"Czyste Powietrze" Uwaga na nieuczciwych wykonawców!

Spis treści:

  1. Dofinansowanie „Czyste Powietrze”

  2. Promowanie firm przez NFOŚiGW

  3. Wypłata dofinansowania na konto wykonawcy

  4. Co powinno budzić niepokój


 

1.Rządowy program „Czyste Powietrze” cieszy się bardzo dużą popularnością. Jest on szansą dla wielu Polaków na wsparcie finansowe do wymiany kopciuchów i termomodernizacji budynków mieszkalnych. Można uzyskać nawet 135 tys. zł dofinansowania.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że coraz częściej zdarzają się nieuczciwi wykonawcy, którzy chcą zarobić na dotacjach, przy tym „naciągając” beneficjentów programu na drogie w eksploatacji pompy ciepła w zawyżonej cenie. Często te pompy ciepła są źle dobrane do wymagań budynku, co skutkuje ich nieefektywną pracą, dużym zużyciem prądu i jednocześnie wysokimi rachunkami za energię elektryczną.

2.Niektóre „firmy” sprzedają nieefektywne dla domu niskiej jakości urządzenia, które w okresie grzewczym zużywają dużo prądu i zdarza się również tak, że sprzedawane są bez gwarancji. „Firmy” te, a raczej ich akwizytorzy powołują się na partnerstwo w programie „Czyste Powietrze”
UWAGA! Żadna z instytucji obsługujących pogram „Czyste Powietrze”( NFOŚiGW, gminy, wybrane banki) nie promują i nie polecają konkretnych firm, usług, urządzeń!

3.Zdarzają się także takie „ firmy”, które namawiają do podpisania pełnomocnictwa i oferują w teorii „za darmo” zakup i montaż niedopasowanych do potrzeb i stanu technicznego domu pomp ciepła. Na podstawie podpisanej przez beneficjenta umowy, często bez wskazania w niej ceny usługi i urządzenia, przejmują dotację z programu „Czyste Powietrze”, który umożliwia prefinansowanie, czyli inaczej przekazanie dotacji bezpośrednio na konto wykonawcy. Następnie „firmy” montują niskiej jakości urządzenie i znikają, zostawiając beneficjentów z problemami serwisowymi, ponieważ bardzo często sprzedają urządzenia bez gwarancji. I wtedy pojawia się ogromny problem dla użytkownika, ponieważ rzetelne firmy, które od wielu lat działają w sektorze pomp ciepła, nie podejmują się napraw takich urządzeń.
Niestety nieuczciwe praktyki uderzają najczęściej w beneficjentów „Czystego Powietrza”, którym ze względu na niskie dochody przysługują największe kwoty dofinansowania.

4.Niepokój powinna budzić oferta „darmowego” urządzenia, szybki montaż, brak kwot w umowie, brak gwarancji, ale także brak wiarygodnych informacji o firmie i jej przedstawicielach. Beneficjent, wybierając wykonawcę- robi to na własne ryzyko. Dlatego należy wcześniej zrobić lokalne rozeznanie rynku nawet wśród znajomych, rodziny czy udając się do punktu konsultacyjno-informacyjnego programu „Czyste Powietrze” w swojej gminie. Pomocna może okazać się dostępna online lista ZUM, czyli zweryfikowany spis urządzeń. Warto sprawdzić rzeczywistą cenę oferowanego urządzenia w internecie, przeczytać opinie o tym danym urządzeniu.
W planach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, odpowiedzialnego za realizację programu „Czyste Powietrze” jest zamknięcie listy ZUM w zakresie pomp ciepła, co ograniczy możliwość udzielania dofinansowania wyłącznie do urządzeń wpisanych w to zestawienie, czyli takich, które w rzeczywistości spełniają parametry techniczne opisane na karcie produktu i etykiecie energetycznej.