Ile kosztuje montaż pompy ciepła?

Ile kosztuje montaż pompy ciepła?


 

Użycie pompy ciepła stanowi najbardziej innowacyjną, oszczędną i ekologiczną formę ogrzewania budynków. Pozwala zaoszczędzić około 75% kosztów energii i zredukować nawet 30% emisji szkodliwych substancji. To niezawodna technologia grzewcza, która niesie za sobą wiele korzyści.


 

Spis treści:

  1. Sposób montażu pompy ciepła

  2. Koszt pompy ciepła – od czego zależy?

  3. Montaż pompy ciepła – czy się opłaca?


 

Sposób montażu pompy ciepła

Samo urządzenie nie stanowi jedynej inwestycji, musimy wziąć pod uwagę inne koszty z nią związane, chociażby montaż, komponenty instalacji jak zbiornik CWU ( ciepła woda użytkowa), bufor, pompy obiegowe, naczynia przeponowe, filtry, rury i izolacje. Bardzo dużo zależy od rodzaju pompy ciepła. Do najprostszych modeli należą te, które wykorzystują do działania wyłącznie powietrze. Pompy, które działają na zasadzie powietrze-powietrze składają się z prostej konstrukcji, co ma wpływ na niższy koszt montażu. Droższą inwestycją są gruntowe pompy ciepła lub powietrze-woda, ponieważ wymagają bardziej skomplikowanego montażu.


 

Koszt pompy ciepła – od czego zależy?

Pompa ciepła koszt może się nieco różnić, w zależności od wielu czynników, które mają wpływ na jej ostateczną cenę. Jednym z głównych elementów, od których zależy koszt pompy ciepła, jest dolne źródło energii, czyli miejsce, z którego pozyskiwana jest energia cieplna. Dodatkowo bardzo ważna jest moc grzewcza i parametry, jakimi charakteryzuje się pompa ciepła.

Gdy bierzemy pod uwagę prosty system jakim jest pompa ciepła powietrze – powietrze, który wykorzystuje w swojej pracy powietrze, wtedy koszt pompy ciepła z montażem może wahać się w przedziale 2-5 tys. Ale już zdecydowanie wyższa cena utrzymuje się, gdy bierzemy pod uwagę montaż modeli gruntowych pomp ciepła. Wydatki, które związane są z wydrążeniem odwiertów mogą zdecydowanie podnieść poziom inwestycji. Gdy decydujemy się na kolektory pionowe, wtedy może nas to kosztować nawet od 20 tys. w górę.

Do wyboru mamy również powietrzne pompy. Koszt pompy ciepła z montażem może wynosić od około 25 000- do 45 000 złotych. Cena zależy od rodzaju urządzenia, czy jest to split, czy monoblok.


 

Montaż pompy ciepła – czy się opłaca?

Pompa ciepła to energooszczędne urządzenie, które pobiera energię z otoczenia, dzięki czemu Ty możesz płacić jedynie np. za 25% prądu pobieranego z sieci co wynika ze sprawności pompy ciepła czyli COP lub bardziej precyzyjny wskaźnik SCOP. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możesz znacznie zmniejszyć koszty zużycia energii oraz ograniczyć wydatki. Wraz z pompą ciepła warto zamontować panele fotowoltaiczne, które są w stanie pokryć roczne zapotrzebowanie energetyczne dla pompy ciepła. Taka inwestycja jest w stanie zwrócić się już nawet w około 5-7 lat.