Jak dobrać moc pompy ciepła?

Jak dobrać moc pompy ciepła?

Ogrzewanie za pomocą pompy ciepła jest jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań, które obecnie dostępne są na rynku. Jednak by spełniała swoje zadanie musi być dobrze dopasowana do potrzeb. Nawet najlepsze urządzenie nie będzie działało prawidłowo w niekorzystnych dla siebie warunkach. W poniższym artykule podpowiadamy jak dobrać moc pompy ciepła i jakie parametry są naprawdę ważne.

 

Spis treści:

1.      Jakie jest zapotrzebowanie energetyczne budynku?

2.      Moc pompy ciepła – jak dobrać?

3.      Czym się kierować przy doborze mocy pompy ciepła?

 

Jakie jest zapotrzebowanie energetyczne budynku?

 

Przed doborem odpowiedniego urządzenia inwestor musi ocenić jakie jest zapotrzebowanie na moc cieplną budynku. Gdy dopiero decydujemy się na budowę domu mamy ułatwione zadanie, bo to architekt odpowiada za analizę zysków i strat ciepła w danym budynku. Na podstawie dostarczonej dokumentacji oraz zapoznaniu się z dobranymi materiałami budowlanymi dokonuje charakterystyki energetycznej. Jest to najdokładniejszy sposób na określenie zysków oraz strat energii w budynku.

Inną z opcji jest dokonanie analizy na podstawie zużytego paliwa w ostatnich latach. Możemy również zlecić audyt budynku zewnętrznej firmie, która wyliczy energię, jaką należy dostarczyć by utrzymać konkretną temperaturę w budynku.

 

Moc pompy ciepła – jak dobrać?

 

Przede wszystkim musimy zastanowić się czy pompa ciepła ma stanowić jedyne źródło ogrzewania budynku czy zostanie wspomagane grzałką elektryczną lub kotłem. To bardzo istotna decyzja szczególnie dla remontujących domy.

Jeżeli decydujemy się na ogrzewanie wyłącznie pompą ciepła musimy dobrać moc w taki sposób by zapewnić pokrycie strat ciepła budynku w pełni, nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach pracy. Czyli z uwzględnieniem spadku mocy wraz z obniżeniem temperatury zewnętrznej w przypadku pomp powietrze/woda, a także z uwzględnieniem konieczności podniesienia temperatury wody w obiegu c.o. Jeżeli przy minimalnej temperaturze obliczeniowej (dla Polski jest to około - 15°C do -24°C, zależnie od strefy klimatycznej) moc grzewcza pompy jest niższa niż zapotrzebowanie budynku, to konieczne jest zastosowanie dodatkowego źródła ciepła, które wspomoże pracę pompy podczas najzimniejszych dni w roku.

 

Czym się kierować przy doborze mocy pompy ciepła?

 

Wybierając pompę ciepła przede wszystkim musimy kierować się mocą, ale nie tylko. Przy doborze urządzenia powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na automatykę, elementy budowy, współczynnik COP oraz pobór prądu.

Pompa ciepła stanowi inwestycję na długie lata, dlatego jej wybór i ustawienia powinniśmy zostawić specjalistom.