz się, w jakim miejscu najlepiej zamontować pompę ciepła i jak jej lokalizacja wpływa na ogrzewanie domu, podpowiadamy: najlepiej zorganizować miejsce w piwnicy lub na strychu. Pompa ciepła w domu działa w pełni bezobsługowo, jest niezwykle prosta w montażu i bezpieczna. To doskonałe i nowoczesne rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje na popularności, a kolejni właściciele domów chętnie w nie inwestują!

Pompy ciepła zdobywają w Polsce coraz większą popularność. Trudno się temu dziwić. To skuteczny sposób na pozyskiwanie energii w sposób tani i ekologiczny. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany do tego rozwiązania, to sprawdź, jak działa pompa ciepła.

Pompa ciepła - jak działa?

Mówiąc najprościej, pompa ciepła to urządzenie, które przenosi energię cieplną z jednego punktu do drugiego. Mechanizm jej funkcjonowania często nazywany jest zasadą odwrotnego działania lodówki.W fizyce nazywane jest to  efektem Joule’a-Thomsona.

Rodzaje pomp ciepła

To jak działa pompa ciepła, zależy w dużej mierze od wybranego jej rodzaju. Te zasadniczo są trzy.

  • Pompa gruntowa - . Ciepło pozyskiwane jest z gruntu i może ono zostać wykorzystane do obiegu grzewczego oraz do zbiornika z wodą (CWU = ciepła woda użytkowa). Za jej wykorzystaniem przemawia wysoka wydajność / sprawność / trwałość.
  • Pompa wodna - to równie wydajny sposób pozyskiwania ciepła. Źródłem energii jest woda, które może posłużyć do ogrzania domu. Pewnym minusem tego rozwiązania są stosunkowo wysokie koszty założenia takiej pompy.
  • Powietrzna pompa ciepła – najpopularniejszy typ pomp ciepła, przede wszystkim w nowych inwestycjach, w jej przypadku źródłem ciepła jest powietrze pozyskane  z zewnątrz. Ten system cieszy się coraz większą popularnością, głównie ze względu na fakt, że nie wymaga on poważnych inwestycji na starcie.
  •  Jak działa pompa powietrzna? Wyróżniamy dwa jej rodzaje: typu powietrze-powietrze (transport ciepła do wewnątrz) oraz powietrze-woda (ciepło trafia do obiegu grzewczego i zasobnika z wodą).

Każdy z tych rodzajów ma swoje plusy oraz minusy. Obecnie najpopularniejsze są pompy powietrzne, ale w ostatnich latach widać również ponownie rosnące zainteresowanie pompami powietrznymi glikolowymi.

Wydajna i czysta pompa ciepła

Teraz już wiesz, jak działa pompa ciepła. Swoją popularność zawdzięczają nie tylko dużej wydajności, ale również temu, że są rozwiązaniem bardzo ekologicznym. Do ich działania potrzebne są niewielkie ilości energii elektrycznej, dzięki czemu ich funkcjonowanie nie wpływa negatywnie na środowisko przyrodnicze - co ma miejsce w przypadku źródeł ciepła wykorzystujących paliwa kopalne.

Co ważne, doskonale sprawdzają się w klimacie umiarkowanym, takim jaki obserwujemy w Polsce. Zapewniają ciepło w domu jednorodzinnym nie tylko jesienią, ale również w zimowe miesiące, kiedy temperatury za oknem spadają poniżej -20 stopni Celsjusz a nasze pompy Energy Save mogą pracować nawet do -25 stopni poniżej zera.