Czy montaż pompy ciepła się opłaca?

Odnawialne źródła energii są bez wątpienia przyszłością naszego świata. Choć coraz więcej osób decyduje się tego typu rozwiązania, to wciąż istnieje znaczna grupa osób, która podchodzi do nich z dużym dystansem. Wielu z nich zastanawia się: czy montaż pompy ciepła mi się opłaci? Postanowiliśmy rozwiać te wątpliwości.

 

  1. Ile kosztuje montaż i eksploatacja pompy ciepła?
  2. Pompa ciepła a inne rozwiązania grzewcze
  3. Dlaczego pompa ciepła się opłaca?

 

Ile kosztuje montaż i eksploatacja pompy ciepła?

Podstawą do obliczenia opłacalności wykorzystania pompy ciepła jest koszt jej montażu i późniejszej eksploatacji. Na wstępie warto podkreślić, że wartość urządzenia uzależniona jest od jego mocy, miejsca montażu oraz całej instalacji grzewczej. Ceny poszczególnych pomp wraz z ich montażem wahają się od 20 000 nawet do 60 000, jednak część z tych kosztów mogą pokryć liczne dotacje Unii Europejskiej i polskiego rządu. Dopłaty proponuje m.in. program Czyste Powietrze, który dofinansowuje nawet 27 000 zł na instalację pompy ciepła.

Jeśli chodzi o samo użytkowanie pompy, to jedynym kosztem jest w tym przypadku energia elektryczna, która jest niezbędna do prawidłowego działania całej instalacji grzewczej. Kwota ta zależy przede wszystkim od powierzchni domu, jakości termoizolacji oraz pożądanej temperatury.

Pompa ciepła a inne rozwiązania grzewcze

Zestawiając pompy ciepła z innymi sposobami na ogrzanie domu, z łatwością dojdziemy do wniosków, że pompa jest bardziej rentownym rozwiązaniem. Ogrzewanie elektryczne jest bowiem niezwykle drogie, szczególnie w okresie zimowym, a koszty eksploatacyjne kotła na prąd są nawet o 400% wyższe niż w przypadku pompy ciepła. Podobnie wygląda kwestia ogrzewania gazowego, za które również trzeba zapłacić dużo więcej. W przypadku domu o powierzchni 100 m2 są to koszty rzędu 4200 zł rocznie, podczas gdy ogrzewając dom za pomocą pompy, zapłacimy maksymalnie 800 zł. Warto również pamiętać o regularnych podwyżkach cen gazu ziemnego.

Dlaczego pompa ciepła się opłaca?

Największą zaletą pomp ciepła jest fakt, że nie wymagają one korzystania z opału. Pompy nie produkują bowiem ciepła, a jedynie odzyskują je z odnawialnych źródeł, takich jak powietrze, woda czy grunt. Koszty eksploatacji urządzenia można natomiast znacznie obniżyć za pomocą instalacji fotowoltaicznej. W takiej sytuacji prąd potrzebny do działania pompy także będzie darmowy, a zatem koszty użytkowania pompy spadną do 0.

Warto dodać, że inwestycja w pompę ciepła zwraca się średnio w ciągu 5-15 lat. Rozstrzał ten wynika z możliwości otrzymania dużego dofinansowania na to urządzenie. Wówczas zwrot następuje w ciągu kilku lat!