facebook

Artykuły:

Fotowoltaiczne ekrany dźwiękoszczelne w Holandii

Wiele dróg w Polsce posiada zainstalowane ekrany dźwiękoszczelne. Mają one za zadanie oddzielać okoliczne zabudowania od nadmiernego hałasu generowanego przez ruch aut. Jednak głosy na ten temat są podzielone. Jedni opowiadają się o nich pozytywnie inni natomiast twierdzą, że tylko psują otoczenie. W Holandii, firma Heijimans, wymyśliła by zmodyfikować ekrany dźwiękoszczelne w taki sposób, by przy wykorzystaniu promieni słonecznych wspomóc produkcje energii elektrycznej.
Zmodernizowane ekrany o wysokości pięciu metrów stanął na odcinku czterystu metrów przy prowadzącej do Eindhoven autostradzie A50. Na podstawie wstępnych informacji, konstrukcja ma obejmować 68 ekranów i generować ilość energii odpowiednią do zasilenia ok. 50 domów. Wdrażanie projektu ma się rozpocząć na początku roku 2018.
Pomimo, że projekt ten jest niezwykle prosty, jeśli odniesie sukces z pewnością może być rewolucją w produkcji energii elektrycznej, a fotowoltaiczne ekrany dźwiękoszczelne rozprzestrzenią się na terenie nie tylko Holandii ale także Europy.
Źródła:
http://www.swiatoze.pl
http://www.odnawialnezrodlaenergii.pl
Photo by Pixabay

Burmistrz Londynu prosi wielkie koncerny samochodowe o pomoc w walce ze smogiem

Sadiq Khan wystosował niedawno oficjalny dokument do kilku największych producentów samochodowych, domagając się by wspierali finansowo walkę z zanieczyszczeniem powietrza Londynu. Pismo dostały między innymi BMW, Mercedes-Benz, Volkswagen. Burmistrz sprzeciwia się podwójnym standardom stosowanym przez wymienione koncerny argumentując w ten sposób swoje postępowanie. Khan opiera się tu na sprawie 223 mln funtów jakie zostały przekazane przez powyższe koncerny dla Funduszu Zrównoważonej Mobilności Miast, który jest projektem rządu Niemiec.
Według burmistrza Londynu niesprawiedliwe było przekazanie całej kwoty tylko temu krajowi, nie uwzględniając Wielkiej Brytanii. Sporą winę ponosi Volkswagen w konsekwencji „dieselgate”. Afera rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych po tym jak ujawniono, w autach tej marki, specjalne urządzenia dające możliwość manipulowania wynikami szkodliwej emisji. Producent przyznał się do oszustwa i uiścił 15 mld dolarów odszkodowania. Burmistrz Londynu sprzeciwia się stosowaniu podwójnych praktyk i wymienia dwulicowe metody postępowania przedstawicieli koncernów samochodowych.
W lipcu brytyjski dyrektor Volkswagena usiadł w moim biurze i powiedział, że jego firma nie może dołożyć się do finansowania oczyszczania londyńskiego powietrza, jednak ich niemieccy koledzy dostają takie środki. Londyńczycy takie działanie uznają za niedopuszczalne” – oznajmił burmistrz Khan.
Ta postawa została z zapałem przyjęta przez mieszkańców Londynu oraz wszystkich zwolenników czystego powietrza, ale jednocześnie zwracają oni uwagę, by nie zadowalać się osiągniętymi sukcesami. Podobnego zdania są eksperci:„Proszenie producentów samochodów o wzięcie przez nich odpowiedzialności za udział w kryzysie związanym z zanieczyszczeniem londyńskiego powietrza jest pierwszym krokiem do tego, by wzięli oni odpowiedzialność za swoje działania” – twierdzi Areeba Hamid, działaczka Greenpeace.
Źródła:
http://www.money.pl
http://www.swiatoze.pl
Photo by Pixabay

Budownictwo ekologiczne- mity

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się ekologiczne budownictwo. W związku z tym rodzi się wiele niepewności i kontrowersji dotyczących wydatków, rzeczywistego przełożenia na rachunki czy przyszłości tego sektora budownictwa.
Znikome oszczędności
Jednym z najistotniejszych mitów, jest fakt, iż kupno mieszkania w ekologicznym budynku wiąże się z ogromnym wydatkiem. Jak się okazuje nie do końca tak jest. Ceny poszczególnych lokali oscylują w granicach od 7 do 10 tys. zł za mkw, a więc nie odbiegają od tych budowanych tradycyjnie. Mało tego ekologiczne mieszkanie jest inwestycją, która za sprawą mniejszych rachunków za wodę i energie, zwróci się w przyszłości. Porównując z tradycyjnym budownictwem oszczędności energii mogą sięgać nawet 25-35%. Zbierana jest deszczówka, wykorzystywana później do spłukiwania toalety czy zraszania trawników, co daje oszczędności wody pitnej, w zależności od wykorzystywanej technologii, między 20 a 30%. Ponadto dochodzą kwestie zdrowotne. Deweloperzy instalują aktualnie systemy wspierające filtrację powietrza wewnątrz budynku, zaś sam budynek wznoszony jest z materiałów, które nie szkodzą środowisku.
Więcej kosztów niż korzyści
Wielu sceptyków zwraca uwagę na kwestie finansowe dotyczące instalacji systemów, które wspierają ekologiczne rozwiązania takie jak panele słoneczne, system kogeneracji itd. Warto pamiętać, że koszt takiej inwestycji jest rozkładany między wielu nabywców i zwraca się po czasie w postaci niższych rachunków. Co ważne, jakość życia i wygoda ulegają poprawie.
Budownictwo ekologiczne koncentruje się wyłącznie na oszczędzaniu energii Budownictwo ekologiczne charakteryzuje się głównie oszczędnością energii i redukowaniem negatywnego oddziaływania na środowisko. Jednak równie ważne są design oraz wytrzymałość w całym okresie użytkowania. Przykładowo położenie budynku względem światła jak i sama jego bryła istotnie wpływają na cyrkulację świeżego powietrza i oświetlenia mieszkań. Architekci podejmują starania by wykorzystać w odpowiedni sposób przewagi płynące z właściwego nasłonecznienia jednocześnie zmniejszając wpływ jego niedoboru lub nadmiaru.
Budownictwo ekologiczne to tylko chwilowa moda
Mimo tego, iż ekologiczne budownictwo jest niszą w Polsce, to z roku na rok powstaje coraz więcej mieszkań w tym standardzie. Po części wynika to z prawa Unii Europejskiej, nakazującego krajom członkowskim regulacje dotyczące wdrożenia ekologicznych rozwiązań w budynkach użyteczności publicznej i mieszkaniowych, głównie przez większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Ekologiczne budownictwo nie koniecznie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, zaś oszczędności wynikające z eksploatacji, w przyszłości dają mniejsze rachunki. Mimo że ten styl budownictwa jest rzadko spotykany na rynku to nowe budynki będą cechowały się komfortem oraz rozwiązaniami korzystnie wpływającymi na zdrowie i jakość życia.
Źródła:
http://www.ekologia.pl
https://plgbc.org.pl
Grafiki: http://sensis.pl

Rząd Wielkiej Brytanii przekaże 556 mln funtów na OZE

Jak podaje agencja Reuters, rząd Wielkiej Brytanii 11 października 2017 poinformował, iż przeznaczy środki finansowe na następne aukcje OZE, w wysokości 557 mln funtów (734 mln dolarów). Dodatkowo podkreślił, że aukcje powinny obejmować jedynie mniej powszechne źródła czystej energii w Wielkiej Brytanii.
Najbliższy przetarg będzie miał miejsce na wiosnę 2019 roku, szczegóły przedsięwzięcia nadal są nieznane.
Jak wynika z informacji udzielonych przez rzecznika brytyjskiego rządu, finansowaniem zostaną objęte morskie farmy wiatrowe, określone projekty energetyki cieplnej oraz biomasa. Rezultaty poprzedniej aukcji zostały upowszechnione w ubiegłym miesiącu. Jak się okazało po raz pierwszy morska energetyka wiatrowa okazała się mniej kosztowna niż produkcja energii atomowej.
Zaplanowane 11 nowych projektów ma dostarczyć 3GW mocy już w latach 2021-2023. Wartość wszystkich inwestycji opiewa na kwotę około 176 mln funtów w skali roku.
Według Reuters, brytyjski rząd poda po publicznej wiadomości plan działania na rzecz wzrostu gospodarczego, który ma odnieść się także do zmian obejmujących zmniejszenie emisji CO2 w obszarze biznesowym, mieszkaniowym oraz transporcie i energetyce.
Władze Wielkiej Brytanii oznajmiły, że morską energetykę wiatrową będą wspierać niezależnie od kosztów.
Źródła:
http://swiatoze.pl
Reuters

Jak będzie wyglądać ogrzewanie domów w przyszłości?

Wybudowane po 2020 roku domy, zostaną w większym stopniu zabezpieczone przed ubytkami ciepła, przez co coraz bardziej opłacalne będzie ogrzewanie przy pomocy odnawialnych źródeł energii. Wybudowane po 2020 roku domy, zostaną w większym stopniu zabezpieczone przed ubytkami ciepła, przez co coraz bardziej opłacalne będzie ogrzewanie przy pomocy odnawialnych źródeł energii.
Warunki odnośnie izolacyjności cieplnej przegród budowlanych od 2021 stanął się o wiele bardziej restrykcyjne niż aktualnie. Współczynnik określający przenikanie ciepła U dotyczący ścian zewnętrznych w pomieszczeniach ogrzewanych będzie o 20% niższy niż dotychczas, stropów, dachów, stropodachów pod nieogrzewanymi pomieszczeniami o 25%, zaś okien i drzwi o 24-30%. Konieczny do zrealizowania będzie również warunek nieprzekroczenia skrajnej wartości wskaźnika dotyczącego potrzeb budynku na pierwotną energię nieodnawialną EP, który będzie ponad 40% niższy niż dopuszczalny limit w 2015 roku.
Nowe wymagania techniczne mówią, iż budynek wraz ze wszystkimi instalacjami (grzewcza, ciepłej wody użytkowej, wentylacja) muszą zostać zaprojektowane tak aby spełnić określone warunki dla wskaźnika EP. Energią pierwotną określana jest energia zawierającą jej nośniki uzyskiwane z zasobów naturalnych. Mogą być one odnawialne, do których zaliczają się promieniowanie słoneczne, ciepło geotermalne, wiatr czy nawet biomasa, ponieważ po spaleniu jej można, hodując rośliny, odtworzyć ją w niedługim czasie. Limity, jakie określa prawo obejmują tylko energię nieodnawialną, czyli taką, której zasoby nie ulegają szybkiej odnowie(paliwa kopalne powodujące degradacje środowiska naturalnego).
Do odpowiedniej oceny wpływu budynku na środowisko w zależności od jego potrzeb na energie pierwotną nieodnawialną wykorzystywany jest wskaźnik EP, czyli wielkość rocznych potrzeb na energię nieodnawialną pierwotną przypadającą na 1 m2 powierzchni ogrzewanej. Wartość tego wskaźnika dla domu jednorodzinnego od roku 2014 nie może przekroczyć 120 kWh, zaś od 2021 roku 70 kWh. Budynek ogrzewany urządzeniami elektrycznymi warto jest doposażyć w ogniwa fotowoltaiczne(PV). W odpowiednich warunkach wskaźnik EP może się zmniejszyć kilkukrotnie niż w sytuacji gdy prąd pobierany jest tylko z elektrycznej sieci energetycznej. Dodatkowo zastosowanie kolektorów słonecznych do podgrzania wody użytkowej redukuje EP o 10-20 kWh. Im więcej odnawialnych źródeł energii bierze udział w zaspokojeniu potrzeb energetycznych budynku, tym niższa wartość wskaźnika EP.
Źródło:
http://www.admateko.pl

Powietrzna pompa ciepła. To naprawdę się opłaca!

Powietrzne pompy ciepła zdobywają coraz większe powszechne uznanie. Niższe koszty eksploatacji i zredukowane rachunki to najważniejsze cechy, brane pod uwagę przy wyborze tego urządzenia jako systemu grzewczego. Jednak na początku należy się zastanowić, czy inwestycja w powietrzną pompę ciepła jest opłacalna?
Klienci chętniej stosują pompy ciepła z uwagi na ich ekonomiczność oraz możliwość ograniczenia wydatków poniesionych na ogrzewanie zarówno w budynkach nowych jak i modernizowanych. Dodatkowo prostota montażu, a także uzyskiwanie energii z powietrza sprawiają, że powietrzne pompy ciepła są jeszcze bardziej konkurencyjne na tle pomp gruntowych i wodnych.
Energia z powietrza
Ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń powietrzną pompą ciepła umożliwia wymiana energii z otoczeniem. Proces ten zachodzi przy użyciu jednostki zewnętrznej wraz z jej wymiennikiem ciepła przez który powietrze wtłaczane jest za pomocą wentylatora. Innymi słowy pompa zamienia pozyskaną z powietrza energie w ciepło do ogrzania pomieszczeń lub wody.
Powietrzna pompa ciepła – jak to działa?
Urządzenie złożone jest z modułu zewnętrznego oraz jednostki wewnętrznej. Moduł zewnętrzny pozyskuje ciepło z powietrza. Może zostać zainstalowany w dowolnym miejscu, bez względu na ukształtowanie terenu, jednak należy mieć na uwadze generowany hałas. Natomiast jednostka wewnętrzna odpowiada za przekazanie energii do budynku. Pompy pozyskują ciepło z powietrza w temperaturach nawet -20°C. Niestety wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej spada również moc pomp, co prowadzi do strat ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych. W takiej sytuacji konieczne staje się wsparcie elektryczne bądź hydrauliczne przez kocioł. Takie rozwiązanie pozwala na samodzielną prace pomp niezależnie od pogody. Do tego świetnie funkcjonują z ogrzewaniem podłogowym, grzejnikowym oraz ściennym.
Czy warto inwestować w powietrzną pompę ciepła?
Bezsprzecznie powietrzne pompy ciepła mają wiele zalet: można je montować w dowolnej lokalizacji, do posiadanych już instalacji grzewczych, przy wszystkich rodzajach zabudowy. W porównaniu do pomp gruntowych, instalacja pomp powietrznych jest szybka, bez konieczności przeprowadzenia skomplikowanych prac (np. odwierty, studnie) co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy.
Niestety powietrzne pompy ciepła posiadają wady. Jedną z najważniejszych jest cena. Urządzenie jest droższe niż kocioł kondensacyjny. Dodatkowo przy niskich temperaturach niezbędne jest dogrzewanie pomieszczeń wspomagającymi urządzeniami, ponieważ jej wydajność zmniejsza się wraz ze spadkiem temperatury.
Gdzie sprawdzają się najlepiej?
Powietrzne pompy ciepła są dobrą alternatywą dla gruntowych wymienników w miejscach gdzie ograniczeniem jest ukształtowanie działki. Co więcej, pompy te są lepszą propozycją niż tradycyjne systemy ogrzewania. Użytkowane są by zwiększyć komfort, obniżyć koszty wykorzystania paliw kopalnych oraz ograniczyć do minimum obsługę systemu ogrzewania.
Są świetną propozycją ogrzewania w domach energooszczędnych, charakteryzujących się niskim zapotrzebowaniem na ciepło. Nawet przy pełnym wykorzystaniu mocy pompy, koszty energii pozostaną stosunkowo małe.
Źródła:
http://www.ekologia.pl
http://www.budujemydom.pl
http://swiatoze.pl

Czym jest system rekuperacji?

Rekuperacja czyli inaczej wentylacja mechaniczna, to system cieszący się coraz największą popularnością na rynku wentylacyjnym. Eksperci przekonują, że jest to system z odzyskiem ciepła, który zwraca się w bardzo szybkim czasie.
Czym jest rekuperator
Rekuperator pozwala na maksymalne wykorzystanie ciepła oddawanego na zewnątrz budynku przez istniejącą wentylację. Stosuje się go w celu zapewnienia odpowiedniej wentylacji budynku oraz przekazania energii między powietrzem wyrzucanym a powietrzem świeżym. Dzięki wentylacji i filtracji powietrze staje się czyste, ma odpowiednią wilgotność a wszelkie zanieczyszczenia, kurz i brud zostają usunięte co ma pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców.
Wybierając firmę, która odpowiednio dobierze rekuperator jak i instalacje, profesjonalnie zaprojektuje i doradzi, unikniemy dużych kosztów inwestycyjnych. Dobór odpowiedniego rekuperatora jest niezwykle ważny, gdyż zainstalowane urządzenie generuje spore oszczędności w kosztach eksploatacyjnych obiektu, szczególnie w kwestii jego ogrzewania.
Na co należy zwrócić uwagę?
Użytkownicy często obawiają się hałasu, szczególnie nocą. Naszym zdaniem nie ma powodu do obaw. Dobrze wykonana instalacja wentylacji, odpowiednie dobrane średnice, zastosowanie tłumików gwarantuje cichą i bezszumową pracę. Ważne jest aby instalacja była wykonana z odpowiednich materiałów takich jak rura gładka – izolowana, rekuperator powinien być wyposażony w grzałkę wstępnego podgrzewu w celu zapewnienia dogodnych parametrów pracy. Inwestorzy w dużej mierze sugerują się ceną urządzeń wentylacyjnych, nie zwracając uwagi na wyposażenie, na przykład czy posiadają element grzewczy wstępnego podgrzewu.
Ze względu na wielkość rur właściciele nowo budowanych domów często decydują się na wybór instalacji z rur o małych średnicach. Powoduje to zwiększenie oporów instalacji, prędkości przepływu, a co za tym idzie zwiększenie hałasu. Ponadto stosowanie mniejszych przekrojów ogranicza w przyszłości ewentualne czyszczenie instalacji. Rekuperator dobiera się na podstawie wymaganego strumienia wymiany powietrza budynku w oparciu o normy dotyczące danych pomieszczeń. O tym jaki rekuperator będzie odpowiedni dla danego budynku decyduje projektant lub osoba posiadająca niezbędną wiedzę w dziedzinie wentylacji mechanicznej. Przy doborze należy uwzględnić kubaturę i specyfiki pomieszczeń również opory instalacji, by nie okazało się, że ze względu na zbyt duże opory urządzenie nie spełnia parametrów minimalnego przepływu.
Przewody wentylacyjne także powinny spełniać kilka ważnych kryteriów: dobrze, żeby kanały wentylacyjne były gładkie (np. spiro gładkie – jest to w obecnej chwili obowiązujący standard). Ważnym elementem jest zaizolowanie rur termicznie tak aby nie powstał punkt rosy, który może powodować rozmnażanie drobnoustrojów. Tylko dobrze przemyślana i zaprojektowana instalacja wentylacji mechanicznej daje wysoki komfort oraz oszczędności związane z odzyskiem ciepła z powietrza usuwanego.
Źródła:
http://www.ekologia.pl
http://www.budujemydom.pl
http://muratordom.pl

Ogrzewanie podłogowe, najlepszym sposobem na ciepłą łazienkę.

Sposób na ciepłą łazienkę: remont łazienki to dobra okazja, żeby wymienić lub uzupełnić dotychczasowe ogrzewanie, które nie zapewnia odpowiedniej temperatury. Warto wówczas pomyśleć o zastosowaniu ogrzewania podłogowego.
To prosty sposób na dogrzanie łazienki. Możemy zastosować ogrzewanie wodne lub elektryczne. Z jakich materiałów wykonuje? Jak się je układa? Zgodnie z przepisami w łazience powinno być o cztery stopnie cieplej niż w pozostałych pomieszczeniach. Nie ma w tym przesady – przyjemniej jest wyjść spod prysznica do ciepłej przestrzeni. Wyższa temperatura w łazience sprzyja również szybszemu wysychaniu wilgotnych ręczników, ścian i podłogi. Dodatkowe ogrzewanie w łazience – podgrzewana podłoga W łazience o powierzchni nie większej niż 20 mkw., z grzejnikiem podłączonym w systemie rozdzielaczowym, można zrobić dodatkowe ogrzewanie – wodne podłogowe zasilane z istniejącego systemu centralnego ogrzewania.
Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego, czyli jak to się odbywa: w podłodze trzeba ułożyć rurę tworzącą pętlę ogrzewania i jeden jej koniec podłączyć do rury zasilającej grzejnik, drugi – do powrotnej z grzejnika, a na powrocie pętli zainstalować specjalny zawór RTL z prądem w łazience ograniczający temperaturę wody. Rozstaw rur i w konsekwencji także temperatura podłogi będą dość przypadkowe, ale dzięki zaworowi nie przekroczą dopuszczalnej wartości (dla podłogi w łazience to 33°C). Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu ogrzewania podłogowego w łazience trzeba sprawdzić, czy możliwe jest podniesienie poziomu podłogi o grubość płyty grzejnej. Minimalna, uzyskana dzięki wykorzystaniu specjalnego systemu z rurą o średnicy 9,9 mm mocowaną do maty o grubości 12 mm, wynosi 1,5 cm. Taki sposób podgrzewania podłogi zapewni oczekiwany komfort, ale tylko wtedy, kiedy będzie działało centralne ogrzewanie. Gdy na dworze zrobi się już na tyle ciepło, że kocioł się wyłączy, wodna podłogówka także przestanie działać.
Elektryczne podgrzewanie podłogi Tymczasem od wiosny do jesieni, wychodząc spod prysznica, też chciałoby się stawać bosymi stopami na ciepłej podłodze. Taką możliwość daje elektryczne podgrzewanie podłogi, ponieważ działa niezależnie od wodnego systemu centralnego ogrzewania. Jest łatwiejsze do wykonania i tańsze od wodnego, ale jego eksploatacja – ze względu na stosunkowo wysokie ceny energii elektrycznej – kosztuje więcej. Układanie elektrycznych mat i kabli Najłatwiej ułożyć matę, czyli siatkę z tworzywa sztucznego z wplecionym cienkim kablem grzejnym. Można to zrobić nawet samodzielnie, ale podłączenie do instalacji 230 V powinno się zlecić elektrykowi z uprawnieniami. Maty mają grubość 2,5 mm i mieszczą się w warstwie zaprawy klejowej używanej do przyklejania terakoty, więc nie podnoszą w istotny sposób poziomu podłogi.
Jeżeli nie chcesz usuwać starej posadzki, możesz maty ułożyć na niej i przykryć nową terakotą. Dostępne są maty o mocy 100, 120, 150 lub 160 W/m2. Kable są trochę grubsze od mat (mają 3-7 mm) i nie tak łatwe do ułożenia, zwłaszcza dla laika. Elementów grzejnych (mat, kabli) nie układa się pod stałą zabudową – wanną, sedesem czy kabiną prysznicową. Działanie systemów elektrycznych Systemy elektryczne działają natychmiast po uruchomieniu, szybko się nagrzewają do żądanej temperatury i są niezależne od centralnego ogrzewania. Działaniem ogrzewania podłogowego steruje termoregulator współpracujący z czujnikiem temperatury.
Źródła:
http://swiatoze.pl
http://muratordom.pl

>

MPK w Łomży wyposażone w OZE!!!

nfrastruktura MPK już została wyposażona ostatnio w instalację paneli fotowoltaicznych tworząca odpowiednią energię elektryczną, która przyczyni się do znaczących korzyści dla miasta. Panele zamontowano na dachu łomżyńskiego MPK, oraz na ścianie myjni autobusów. Ich moc wynosi dokładnie 28,6 kWp.
Dzięki temu Łomża stała się jedną z pierwszych firm komunikacyjnych w Polsce, które zdecydowała się na takie rozwiązanie. Jak powiedziała Pani Halina Pawelczyk z MPK Łomża. panele o łącznej mocy 28,6 kWp, dostarczą prąd dla całego kompleksu MPK czyli: budynku administracyjnego,stacji paliw, warsztatu, oraz myjni. Przedstawicielka MPK nadmienia, że tylko w pochmurne dni niedobór prądu jest pobierany z elektrowni elektrycznej.
Panele Fotowaltaniczne, nie są jedyną inwestycją w energię odnawialną, na którą zdecydowało MPK z Łomży. Od jakiegoś czasu na ulicy Spokojnej funkcjonuję przystanek autobusowy, na którym prosperuję turbina wiatrowa i panel PV. Dzięki czemu, podróżni mogą naładować swoje urządzenia mobilne, sam przystanek może być oświetlony. W niedalekiej przyszłości jest planowane zakup dla miasta Łomży autobusów elektrycznych, które energię będą pobierać z OZE.
Jak można się dowiedzieć z mediów, miasto Łomża bierze udział w programie E-bus. W ramach, którego 2020 roku miasto może zakupić dziesięć autobusów elektrycznych o długości 10 metrów. Jak Janusz Nowakowski, prezez MPK w Łomży, każdy taki autobus waży około 1,5 tony i posiada moc 150 kW.
Z opisanej instalacji taki autobus, może pobierać energie, aż przez 5 godzin, jeżeli tylko utrzymuje się słoneczna pogoda.
http://swiatoze.pl
http://www.lomza.pl
http://www.mpklomza.pl

Polacy dostaną po kieszeni. Ceny ogrzewania będą rosnąć coraz szybciej

Ten czas musiał nadejść jak podaje podaje portal Wirtualna Polska już w tym roku za ogrzewanie naszych 4 kątów zapłacimy o wiele więcej niż dotychczas. Wzrost cen ogrzewanie zapowiedziały już niektóre miasta. Taki stan rzeczy bierze się, że państwo polskie nie posiada złóż wysokiej jakości, oraz wysokich cen za import węgla. Specjaliści z portalu WysokieNapiecie.pl prognozują, że to nie koniec podwyżek cen węgla. Koszt importu takiego surowca może wzrosnąć nawet o 1000 zł za tonę.
Na stan obecny, ceny nie przebiły jeszcze magicznej granicy 1000 zł za tonę węgla grubego, ale jesteśmy dopiero na początku sezonu grzewczego i ceny mogą jeszcze znacząco wzrosnąć. Prognozuję się, że z czasem cena za tonę popularnego „orzecha” będzie oscylować między 900 a 1110 zł.
Według eksperta portalu WysokieNapiecie.pl. pana Bartłomieja Derskiego, podwyżkę cen za ciepło ogłosiły już takie miasta jak :Ustka, Nysa, Łowicz. Derski nadmienia, że są jednak i takie miasta, które nie korzystają masowo z węgla podczas ogrzewania budynków. Dzieję się tak dlatego, że te miasta bardziej stawiają na wykorzystywaniu gazu, czy też ciepła odpadowego z przemysłu. Dzięki takiej polityce grzewczej, być może mieszkańcy tych unikną podwyżek cen za ogrzewanie.
Źródła:
https://finanse.wp.pl
https://www.money.pl
http://wysokienapiecie.pl

W lubuskiem powstaje zielone osiedle!

Jakiś czas temu, można było wyczytać z mediów mówiących o OZE o tym, że w Dubaju powstanie nowoczesne ekskluzywne zielone osiedle, która wprowadzi wiele nowoczesnych rozwiązań. Jednak teraz nie będzie trzeba mieszkać w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, żeby zamieszać na takim osiedlu, gdyż niebawem na terenie województwa lubelskiego powstaje podobne, nowoczesne rozwiązanie mieszkaniowe sprzyjające środowisku naturalnego.
Takie osiedle powstanie nad malowniczym jeziorem Sławskim. Domy, które zostaną wybudowane na tym osiedlu, będą miały zamontowane panele fotowoltaiczne na dachach. Tą inwestycją wykona spóła: Szanowany dom.
Energia, która zostanie uzyskania z tej technologii będzie gromadzona w magazynach energii i rozdysponowana do każdego z budynków mieszkalnych. Na terenie osiedla będą także zainstalowane stację ładowania samochodów elektrycznych.
Według głównych planów na terenie osiedla powstanie w sumie około 100 domów jednorodzinnych, a także lokali o charakterze usługowym. W sumie panele osiągną moc energetyczną około 1 MW. Co jest dużą mocą i użytkownicy tego osiedla, nie będą musieli się bać energię elektryczną.
Każdy mieszkaniec tego osiedla przez okrągły rok będzie mógł korzystać bez dodatkowych opłat z elektrycznego auto: Toyoty Yaris!
Liczymy, że ta inwestycja, która niedługo powstanie pociągnie za sobą ogólny trend budowlany i w naszym kraju powstanie jeszcze więcej takich zielonych osiedli, gdzie można korzystać z technologii Pomp Ciepła, samochodów elektrycznych, paneli fotowoltaicznych i innych technologicznych grzewczo-chłodniczych sprzyjających czystości środowiska naturalnego, w którym żyjemy!!
Źródła:
http://swiatoze.pl
http://www.gminaslawa.pl
http://www.gazetalubuska.pl/strefa-biznesu/

Szkocja zakazuje sprzedaży samochodów spalinowych

Wiele razy już pisaliśmy o rozwoju rynku samochodów elektrycznych w wielu państwu.Ostatnio mogliście przeczytać o polityce Białorusi w tej kwestii. Z każdym dniem kolejne państwa decyduję się zainwestować w tę technologię. Na pewno niebawem przyjdzie czas, że ceny tych aut spadnie żeby coraz większa grupa obywateli mogła z niej skorzystać.
Dzisiaj jednak opowiemy Wam o bardzo ważnym ruchu polityki ekologicznej, na jaki zdecydowani się Szkoci. Mianowicie ten kraj Imperium brytyjskiego zdecydował się na krok zakazania sprzedaży aut spalinowych. Jest to kolejne narzędzie, które będzie sprzyjać środowisku naturalnego i zniwelować zanieczyszczenia powietrza.
Na taki ruch już zdecydowały się takie kraje jak: Anglia, Francja czy też Norwegia. Szkocki plan zakłada, że ten omawiamy zakaz ma obowiązywać już od 2032 roku! Władze Szkocji, mają świadomość, że aby ten zakaz mógł odnieść sukces, wymagana jest do tego odpowiednia infrastruktura, która będzie służyć do ładowania pojazdów elektrycznych, będących ekologiczną alternatywą samochodów spalinowych.
Według planu pośredniego szkockich władz do 2020 w centrach Glasgow, Edynburgu, Aberdeen i Dundee, zostaną utworzone strefy bez emisyjne.
W opinii byłego ministra Energii i Przemysłu pana Jesse’go Norman’a , uważa że auta spalinowe ze szkockich ulic znikną do 2050 roku. Plany rządu szkockiego są bardzo odważne i z czasem staniemy się świadkami elektryfikacji motoryzacji, dzięki której w kolejnych latach może nastąpić kolejna zmiana.
Liczymy, że na podobny krok zdecyduję się także niebawem polski rząd biorąc pod uwagę to, że w naszym samochody elektryczne cieszą się coraz większą popularnością.
Źródła:
http://swiatoze.pl
http://moto.pl/


Już niedługo nie popalimy przestarzałymi kotłami na węgiel i drewno!

Już niedługo dzięki nowym regulacjom prawnym, z obiegu zostaną wycofane całkowicie stare kotły na drewno i węgiel.
Kotły na węgiel i drewno, które są bardzo mało wydajne i zanieczyszczają powietrze zostaną na stałe wycofane ze sprzedaż. Stanie się dzięki rozporządzeniom opublikowanym i podpisanym przez ministra Morawieckiego dotyczące standardów dla kotłów, które eliminują przestarzałe kotły na drewno i węgiel z polskiego rynku. Takie stan prawny zacznie obowiązywać z dniem 1 października 2017 roku.
Lider Polskiego alarmu smogowego Andrzej Guła uważa powstanie takiego prawa za bardzo dobrą decyzję Ministerstwa Rozwoju. Tym samym Nasz kraj dołącza do grupy państw, które zakazały używania przestarzałej technologii. Guła dodaje, że zmianę prawa w tej kwestii domagała się także Najwyższa Izba Kontroli, oraz eksperci, którzy się zajmują tematyką takich kotłów. W tym momencie należy powiedzieć, że do dnia dzisiejszego zostało sprzedanych ponad 150 tys tak zwanych kopciuchów. Te kotły potrafią wyprodukować nawet 20 tysięcy zanieczyszczeń więcej od normalnych kotłów. Na szczęście ten nie ekologiczny od 1 października dobiega powoli końca.
Omawiane wyżej rozporządzenie, które wyjdzie w życie 1 października bieżącego roku i zakaże produkcji kotłów, które produkują paliwa stale, klas niższych niż 5 Tym rozporządzeniem Ministerstwo wykonało pierwszy krok w stronę jakości powietrza i walki ze smogiem. Pozostaje pytanie czy także inne Ministerstwa wprowadzą rozwiązania dołączy do walki z zanieczyszczeniem środowiska.
Należy zwrócić uwagę, że związku z omawianą zmianą prawą we wrześniu mogą gruntownie spaść ceny kotłów, których sprzedaż będzie zakazana od października. Firmy będą chcieli się pozbyć szybko wszystkich kotłów, które od października przejdą do lamusa.
Pamiętajmy, że kupując kocioł trzeba zwrócić szczególną uwagę i ostrożność czy kocioł będzie spełniać wszystkie normy zgodnie z nowym prawem obowiązującym od 1 października 2017 roku.
Źródła:
http://www.gazetaprawna.pl
http://globenergia.pl

Samochód Elektryczny

Samochód elektryczny rodem z Białorusi.

Jeśli ktoś sąd, że państwo białoruskie technologiczne odstaje od innych państw europejskich i światowych w kwestii produkcji samochodów elektrycznych, to jest w błędzie. Jak dowiedzieliśmy się zespół specjalistów z białoruskiej Narodowej Akademii nauk opracował nowoczesny samochód elektryczny. Władze Białorusi przekonują, że w tym państwa istnieje ogromna potrzeba rozpowszechnienia pojazdów o napędzie elektrycznych.Testy tego pojazdy mają zakończyć się najpóźniej do końca bieżącego roku.
Po raz pierwszy ten samochód był testowany w stolicy Białorusi, czyli w Mińsku. Był testowany przez samego zastępca premiera rządu Wladimira Siemaszkę. Według przedstawiciela rządu, auto dobrze przyspiesza, jest dynamiczne. W czasie prezentacji tego samochodu, wicepremier rządu Białorusi przypomniał, że Mińsk korzysta już z dwóch autobusów elektrycznych i planuje zakup autobusów hybrydowych.
Omawiane auto może przejechać na jednym ładowaniu nawet do 150 km. Duża zaletą białoruskiego samochodu jest hamowanie elektrodynamiczne z odzyskiem energii, które zaoszczędza nawet do 30 procent zużywanej mocy.
Białoruski samochód jest jeszcze w fazie testowania, kiedy zda wszystkie testy, będzie stale produkowany w zakładach firmy Belgee.
Źródło:
http://swiatoze.pl
http://elektrowoz.pl

Budujemy pasywne

Budownictwo pasywne, krokiem ku oszczędności

System budownictwa pasywnego to rozwiązanie, do którego ciągle Polacy podchodzą z dużą rezerwą. Bierze się to z powodu wciąż małej wiedzy w tym zakresie. Jeśli zaczyna się dyskusję nad tym systemem warto sobie odpowiedzieć na 3 zasadnicze pytania:
-Co oznacza termin budownictwo pasywne?
-Co wyróżnia budynki stawiane w tym systemie?
-Jakie korzyści czerpie właściciel domu pasywnego?
Ten standard budownictwa, którego głównym celem jest oszczędność energetyczna jest osiągany jest poprzez stosowanie bardzo dobrych parametrów izolacyjnych, oraz innych nowoczesnych rozwiązań. Praktycznie rzecz biorąc zapotrzebowanie na energie w takich budynkach jest nawet ośmiokrotnie niższa niż w zwykłych budynkach. Omawiane zapotrzebowanie na energie w roku wynosi 15 kW/m2, natomiast w domkach jedno rodzinnych budowania metodą tradycyjną zapotrzebowanie na energie w rozliczeniu rocznym osiągać może nawet 120 kW/m2. Samą definicję omawianego rozwiązania należy rozumieć, że takie budynki wykorzystują naturalne, zastaną już zasoby energii nie wymagające dodatkowych instalacji.(promienie słoneczne,wiatr)
Największą zaletą domów pasywnych, że ich użytkowania już generuję oszczędności. Właściciel takiego domu, który od rachunków może odliczeń koszty za energię ciepłą, która najbardziej obciąża naszą kieszeń. Budując pasywnie, może się uzależnić od zmian polityczno-gospodarczych. Zaoszczędzić można bardzo wiele. Ile zyskamy, zależy od tego o jakiej powierzchni budynek posiadamy. Na przykład przy założeniu, że posiadamy dom mieszkalny o powierzchni 160 m2 przy paleniu węglem rocznie musimy zapłacić za ogrzewanie około 3 tys, jeśli ogrzewamy gazem to możemy zapłacić za ogrzewanie nawet ponad 5 tys zł. Natomiast jeśli przeprowadzamy się do domu pasywnego może odpowiedni zaoszczędzić 300 i 700 zł!
Większość z nas budownictwo pasywne odstraszają koszty takiego systemu. Faktem jest, że jeżeli zdecydujemy się na użycie najlepszych środków na rynku materiałów, co jest pożądane to musimy się liczyć z kosztami większymi niż przy tradycyjnym budowaniu domu. Pamiętajmy, że koszta mogą być o wiele mniejsze gdyż, inwestor może skorzystać z dotacji od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Generalnym celem domów pasywnych jest po pierwsze ich funkcjonalność, dlatego zleceniodawca nie co do zasady pełnej swobody w stosunku do swoich upodobań. Rozwiązania energooszczędne będzie charakteryzować zwarta bryła, masywne ściany oraz minimalizm formy i kolorystyki. Wszystko to służy zapewnieniu najlepsze parametry gwarantujący najlepszy, optymalny odzysk energii. Takie projekty największym zainteresowaniem cieszą się wśród mieszkańców Skandynawii.
Jak wspominaliśmy ciągle mieszkańcy naszego kraju podchodzą bardzo sceptycznie i nieufnie. Pierwszy polki dom pasywny powstał ponad 10 lat temu Smolcu i widać lekko postępujący trend. Nie możemy jeszcze porównywać się z takimi nacjami jak Niemcy, gdzie powstały ponad 40 tys budynków. W Polsce do dnia dzisiejszego powstało o wiele mniej. Specjaliści jednak przewidują, że z każdym rokiem w Polsce będzie przebywać takich budynków. Duży wpływ w tym zmian w tym trendzie spowoduje Dyrektywa Unijna, z której jasno wynika, że od 2020 roku wszystkie nowo budowane domy muszą powstawać ze standardami budownictwa pasywnego,a zużycie energii muszą być na zerowym poziomie.
Polacy będą musieli się w przyszłości z tą technologią „zaprzyjaźnić” i wprowadzić ją jako powszechną normę budowlaną.
Źródła:
http://swiatoze.pl
http://www.ekologia.pl
http://www.reo.pl
klastry energii

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 300 mln zł dla klastrów na instalację OZE

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach naboru unijnego w ramach działania 1.1.1 przeznaczył 300 milionów zł na budowę lub przebudowę jednostek, które wytwarzają energię z Odnawialnych Źródeł Energii. Wnioski o dofinansowanie można składać w terminie od 31 lipca do 29 września 2017.
Finanse przeznaczone na wspomniane działanie czyli- Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej, zostały podzielone przez na dwa projekty : sumę 100 mln zł w formie dotacji na te działania związanie wyłącznie z produkcją energii cieplej, a także 200 mln zł w ramach pomocy zwrotnej przeznaczone na przedsięwzięcia dotyczące produkcji energii elektrycznej lub produkcji energii elektrycznej i cieplej. Ze wparcia Funduszu wyłącza się projekty, które wykorzystują OZE w zakresie wytwarzania energii w wysoko-sprawnej kogeneracji.
Największy udział finansowania w wydatkach kwalifikowanych na gruncie danego projektu, jest określany zgodnie przepisami prawa dotyczącymi pomocy publicznej, wynosi nie więcej 85 procent kosztu całej inwestycji. Dofinansowanie jest udzielane przedsiębiorcom, którzy wytwarzają energię z OZE, będącymi członkami klastra energii.
Przewidziane jest, ze opisana pomoc będzie przeznaczona na budowę nowych domów lub przebudowę jednostek wytwarzania energii wiatru(powyżej 5MWe), biomasę(5 MWth/MWe, biogaz(powyżej 2MWe/MWth), a także energię geotermalną (powyżej 2MWth). Elementem projektu, może być różniej przyłącze do sieci elektroenergetycznej lub ciepłowniczej, jednak musi należeć do wytwórcy energii.
Źródła:
http://www.reo.pl
http://globenergia.pl

Czy firmy wytwarzające energie będą zwolnione z zerowych deklaracji podatkowych

Lewiatan lobbuje na rzecz małych dostawców energii.

Władze Lewiatana uważają, że małe firmy wytwarzające energie powinni być zwolnieni z deklaracji podatkowych. Czy jest to słuszny ruch?
Rade OZE działająca przy Konfederacji Lewiatan, twierdzi- że dostawczy energii elektrycznej po tym jak zostali zwolnieni uiszczania podatku akcyzowego od zużycia energii na własne potrzeby, polski rząd powinien także znieść obowiązki deklaracji podatkowej, oraz prowadzenia ewidencji energii elektrycznej.
Tę opinie Rada OZE wygłosiła podczas konsultacji społecznych w trakcie prac nad ustawą dotyczącą podatku akcyzowego, a dokładnie w kwestii obowiązku składania deklaracji zerowych, a także prowadzenia ewidencji elektrycznej energii przez przedsiębiorstwa, które tę energię wytwarzają. Chodzi o energię wytwarzaną podczas instalacji, których moc generatorów nie będzie przekraczać 1 MW. W tym przypadku chodzi o firmę, które już korzystają ze zwolnienia z płacenia podatku akcyzowego na mocy przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z 8 lutego 2013 roku.
Jak powiedziała dyrektor departamentu energii i zmian klimatu Lewiatan- składania takich deklaracji i nakaz prowadzenia ewidencji w postaci ilościowej jest bardzo uciążliwa i nie wygodna, kiedy podmiot wytwarzający energię nie jest podatnikiem na podstawie żadnej innej czynności prawnej. Prawny obowiązek prowadzenia ewidencji zerowej, składającej się z wielu stron jest zupełnie nie potrzebne. Taki stan prawny jest uciążliwy zarówno dla wytwórców energii jak i dla administracji skarbowej.
Należy przypomnieć, że w 2013 roku uchwalone prawo, które daje możliwość zwolnienia od akcyzy zużywania energii energii elektrycznej, która jest produkowana z generatorów o łącznej mocy, która nie będzie przekraczać 1 MW. Z tej ulgi mogą korzystać firmy wytwarzający energię w części lub całości do potrzeb własnych. Ten obowiązek podatku akcyzowego ustał, ale tylko w formie samej opłaty podatku. Ciągle mamy do czynienia z obowiązkiem składania zerowych comiesięcznych deklaracji podatkowych akcyzowego oraz prowadzenia ewidencji. Jak pisaliśmy wyżej taki stan prawny niesie za sobą niepotrzebną biurokracją i obciążania firmy niepotrzebnymi kosztami pracy. Żywimy nadzieję, że z czasem te obowiązki są zostaną zlikwidowane dla wyżej wymienionych firm

Źródla: http://konfederacjalewiatan.pl
http://swiatoze.pl
Zdjęcie: Pixabay Skąd biorą się promienie słoneczne?

Czynniki determinujące działanie energii pochodzącej od słońca

nergia powstała z promieni słonecznych jest ogromna. Jest przez Nas wykorzystywana za pomocą paneli fotowoltaicznych, a także kolektorów słonecznych. Należy sobie zadać pytanie czy wszyscy wiedzą jakie czynniki wpływają na to, aby instalacja słoneczna działała sprawie??
Na instalację solarną składają się kolektory pobierające cieplną energię z promieni słonecznych, czujniki, zbiornik wodny, oraz rury poprzez które przepływa nagrzany czynnik. Każdą instalację słoneczną planuję się tak, aby pobierała najwięcej energii słonecznej
Kolejną kwestią, która wielu z Nas zastanawia, to w jaki sposób trafiają do Nas promienie słoneczne? Promienie przekraczają dosyć długą drogę. W kosmosie ich droga nie jest stopowana żadnymi czynnikami, jeśli chcą się dostać bezpośrednio na Ziemie. Trafiają one na pewną barierę. Mowa tutaj o atmosferze, która z dalszej odległości będzie przypominać bańkę, która otacza naszą Planetę. Promienie słoneczne po przejściu przez tę barierę są znacząco osłabione. Tak podobnie się dzieję jak na wyższych szerokościach geograficznych- promieniowanie będzie słabsze. Tym samym nasze promienie słoneczne muszą przebyć o wiele dłuższą drogę poprzez atmosferę.
Ostatnim czynnikiem, który będzie determinował działanie energii słonecznej jest lokalna wartość nasłonecznienia. Należy przez Nią rozumieć moc promieniowania od słonecznego w danym konkretnym miejscu na Ziemi. Ta wartość będzie zależeć przede wszystkim od szerokości geograficznej. Im dłuższą drogę musi przebić promień społeczny tym bardziej jest osłabiony przez atmosferę. Nasłonecznienie jest zależne od pory dnia czy daty. Przykładowo na południu Polski, kolektor słoneczny będzie latem pracować przez pełne 9 godzin na dobę, a zimą przez 5. Podczas instalowania panela solarnego, trzeba pamiętać, żeby go ustawić w odpowiednią stronę słońca, dzięki czemu słońce będzie padać na niego jak najdłużej w ciągu dnia całego dnia.
Źródła:
http://www.zielonaenergia.eco.pl/
http://swiatoze.pl
Zdjęcie: – https://pixabay.com/pl/

Kielce inwestują w energooszczędne autobusy

Duże dofinansowanie na kielecki transport miejski

Gmina Kielce otrzymała duży zastrzyk gotówki z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, który wynosi 231 mln zł. Fundusze zostaną przeznaczone na większe wykorzystanie nisko emisyjnego transportu miejskiego.
Jak zaznaczył wiceminister rozwoju Pan Adam Hamryszczak- „Przyznane środki Kielce przeznaczą na wdrożenie inteligentnego systemu transportu wraz z budową niezbędnej infrastruktury. Dzięki inwestycjom w zrównoważony transport miejski wzrośnie atrakcyjność miasta i poprawi jakość życia jego mieszkańców.
Głównym celem pierwszej części projektu jest poszerzenie lepszej wykorzystanie, a także zagwarantowanie wysokiej jakości transportu publicznego w Kielcach. Ten projekt wpłynie na powiększenie się udziału taboru nisko-emisyjnego we flocie transportu publicznego. Poprawi on także funkcjonowanie systemu komunikacji miejskiej(bus-pasy,przystanki, pętla autobusowa) . W ramach tego dofinansowania władze Kielc zaplanowali między innymi zakup 25-ciu autobusów, których napędy, który będą spełniać normę co najmniej Euro 6.
Drugim celem tego projektu jest poszerzenie wykorzystania transportu miejskiego Kielc i jego obszaru funkcjonalnego i zapewnienie wzrostu mobilności mieszkańców Kielc i poprawę układów transportowych. Otrzymanie przez miasto dofinansowanie skróci czas przemieszczania się komunikacją miejską, zintegruję formę transportu publicznego dzięki powstaniu Centrum Komunikacyjnego, na obszarze którego zostanie zainstalowany parking dla pojazdów osobowych z stojaki dla rowerów.
Źródło:
http://swiatoze.pl
http://www.flota.v10.pl/
http://www.portalsamorzadowy.pl
Źródło grafiki:
http://www.flota.v10.pl/galerie/solaris,urbino,electric,02,artykul,112113,1,jpg.html

czy można chłodzić za pomocą pompy ciepła?

Sposoby chłodzenia za pomocą Pomp Ciepła

Pompy Ciepła należą do grupy urządzeń grzewczych o bardzo dużej wydajności. Niektóre z modeli tych urządzeń dają użytkownikowi komfortu ciepła nie tylko zimę, ale w przekroju całego roku. Daję możliwość wyprodukowania chłodnego powietrza w czasie letnim i zapewnienia użytkownikowi swojego rodzaju klimatyzacji.
Jeśli chcemy zagwarantować, aby w pomieszczeniach naszym budynku panował przyjemny chłód możemy to zrobić za pomocą Pompy Ciepła. W takim przypadku stosuję się dwa sposoby. Pierwszy to tak zwane chłodzenie pasywne czyli bezpośrednie, a także chłodzenie zwane aktywnym, które polega na zastosowaniu obiegu odwróconego w pracy naszej pompy ciepła.  Należy jednak zaznaczyć bardzo ważną rzecz, że chłodzenie pasywne możemy tylko uzyskać przypadku posiadania gruntowej pompy ciepła. Natomiast chłodzenie aktywne może odbywać się także za pomocą powietrznej pompy ciepła. Istnieją przypadku, że niektóre urządzenia nie będą miały funkcje chłodzenia. 
Takie pompy, które posiadają funkcje zastosowania obiegu odwróconego(chłodzenie aktywne) nazywamy pompami rewersyjnymi. Wtajemniczeni w technologię omawianych urządzeń wiedzą, że pompy ciepła działają bardzo podobnie do chłodziarek. Jednak występuję między innymi różnica jeśli chodzi o wykonywane zadania(jedną będą grzać, inne chłodzić). Można z tego stanu rzeczy wyciągnąć wniosek, że podstawowe elementy budowy tych urządzeń czyli: wymienniki ciepła,zawór rozprężniczy, oraz sprężarka co do zasady są takie same. Co za tym idzie odwrócenie obiegu nie powinno być trudne. Należy tylko odwrócić kierunek, w którym tłoczy się sprężarka i zawór rozprężający, co zmienia kierunek przepływu czynnika chłodniczego, a co za tym idzie także przepływu ciepła. Trzeba w tym momencie podkreślić, że taki stan rzeczy nie był by możliwy bez zaworu czterodrożnego, a także drugiego zaworu rozprężającego.  Zawór czterodrożny jest odpowiedzialny za zachowanie kierunku tłoczenia sprężarki w obu trybach pracy.
Odwrócenie kierunku przepływu za pomocą nadmienionego zaworu czterodrożnego niesie za sobą zamianę ról wymienników ciepła. Skraplacz pracuje wtedy jako parownik, który odbiera z pomieszczeń ciepło, które potem jest przekazywane do czynnika obiegowego. Czynnik ten przepływa poprzez zawód czterodrożny do sprężarki, a następnie do wymiennika ciepła, gdzie występuję przekazanie ciepła do środowiska. Mówiąc najprościej chłodzenie aktywne polega na tym, że nasz budynek staje się źródłem ciepła, zaś dolne źródła będzie pełnić funkcję systemu grzewczego.
Pompy rewersyjne mają dwa współczynniki sprawności, jeden odpowiedzialny za chłodzenie, drugi za ogrzewanie pomieszczeń. W przypadkach w takich pomp, naturalne COP w pracy chłodzenie będzie odrobinę niższe, taki stan rzeczy bierze się z dodatkowego ciepła, które jest oddawane do czynnika obiegowego. W takim przypadku ciepło jest wytwarzane na skutek pracy danej sprężarki, będzie one niestety pogarszać bilans cieply i jednocześnie możliwy współczynnik efektywności chłodzenia.
Drugi sposób chłodzenia budynku czyli nadmienione na początku artykułu chłodzenie pasywne daje możliwość korzystania z naturalnego ochładzania pomieszczeń z samego dolnego źródła, które będzie oddawać nasze ciepło do gruntu. Wyżej opisany sposób oddawania ciepła do gruntu jest możliwy, ponieważ podczas okresu letniego temperatura gruntu jest o wiele niższa, niż ta występująca w pomieszczeniach. Pamiętajmy o tym, że zastosowanie chłodzenia pasywnego jest skierowanie tylko do posiadaczy pomp gruntowych i wodnych. Chłodzenie pasywne jest metodą bardziej oszczędniejszą i tańszą od chłodzenia aktywnego, także wyróżnia się bardzo wysoką efektywnością pracy. Kiedy chcemy uruchomić taki układ wymagana jest tylko odrobina energii elektrycznej, który nam posłuży do zasilania pompek obiegowych kolektora gruntowego lub sond wody gruntowej. Pompa ciepła będzie się tylko załączać do celów podgrzewania ciepłej wody użytkowej.  Wydajność chłodzenia poprzez naszą pompę ciepła będzie uzależniona od wskaźników dolnego źródła, oraz czasu eksploatacji.
Jeśli chcemy skorzystać z możliwości chłodzenia pasywnego, trzeba konkretną pompę ciepła wyposażyć w moduł chłodzenia pasywnego. Jest możliwość żeby współpracował z ogrzewaniem ściennym lub klimakonwektorami. Wymaga się także zainstalowania następujących dodatkowych  elementów: wymiennika ciepła,zaworów trójdrożnych i pompy obiegowej. Zasada działania tego systemu jest naprawdę prosta: płynne źródło ciepła jest kierowane do zewnętrznego wymiennika, dalej jest schładzane przez wodę gruntową lub solankę. Pompa Ciepła nie musi przy tym aktywnie współpracować, co wpływać będzie na niskie koszty chłodzenia naszego budynku. Regulator uruchamia jedynie pompę odpowiedzialną za obieg pierwotny, natomiast sprężarka zostaje wyłączona i otwiera zawory trójdrożne do wymiennika ciepła i następnie uruchamia pompę obiegu wtórnego. W taki sposób stosunkowo ciepłą woda z ogrzewania podłogowego może poprzez wymiennik ciepła oddać swoje ciało solance z obiegu pierwotnego.
Źródła:
http://www.gorenje.pl
http://swiatoze.pl
http://ekobudowanie.pl

czy warto zdecydować się na instalacje gruntowego wymiennika ciepła?

Budowa i zasady działania Gruntowego wymiennika Ciepła

Ostatnimi czasy bardzo często się nadmienia o energooszczędnych nowych technologiach grzewczych, które stosuje się podczas budowania domów ekologicznych o niskich kosztach ogrzewania.
Najczęściej w takiego typu budynkach stosuję się gruntowany wymiennik ciepła. Jest to urządzenie pozwalające na powiększenie komfortu ciepła w środku danego budynku. Do celu jest wykorzystywała tak zwana pojemność cieplna danego gruntu. Zastosowanie takiego zjawiska będzie wpływać na o wiele większą stabilizację temperatur w piwnicach budynków, gdzie wymiennik zostanie zastosowany. Dzieję się tak z powodu izolacyjnych właściwości ziemi.
Omawiana technologia daje możliwość na zmniejszenie nagłych zmian temperatury powietrza, które jest dostarczane do konstrukcji, poprzez wymiennik ciepła w stosunku do powietrza, które bezpośrednia się pobiera z atmosfery. Na początku wymienniki ciepła stosowana najczęściej w domach pasywnych. W obecnym czasie gruntowe wymienniki bardzo często się stosuje także w standardowych budynkach. Daję to możliwość obniżenia kosztów klimatyzacji i ogrzewania wnętrza budynku.
Biorąc pod uwagę konstrukcję wymiennika, można wyróżnić parę typów tego urządzenia. W wymiennikach rurowych przeważnie występują warstwy mediów oddzielone specjalną membraną, przez które przechodzi powietrze. Natomiast w drugim typie wymienników: czyli grzebieniowych,żwirowych, oraz płytowych są wykorzystywane warstwy gruntowane, które są przygotowane w określony sposób do przewodzenia powietrza, które jest dostarczane do danego budynku. Różnymi pomiędzy wskazanymi wymiennikami wynikają z materiału jaki został zastosowany. Co za tym idzie wpływa on na cenę i wydajność danego urządzenia.
Należy pamiętać, żeby podczas instalacji danego gruntowego wymiennika ciepła zwrócić szczególną uwagę żeby dane urządzenie usytuować poniżej poziomu zamarzania gruntu. Spowoduje to, że nasz wymiennik będzie prawidłowo funkcjonować przez cały rok.Wymiennik ciepła współpracuje z innymi rozwiązaniami skierowani na oszczędność energii i ochrony środowiska takimi jak: pompy ciepła, rekuperatory, wentylacja mechaniczna, grawitacyjna, oraz panele słoneczne.
Gruntowe wymienniki ciepła razem z innymi urządzeniami mającymi na celu oszczędzanie energii i ochronę środowiska, montuję się przeważnie w domach pasywnych, a także autonomicznych. Cieszę się także dużą popularnością u klientów, którzy chcą w określonym stopniu uzależnić od dostawców ciepła i energii.
Źródła:
http://wentylacja.org.pl
http://muratordom.pl
http://www.odnawialne-firmy.pl
http://www.wnp.pl

jakie dolne zrodło na pompy ciepła wybrac

Typy dolnego źródła dla gruntowych Pomp Ciepła.

Funkcjonowanie gruntowej Pompy Ciepła w odróżnieniu do powietrznej nie zależy od warunków klimatycznych. Taki rodzaj pompy ciepła może pracować w sposób ciągły przez cały rok. W przypadku kiedy zdecydowaliśmy się na taki rodzaj ogrzewania naszego budynku, powstaje pytanie- na jaki typ dolnego źródła wybrać?
Obecnie na rynku występują dwa rodzaju takich źródeł. Pierwsze to wymagające sporego nakładu finansowego wymienniki pionowe, oraz drugie czyli kolektory poziome- te jednak wymagają sporej powierzchni.
Read more…Gruntowa pompy ciepła, jest urządzeniem grzewczym, która działa dzięki ciepłu ze zgromadzonych zasobów pod powierzchnią ziemi. Energia pochodząca z gruntu, ma bardzo duży potencjał energetyczny. Grunt, z którego pobierane jest ciepło ma przewagę nad wodą pod powierzchniową z powodu ogólności dostępności. Temperatura gruntu jest o wiele wyższa od średniej temperatury powietrza z zewnątrz. Taki takiego ciepła z gruntu odbyła się poprzez kolektory poziome i pionowe sondy gruntowe. Wskazane wymienniki dzieli sposób ich konstrukcji. Elementem wspólnym jest roboczy czynnik, który posiada niską temperaturę zamrażania, który występuję w obu układach.
Wydajność takiego systemu grzewczego jest zależny właśnie od dolnego źródła energii. Dlatego też przed powzięciem decyzji należy zgromadzić wszelkie koniecznie informację o gruncie, gdzie zostanie zainstalowane dolne źródło. Należy tutaj wskazać, że istotnym czynnikiem, które będzie decydował o możliwości dokonania odwiertu jest rodzaj danego podłoża- na przykład skaliste mogą w zupełności wykluczyć wykonanie odwiertu. Nie bez znaczenia jest rodzaj gruntu, który może wpłynąć na uzyskanie energii z metra bieżącego danej instalacji. Na przykład gęstość strumienia ciepła na gruncie gliniastym wynosi 30 W/m2, natomiast w piaszczystym- tylko 10 W/m2. Następnym ważnym elementem jest wilgotność danej gleby- im gleba będzie posiadała większą wilgotność tym lepiej z powodu, że woda jest świetnym przewodnikiem ciepła, a co za tym idzie sprzyja większej wydajności danego systemu. Trzeba pamiętać o tym, że wskazanie przewodnictwa ciepła całościowego ośrodka gruntu jest bardzo istotne, ponieważ na podstawie tej informacji dowiemy się na jakiej głębokości należy zamontować dany układ cieplny, jednocześnie zostanie ominięta głębokość graniczna przymarzania danego gruntu.
Posiadając omówione wyżej informacje i dane możemy przejść do wyboru rozwiązania, które będzie najodpowiedniejsze dla naszej przyszłej instalacji. Kolektory poziome gruntowe mogą być wykonywane w różnych konfiguracjach takich jak: układy spiralne, szeregowo czy wężownicowe. Są tworzone przez bardzo elastyczne rury o średnicy od 32 do 40 mm, są układane w gruncie na jednej czy dwóch płaszczyznach. W sytuacji kiedy chcemy uzyskać najlepsze ciepło należy je położyć pod powierzchnią danego terenu poniżej danej strefy zamarzania gruntu. Instalację należy lokalizować biorąc pod uwagę rodzaj gruntu i jego lokalizację. Taką instalację należy umieszczać na głębokości od 1 do 1,8 metra- około 30 cm od miejsca gdzie grunt przymarza. Kolejną istotną rzeczą o jakiej musimy pamiętać jest odpowiedni odstęp między rurami wynosi on : 0,8 do 1 m- ma to na celu zapobiegnięciu przechłodzenia gruntu.
Rozmiar całościowego układu powinna być około 2 razy większa od powierzchni, chcemy przeznaczyć do ogrzewania naszego budynku. Koszty za wykonanie omawianego wymiennika, mieszczą się w przedziale około 20 do 30 zł za metr bieżący. Jeżeli posiadamy trochę mniejszą powierzchnią, możemy zdecydować na modyfikację naszego wymiennika, jakim jest kolektor spiralny. Wskazanie takiego rozwiązania zabiera mniej powierzchni a co za tym idzie potrafi zmniejszyć koszty prac gruntowych. Należy jednak tutaj nadmienić o tym, że efektywność takiego kolektora będzie o wiele mniejsza. Zależy pamiętać, żeby nad instalacją takich wymienników powierzchnia terenu nie była zabudowana. Stosuję się tę zasadę z powodu, że daje to możliwość stałego i bezpośredniego dostępu promieni słonecznych, które są koniecznie do odbudowy potencjału energetycznego otoczenia określonego wymiennika ciepła po jego wychłodzeniu. Trzeba pamiętać żeby instalację danego wymiennika ciepła usadowić z dala od korzeni drzew, gdyż bliskość korzeni może uszkodzić całą instalację.
Uwarunkowania klimatyczne w Polsce w wymierny sposób wpływają na to, że większość stabilność zapewniają sondy geometryczne. Sondy należy montować na głębokości 60 metrów. Taka zamontowania danego wymiennika wpływa na utrzymania wysokiej wydajności systemu na identycznym poziomie niezależnie od występujących warunków pogodowych. Ten rodzaj wymiennika można wykonać z rur PCV, polietylenowych, polipropylenowych lub polibutylenowych. Dużą zaletą, która przemawia za wymiennikami pionowymi jest, że w przypadku występowania wysokich temperatur głębszych warstw gruntu podczas okresu zimowego, zapewniają o wiele większą wydajność niż kolektory poziome. Co prawda taka inwestycja niesie za sobą o wiele większe koszty, jednak będzie bardziej opłacalna, na terenie gdzie występuję niski poziom wód gruntowych. Z 20 metrów odwiertu można otrzymać nawet około 1 kW mocy grzewczej. Trzeba w tym momencie podkreślić, że realna mocna cieplna, która zostanie uzyskana z 1mb instalacji w dużej ilości przypadków będzie się różnić od wartości, które zakładał projekt instalacyjny. Dlatego po wykonaniu pierwszego odwiertu trzeba skorygować projekt pierwotny w kwestii doboru poboru współczynnika mocy ciepła. Koszt wykonania odwiertu o wartości 1 mb będzie wahać się w przedziale od 80 do 150 zł. Będzie to zależeć od charakteru danego podłoża.
Z szeregu zalet poziomych kolektorów można wymienić między innymi: niską złożoność systemu, dzięki temu nie ma obowiązku skorzystania z technologii wiercenia z zastosowaniem specjalistycznego, a co za tym idzie koszty będą o wiele mniejsze. Kolektory poziome wymagają aby działka miała większą powierzchnia inaczej niż w przypadku kolektorów pionowych. Także trzeba w tym momencie podkreślić, że rzeczone kolektory poziome posiadają mniejszą wydajność cieplną dla sond gruntowych co będzie miała znaczący wpływ na efektywność pracy naszej pompy ciepła określaną podczas eksploatacji urządzenia. Zanim jednak zdecydujemy się na ostateczne rozwiązanie, należy przeprowadzić wnikliwe obserwację gruntu i analizę opłacalności danego rozwiązania.
Źródła:
http://swiatoze.pl
http://www.gorenje.pl

dazeniepentagonudooze

Armia USA w myśl ochrony środowiska!

Pentagon ogłosił przetarg o wartości ponad 96 mln dolarów w którym SunPower Corp, pod kontrolą francuskiego koncernu naftowego
Total, będzie operatorem elektrowni słonecznej w bazie sił powietrznych USA w Kalifornii.
Za czasów rządów Georga W. Busha celem było 25 % energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w wojskowej konsumpcji.
W 2015 roku produkcja takiego prądu była równa 3 Twh. Na terenie USA fotowoltaikę wykorzystuje się do zasilania baz ale i również jest wykorzystywana w zagranicznych
operacjach wojskowych np. w Afganistanie, Iraku.
W myśli o ograniczeniu niebezpiecznych konwojów z paliwem, Pentagon stara się zmniejszyć wykorzystywanie tej substancji. Armia USA zaczyna stosować nowe rozwiązania typu: elektryczny okręt zasilany z turbin gazowych.
Agencja ds. Weteranów także postawiła na ochronę środowiska. Wyposażone w panele słoneczne szpitale agencji zużywają aż o 40% mniej energii, w porównaniu do innych amerykańskich tego typu placówek. Myślą przewodnią w realizowaniu przedstawionych posunięć jest zmniejszenie zagrożenia atakami terrorystycznymi, oraz uniezależnienie wojska w okresie wojny.
Źródła:
http://www.money.pl
http://www.reo.pl
http://wysokienapiecie.pl
FOT. MICHAEL J. PACH./U.S. ARMY/CC/FLICKR

Liddecydujesienaoze

Lidl inwestuje w ochronę środowiska

Sieć sklepów Lidl inwestuje w fotowoltaikę i pompy ciepła. W Poznaniu sklep jest ogrzewany i chłodzony gruntowymi pompami ciepła. Zastosowane jest tzw. chłodzenie pasywne, które dzięki obiegowej pompie dolnego źródła obniża koszty eksploatacyjne. Pod posadzką umieszczone są instalacje dzięki którym budynek jest równomiernie ogrzewany bądź chłodzony.
Lidl wprowadza nowe, ekologiczne rozwiązania aby nie pogarszać stanu środowiska. Do takich posunięć możemy zaliczyć: zastosowanie energooszczędnego oświetlenia typu LED w szklanej, rozbudowanej fasadzie. Dzięki czemu zapotrzebowanie na doświetlenie jest znacznie mniejsze.
Niektóre niemieckie sklepy wytwarzają na swój użytek energię elektryczną. Instalacje fotowoltaiczne przesyłają energię słoneczną przetwarzając ją na prąd służący do zasilania budynku.
Stworzony system współpracy rekuperacji z wentylacją oraz z odzyskiem ciepła z lad chłodniczych. Sklep w Poznaniu jest w pełni wyposażony w powyższe systemy. Otrzymał także certyfikat Breem New Construction 2016. Certyfikat przyznawany jest dla budynków zasługujących na miano zrównoważonego projektowania, użytkowania i budowania obiektów. W niedalekim czasie podobne instalacje mają powstać również w innych sklepach.
Źródła:
http://swiatoze.pl
http://www.propertynews.pl
http://globenergia.pl

Szwecjarazemzoze

Szwecja w 100 % stawia na OZE

10.04.2017->Szwecja ma w planach obniżyć aż o 98 % podatek od energii elektrycznej wytwarzanej przez generatory energii z Odnawialnych Źródeł Energii o mocy do 255 kW, zużywanej na potrzeby własne. Jeśli złożone dokumenty zostaną zaakceptowane, to ustalenia wejdą w życie do stycznia 2018 roku.
Szwecki rząd do 2040 roku chce zrealizować plan by zasilanie kraju było w 100 % z odnawialnych źródeł energii.
Źródło:
http://globenergia.pl

Polsko-Japońskie Memorandum

5.04.2017-> W Warszawie 14.03.2017 r. zostało podpisane memorandum of understanding pomiędzy japońską organizacją rządową The New Energy and Industrial Technology Development Organization a Ministerstwem Energii. Jest to projekt kilkuletniej pracy zespołu składającego się z przedstawicieli z Energia Operator, Energia Wytwarzanie, Polskich Sieci Elektroenergetycznych i Hitachi Ltd.
Porozumienie dotyczy wejścia w życie hybrydowego magazynu energii składającego się z baterii ołowiano-kwasowych i litowo-jonowych oraz systemu automatyki Special Protection Scheme (SPS). Sprzęt techniczny został stworzony przez japońskie spółki i będzie przekazany w formie dofinansowania dla Polski. Szczegóły będą opublikowane po zawarciu umowy pomiędzy stronami.
Źródło :
odnawialnezrodlaenergii.pl

konferencjadobraenergia

Konferencja Dobra Energia- Poznań 2017

5.04.2017-> W Poznaniu odbyła się konferencja z cyklu Dobra Energia, gdzie zgromadziło się grono praktyków,ekspertów,naukowców, władz i przedstawicieli biznesu. Jest to pierwszy etap programu który będzie trwał przez wiele lat. Ma on na celu uświadomić oraz uczyć społeczeństwo mądrego wykorzystywania energii. Uczestnicy spotkania są zgodni co do inwestowania w energię odnawialną zaś jest problem w sprawie finansowania. Są także wątpliwości które z odnawialnych źródeł ciepła są najbardziej korzystne.
Beata Wiszniewska z Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej twierdzi aby nie centralizować produkcji energetycznej – jej zdaniem przyszłością są rozproszone źródła.
Należy też pamiętać że już na etapie planowania budowy domu trzeba myśleć o energooszczędnym budownictwie. Jest to wkład w ekologię oraz duże oszczędności w przyszłości. Zaś co do istniejących budynków należy inwestować w termomodernizację.
Bartosz Królczyk, przedstawiciel Wielkopolskiego Domu Pasywnego, mówił że takie budownictwo to nie tylko oszczędności ale również poprawa komfortu życia.
Podsumowując konferencję należy inwestować w lepsze jutro oraz uświadamiać coraz to większą grupę odbiorców. Spotkanie Dobra Energia odbędzie się również w Łodzi, Gdański, Katowicach i Krakowie.
Źródła:
http://swiatoze.pl
https://www.odnawialne-firmy.pl

Konferencja w Zakopanem: „Efektywność energetyczna i OZE – oferta finansowa i wsparcie doradcze”

4.04.2017 W Zakopanem miało miejsce spotkanie „Efektywność energetyczna i OZE – oferta finansowa i wsparcie doradcze” w ramach unijnego projektu o nazwie „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkalnego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”
Na konferencji Artur Michalski – Prezes Zarządu NFOŚiGW podkreślił że zaniedbano działania na rzecz geotermii. NFOŚiGW wprowadził nowe programy priorytetowe w tym terenie, mając na celu lepsze wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Suma unijnych finansów będących w RPO województw ma wartość 130 mld € oraz przewyższa wartość ogólnopolskiego POIiŚ.
Małgorzata Mrugała – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Krakowie odniosła się do aktualnych problemów dla obszaru małopolskiego, konkretniej do jakości powietrza i poprawy standardu życia przy współpracy z JRPDE w NFOŚiGW oraz z PEC Geotermia Podhalańska. Istnieje również projekt LIFE w którym pracuje grupa ekodoradców którzy mają funkcję wsparcia doradczego w zakresie OZE itp. Dr. Kazimierz Kujda – Prezes Zarządu NFOSiGW przedstawił plan działania systemu wsparcia doradczego dla sektora mieszkaniowego, publicznego i przedsiębiorstw z OZE i efektywności energetycznej realizowanego w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Na zakończenie konferencji prezes Kujda zaprosił wszystkich do składania wniosków oraz poinformował że wszystkie szczegóły można uzyskać na szkoleniach i konferencjach organizowanych przez NFOŚiGW.
Zapowiada się cykl 50 konferencji „Efektywność energetyczna i OZE – oferta finansowa i wsparcie doradcze”. Opisane wyżej spotkanie było szóstym z kolei.
Źródła:
http://www.nfosigw.gov.pl
http://www.reo.pl

Wspieranie efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym

3.04.2017 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma do rozdysponowania 300 milionów złotych, z funduszy z programu operacyjnego – Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, na dofinansowanie modernizacji elektrycznej budynków mieszkalnych.
Projekt powinien dotyczyć elementów wskazanych w opisie Osi Priorytetowych Regionalnych Programów Operacyjnych (np. podłączenie lub przebudowa wydajniejszych źródeł ciepła, instalacja lub modernizacja klimatyzacji itp.). Od 31 marca do 29 maja 2017 roku wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie, które jeszcze nie otrzymały dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, będą mogły składać wnioski o dofinansowanie. Fundusz jest przeznaczony na wielorodzinne budynki mieszkalne, zaś minimalna wartość projektu wynosi 3 miliony złotych.
Źródło:
http://swiatoze.pl
http://nowemiasto.dlawas.info
http://www.wieliczka.eu

Ścieki źródłem energii dla Pomp Ciepła

30.03.2017-> Ciepło można pobierać z produktów gospodarstw domowych jakimi są ścieki. Te sztuczne źródło energii może być zasilaniem dolnego źródła pompy ciepła. Prócz ścieków można wykorzystywać również gazy, spaliny i wody powierzchniowe.
Podane materiały mogą być wykorzystywane w domach jak i również w dużych przedsiębiorstwach. Podstawową przyczyną małej popularności wykorzystywania owego źródła są kryteria, które muszą być spełnione w celu funkcjonowania instalacji. Warunkami są: brak zanieczyszczeń powodujących korozję sprzętu, stabilne i wysokie wartości temperatury, duża pojemność ciepła itp. Istnieją trzy typy obiektów skąd można pobierać energię: kanały ściekowe, sieci kanalizacyjne i budynki.
Największą popularnością cieszy się odzyskiwanie ciepła ze ścieków w oczyszczalniach i kanałach wychodzących z oczyszczalni . Temperatura wynosi tu około +15°C niezależnie od pory roku i nie spada niżej niż +10°C. Z jednego metra sześciennego ścieków gdzie różnica temperatur wynosi 1K, pomiędzy chłodnym medium a ściekami można uzyskać około 5 kWh ciepła. Aby zdecydować się na przedstawiony sposób odzyskiwania ciepła trzeba już na etapie budowy poprowadzić dwa piony kanalizacyjne, gdzie będą oddzielnie: ścieki fekalne (zimne) od bytowych (ciepłych). Jest to nie tylko oszczędne ale i ekologiczne posunięcie które zapewni nieograniczone źródło energii.
Źródła:
http://swiatoze.pl
http://www.gorenje.pl

Dofinansowanie unijne na ekologiczne rozwiązania w domach mieszkalnych w woj. warmińsko-mazurskim.

29.03.2017-> Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego ponownie mogą starać się o dofinansowania ekologicznych rozwiązań w gospodarstwach domowych. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie w dniu 14 lutego br. zaczął realizację programu EWA( E-energia, W-woda, A-atmosfera).
Do rozdysponowania jest 20 mln. złotych. Fundusz będzie przekazany w ręce pomysłodawców najlepszych proekologicznych projektów, w formie 2% pożyczki na okres 5 lat. O wsparcie mogą starać się inwestycje o charakterze takim jak: wymiana pokryć dachowych zawierających azbest, przebudowa, modernizacja lub budowa indywidualnych źródeł ciepła,wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii do produkcji ciepła ,kompleksowa termomodernizacja budynków mieszkalnych, itp.
ŻRÓDŁO:
http://swiatoze.pl


Konserwacja Jednostki Zewnętrznej Pompy Ciepła

27.03.2017-> Jednostka zewnętrzna pompy ciepła wymaga regularnych przeglądów i czyszczenia aby posłużyła nam przez wiele lat. Zanieczyszczenia nagromadzone w obudowie i w tacy skroplin mogą spowodować awarię, co w konsekwencji będzie skutkowało wysokimi kosztami naprawy. Należy więc przynajmniej raz w roku, w okresie wczesnojesiennym wyczyścić parownik. Warto aby przeprowadził to wykwalifikowany serwisant, zaś podstawowe czynności możemy wykonać sami.
Przykładowo gdy czyścimy jednostkę zewnętrzną pompy ciepła odłączamy ją z prądu, po czym zaczynamy od konserwacji wlotu powietrza i wentylatora – nieczystości w tym miejscu podnoszą zużycie energii elektrycznej i ograniczają przepływ powietrza. W parowniku po zdemontowaniu osłony urządzenia, miękką szczotką czyścimy lamele parownika z nagromadzonego osadu. Dostępne są środki chemiczne o właściwościach czyszcząco- myjących, które można nabyć w sklepach z akcesoriami chłodniczo- klimatyzacyjnymi. Odpowiednie preparaty rozpuszczają zanieczyszczenia i nie powodują korozji materiału. Warto także zwrócić uwagę aby nieopodal urządzenia nie zbierały się:trawa, śnieg, liście. Należy więc usuwać szkodliwe czynniki z otoczenia w zależności od warunków atmosferycznych.
Źródło:
http://globenergia.pl


Chińczycy uciekają od smogu

23.01.2017 -> W Pekinie podjęto walkę ze smogiem. Zamknięto tam ostatnią elektrownię węglową. Jeden blok emitował do wdychanego powietrza setki ton zanieczyszczeń (tj. Tlenek azotu, dwutlenek siarki i pyły) rocznie. Na dzień dzisiejszy jest to pierwsze chińskie miasto gdzie cała energia elektryczna pozyskiwana jest z tzw „czystych źródeł” tj. elektrownie wiatrowe czy gaz ziemny. W styczniu 2017 roku powstała „policja smogowa” która ma za zadanie nadzorować emisję zanieczyszczeń. Za przekroczenie ustalonej normy grozi aresztowanie. Pomimo podjętych działań miasto wciąż przekracza wskaźnik stężenia drobnych pyłów zawieszonych (PM2,5). Zanieczyszczenie powietrza powoduje ciężkie choroby układu oddechowego, układu krwionośnego,oraz szereg innych dolegliwości. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje iż w 2012 roku zmarło ponad milion mieszkańców Chin z powodu zanieczyszczeń.
źródła
www.najlepszepompyciepla.wordpress.com
www.money.pl
www.bankier.pl


Kalifornia inwestuje w Odnawialne Źródła Energii

20.03.2017 -> Świat kroczy w kierunku rynku energii odnawialnej. Ostatnimi czasy, nowe kraje podejmują politykę odejścia od myślenia skierowanego na węgiel, a idą w kierunku rynku energii odnawialnej. Na pewno czytajcie już, o działach rządów takich krajów jak Chiny, Rosja, Arabia Saudyjska,Finlandia,Dania, Szwecja. Są mocarstwa mieszczące się w czołówce światowej. Wśród nich nie mogło zabraknąć Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.
W tym największym mocarstwie problem stanowienie prawa powszechnie obowiązującego wygląda trochę inaczej niż w państwach opisanych poniżej, gdyż Stany są Federacją, której każdy stan może, poprzez swoje władze samodzielnie stanowić prawo. Będzie one obowiązywać tylko i wyłącznie na danym terenie.
W tym największym mocarstwie problem stanowienie prawa powszechnie obowiązującego wygląda trochę inaczej niż w państwach opisanych poniżej, gdyż Stany są Federacją, której każdy stan autorytarnie może poprzez swoje władzę samodzielnie stanowić prawo na terenie swojego terytorium.
Skorzystał z tego Senat stanu Kalifornia i ustanowił prawo, w ramach którego zobowiązał wszelkich dostawców elektrycznej energii, o pozyskiwanie jej tylko wyłączenie z odnawialnych źródeł energii od 2045 roku. Należy także wspomnieć, że dana uchwała wprowadza także określone zmiany, w strategii obowiązującej w rozwoju O.Z.E. w stanie Kalifornia. Główną zmianą jest cel 50%- w złożonym miksie do 2030 roku. Obecnie połowa energii powinna pochodzić z O.Z.E. do 2025.
Będziemy z wielkim zainteresowaniem obserwować losy tego prawa w jego dalszej drodze . Takie kroki rządzących pozwalają mieć nadzieję, że takie działają skłonią inne kraje do skierowania swoich polityk na rynek energii odnawialnej, gdyż w tym jest przyszłość i czyste powietrze.

Instrukcje:

Instrukcja Obsługi Sterownika
Pompy Ciepła Gorenje
Eco Inverter:

tekst alternatywny
Inne opcje

SPLITOWE POMPY CIEPŁA


POMPA CIEPŁA V KLIMATYZATOR

POMPA CIEPŁA V KLIMATYZATOR

Z cyklu "WUJEK CIEPŁA POMPA" - technika grzewcza dla fachowców i laików

technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików

Pompy ciepła to niskie koszty ogrzewania

Pompa ciepła wykorzystuje ogromne ilości energii cieplnej, które znajdują się w naturalnych pokładach. Budowa pompy ciepła umożliwia pobór energii cieplnej z różnych źródeł, np. ziemia, powietrze, woda. Źródła te z racji niskiej temperatury nie są możliwe do bezpośredniego wykorzystania, ale dzięki pompie ciepła możliwe jest pozyskanie tej energii w sposób ekonomicznie opłacalny.

Instalacja grzewcza, to obok kanalizacji czy bieżącej wody, najbardziej niezbędny element naszego domu, niemal zaraz po fundamentach. Już na etapie projektu pojawia się problem, co będzie najlepszym źródłem ciepła na potrzeby CO i do ogrzania wody użytkowej (CWU).

Ograniczają nas nie tylko możliwości architektoniczne czy finansowe, ale przede wszystkim brak dostatecznej wiedzy związanej z tematyką grzewczą. Często, jako klient ostateczny jesteśmy zdani na opinie biur projektowych, architekta czy lakoniczne informacje na stronach internetowych.

Pompa ciepła – co to jest?

Instalacja grzewcza oparta o pompę ciepła to mechanizm, którego podstawowym zadaniem jest "transport" ciepła o niższej temperaturze, do miejsca o wyższej temperaturze. Ten ciekawy proces jest możliwy, dzięki odpowiedniej konstrukcji pompy, która posiada sprężarkę (przy wykorzystaniu ciepła z gruntu bądź zbiorników wodnych) lub wymienników podobnych, jak w chłodnicy samochodowej (przy pompie powietrznej).

Pompa ciepła kondensuje otrzymaną energię cieplną np. z gleby, by oddać ciepło otoczeniu. Aby pompa mogła zadziałać, jedyne, czego potrzebuje, to prąd. Eliminuje to konieczność podłączania do domu instalacji gazowej czy innego źródła paliwa stałego czy ciekłego. W związku z tym, jest to inwestycja ekologiczna, bezpieczna i oszczędna.

Pompę ciepła należy dobrać indywidualnie do potrzeb danego obiektu.  Zapotrzebowanie na energię cieplną bardzo różni się w zależności od wielu czynników. Zdarza się, że lepiej zainstalować kilka pomp o słabszej mocy, niż jedną o dużej ilości kW.

Ponadto pompa ciepła może być ciekawym elementem wystroju wnętrza Twojego domu. Nie wszystkie pompy muszą być w ciemnej kotłowni, niektórzy producenci oferują nowoczesne i designersko wyglądające pompy. Dlatego poważnie się zastanów czy wolisz mieć nieładny i nieekologiczny kocioł gazowy, czy może jednak elegancką i nowoczesną pompę ciepła, która chroni środowisko korzystając z odnawialnych źródeł energii?

Zalety ogrzewania przy pomocy pomp ciepła

W porównaniu z konkurencyjnymi systemami grzewczymi pompy ciepła są niezwykle ekonomiczne, o czym świadczy fakt, że zużywają nawet trzykrotnie mniej energii prymarnej, niż np. kotły gazowe lub olejowe. Około 75% energii grzewczej pomp pochodzi bezpośrednio ze środowiska i jest pozyskiwane za darmo, dlatego też pompy potrzebują zaledwie 25% energii w postaci energii elektrycznej do osiągnięcia 100% wyjściowej mocy grzania. Również pod względem nakładów inwestycyjnych pompy ciepła są porównywalne z konkurencyjnymi systemami ogrzewania, ponieważ nie wymagają one instalacji dodatkowych elementów systemu, takich jak cysterna na olej bądź gaz, czy też budowa komina, zaś koszty utrzymania są znacznie niższe.

Diagram prezentuje porównanie kosztów eksploatacji urządzenia grzewczego na olej opałowy i pompy ciepła w okresie ich żywotności. W przypadku pompy ciepła wyjściowe koszty inwestycji są wyższe, jednak niższe koszty zużycia energii w skali roku sprawiają, że koszty inwestycji równoważą się w okresie krótszym niż 7 lat. W kolejnych latach eksploatacji system oparty na pompie ciepła przynosi wzrost oszczędności w porównaniu z ogrzewaniem olejowym (pole oznaczone szarym kolorem).

Inwestycja w przyszłość

Decydując się dzisiaj na instalację systemu ogrzewania opartego na pompie ciepła należy mieć świadomość, że jest to inwestycja średnioterminowa. Faktyczna wartość tej inwestycji jest wypadkową wielu, zarówno mierzalnych, jak i niemierzalnych czynników. Poza bezpieczeństwem nakładów finansowych, możliwościami adaptacji, niskimi kosztami ogrzewania, komfortem oraz licznymi korzyściami ekonomicznymi i ekologicznymi jest to w istocie inwestycja w przyszłość twoją i twoich dzieci. Energia elektryczna jest bowiem jedynym funkcjonalnym energentem wytwarzanym w Słowenii i z tego punktu widzenia również najpewniejszym źródłem energii.

Nowe budownictwo, modernizacja lub wymiana systemu ogrzewania

Pompy ciepła są doskonałym rozwiązaniem dla systemu ogrzewania i klimatyzacji zarówno w nowym budownictwie, jak i w przypadku modernizacji lub wymiany istniejącego systemu grzewczego. Działanie oparte na zasadzie ogrzewania niskotemperaturowego pozwala zastosować pompę zarówno w systemach ogrzewania podłogowego, jak i ściennego lub ich kombinacji. Pompy można również instalować w odnawianych obiektach wyposażonych w grzejniki centralnego ogrzewania. Jeżeli w najchłodniejsze dni możesz zadowolić się wodą grzewczą o temperaturze do 60°C, pompa ciepła będzie najtańszym źródłem ogrzewania.

Zimą ciepło, latem chłodno

Wyjątkowa technologia pomp ciepła pozwala wykorzystywać system grzewczy do ogrzewania w okresie zimowym i chłodzenia w okresie letnim. Dzięki wyjątkowym właściwościom termodynamicznym i zdolności przenoszenia maksymalnej ilości energii cieplnej z otoczenia można nie tylko ekonomicznie ogrzewać pomieszczenia, ale także przez cały rok podgrzewać wodę dla celów użytkowych. Co więcej, bez jakichkolwiek dodatkowych adaptacji i inwestycji system może również służyć do klimatyzacji pomieszczeń zarówno w przypadku ogrzewania ściennego powietrznego, jak i podłogowego.

Łatwe sterowanie

Ogrzewanie oparte na pompie ciepła to oszczędność czasu, energii, eliminacja dodatkowej pracy oraz kosztów związanych z koniecznością dostarczenia pozostałych rodzajów paliw. Wszystkie systemy wyposażone są w wyjątkowo wygodne i łatwe sterowanie. Istnieje również możliwość zdalnego.

© 2011 - Wszelkie prawa zastrzeżone