Deklaracja CEEB- pamiętaj zgłosić - czym ogrzewasz dom . Termin do końca czerwca!

Od 1 lipca do CEEB- Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wpływają deklaracje dotyczące sposobu ogrzewania budynków. Spis źródeł ciepła dotyczy domów mieszkalnych i niemieszkalnych a także budynków, w których są zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW. Jest to obowiązek właścicieli domów i musi być spełniony w określonym terminie. Nabór wniosków odbywa się od 01.07.2021r do 30.06.2022r, za nie złożenie deklaracji w terminie grozi kary grzywny.

Spis treści:

  1. W jakim celu powstał CEEB

  2. Coraz więcej pomp ciepła w deklaracjach CEEB

  3. kiedy zgłosić deklarację

1. Celem utworzenia CEEB jest poprawa jakości powietrza – likwidacja głównej przyczyny zanieczyszczeń – emisji substancji powodujących smog. CEEB będzie ważnym narzędziem wspierającym wymianę starych kotłów grzewczych. W centralnej bazie będą dostępne informacje na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców. Dzięki zebranym informacjom o budynkach będziemy wiedzieć o wiele więcej na temat sytuacji w mieszkalnictwie. CEEB to także narzędzie dla organów administracji centralnej i samorządowej do realizacji polityki niskoemisyjnej.
Mieszkańcom zostaną uruchomione usługi, które przyczynią się do poprawy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa, np. zamówienie przeglądu kominiarskiego czy inwentaryzacji budynku.

Regulacje dotyczące Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków są zawarte w rozdziale 5a ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021r. poz. 554)

2.Do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków należy zgłosić: sieć ciepłowniczą, kocioł grzewczy na paliwa stałe, piec kaflowy bądź wolno stojący opalany paliwem stałym (węgiel, pellet, drewno), kominek na paliwo stałe, kocioł olejowy, gazowy podgrzewacz przepływowy lub/i pojemnościowy, kominek gazowy, grzejnik gazowy, pieco-kuchnię, kuchnię węglową, pompę ciepła, instalacje ogrzewania elektrycznego, a także kolektory słoneczne.

Polacy zgłosili 100 553 tys. pomp ciepła oraz 177 419 tys. kolektorów słonecznych. Świadczy to o wzroście świadomości ekologicznej oraz coraz większej popularności tych urządzeń.

3.Dla źródła ciepła i spalania paliw, które zostało uruchomione przed 1 lipca 2021 r., deklarację należy złożyć do 30 czerwca 2022 r. Natomiast dla nowego źródła ciepła, które zostało uruchomione po 1 lipca 2021 r., deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia jego uruchomienia.