Dlaczego podłogówka?

Jest kilka powodów które sugerują iż jest to właściwsze rozwiązanie niż ogrzewania tradycyjnymi grzejnikami  ściennymi. Po pierwsze oszczędność, ogrzewanie płaszczyznowe będzie efektywne pomimo dostarczania niższej temperatury niż do grzejników. Energia będzie przekazywana dużo większą powierzchnią niż punktowo z grzejników. Następnie podłoga czyli najczęściej warstwa betonu stanowi doskonały akumulator energii której nie wytraca nawet przez kilka godzin podczas gdy niedostarczanie energii do grzejników spowoduje jego bardzo szybkie wychłodzenie. Kolejnym elementem wskazującym na wybór ogrzewania podłogowego niepowiązanym już z aspektem technicznym jest element estetyki, każdy grzejnik wiszący na ścianie w pewien sposób ogranicza funkcjonalność pomieszczenia czy też ogranicza przestrzeń. Grzejniki zasilane wysokim parametrem grzewczym mają tendencję do tak zwanego efektu przypiekania kurzu bezpośredni nad nim co w dość krótkiej perspektywie czasu pozostawi nieciekawe zabrudzenia ponad nim.  Dodatkowo konwekcja która powstaje w związku z dużą różnicą pomiędzy temperaturą grzejnika a temperaturą otoczenia powoduje podnoszenie się kurzu i jego swobodne podróżowanie po pomieszczeniu. Powietrze w pomieszczeniu jest dodatkowo wzbogacone przez drobiny kurzu i inne alergeny z niekorzyścią wpływające na zdrowie domowników.

Jako źródło dla ogrzewania niskotemperaturowego idealnym rozwiązaniem jest pompa ciepłą, która jako sama stanowi element nisko-kosztowego i ekologicznego urządzenia grzewczego.

Warto zauważyć iż w przypadku pomp powietrznych w standardzie jest też źródło chłodu z wykorzystaniem tej samej „podłogówki”

Konwekcja – proces przekazywania ciepła związany z makroskopowym ruchem materii w gazie, cieczy lub plazmie, np. powietrzu, wodzie, plazmie gwiazdowej. Czasami przez konwekcję rozumie się również sam ruch materii związany z różnicami temperatur, który prowadzi do przenoszenia ciepła. Ruch ten precyzyjniej nazywa się prądem konwekcyjnym.

Źródło - wikipedia