facebook

Pompy Ciepła- Inwestycja w Przyszłość

Pompa ciepła – co to jest?

Instalacja grzewcza oparta o pompę ciepła to mechanizm, którego podstawowym zadaniem jest "transport" ciepła o niższej temperaturze, do miejsca o wyższej temperaturze. Ten ciekawy proces jest możliwy, dzięki odpowiedniej konstrukcji pompy, która posiada sprężarkę (przy wykorzystaniu ciepła z gruntu bądź zbiorników wodnych) lub wymienników podobnych, jak w chłodnicy samochodowej (przy pompie powietrznej).

Pompa ciepła kondensuje otrzymaną energię cieplną np. z gleby, by oddać ciepło otoczeniu. Aby pompa mogła zadziałać, jedyne, czego potrzebuje, to prąd. Eliminuje to konieczność podłączania do domu instalacji gazowej czy innego źródła paliwa stałego czy ciekłego. W związku z tym, jest to inwestycja ekologiczna, bezpieczna i oszczędna.

Pompę ciepła należy dobrać indywidualnie do potrzeb danego obiektu.  Zapotrzebowanie na energię cieplną bardzo różni się w zależności od wielu czynników. Zdarza się, że lepiej zainstalować kilka pomp o słabszej mocy, niż jedną o dużej ilości kW.

Ponadto pompa ciepła może być ciekawym elementem wystroju wnętrza Twojego domu. Nie wszystkie pompy muszą być w ciemnej kotłowni, niektórzy producenci oferują nowoczesne i designersko wyglądające pompy. Dlatego poważnie się zastanów czy wolisz mieć nieładny i nieekologiczny kocioł gazowy, czy może jednak elegancką i nowoczesną pompę ciepła, która chroni środowisko korzystając z odnawialnych źródeł energii?

Zalety ogrzewania przy pomocy pomp ciepła

W porównaniu z konkurencyjnymi systemami grzewczymi pompy ciepła są niezwykle ekonomiczne, o czym świadczy fakt, że zużywają nawet trzykrotnie mniej energii prymarnej, niż np. kotły gazowe lub olejowe. Około 75% energii grzewczej pomp pochodzi bezpośrednio ze środowiska i jest pozyskiwane za darmo, dlatego też pompy potrzebują zaledwie 25% energii w postaci energii elektrycznej do osiągnięcia 100% wyjściowej mocy grzania. Również pod względem nakładów inwestycyjnych pompy ciepła są porównywalne z konkurencyjnymi systemami ogrzewania, ponieważ nie wymagają one instalacji dodatkowych elementów systemu, takich jak cysterna na olej bądź gaz, czy też budowa komina, zaś koszty utrzymania są znacznie niższe.

Diagram prezentuje porównanie kosztów eksploatacji urządzenia grzewczego na olej opałowy i pompy ciepła w okresie ich żywotności. W przypadku pompy ciepła wyjściowe koszty inwestycji są wyższe, jednak niższe koszty zużycia energii w skali roku sprawiają, że koszty inwestycji równoważą się w okresie krótszym niż 7 lat. W kolejnych latach eksploatacji system oparty na pompie ciepła przynosi wzrost oszczędności w porównaniu z ogrzewaniem olejowym (pole oznaczone szarym kolorem).

Inwestycja w przyszłość

Decydując się dzisiaj na instalację systemu ogrzewania opartego na pompie ciepła należy mieć świadomość, że jest to inwestycja średnioterminowa. Faktyczna wartość tej inwestycji jest wypadkową wielu, zarówno mierzalnych, jak i niemierzalnych czynników. Poza bezpieczeństwem nakładów finansowych, możliwościami adaptacji, niskimi kosztami ogrzewania, komfortem oraz licznymi korzyściami ekonomicznymi i ekologicznymi jest to w istocie inwestycja w przyszłość twoją i twoich dzieci. Energia elektryczna jest bowiem jedynym funkcjonalnym energentem wytwarzanym w Słowenii i z tego punktu widzenia również najpewniejszym źródłem energii.

Pompy ciepła to niskie koszty ogrzewania

Pompa ciepła wykorzystuje ogromne ilości energii cieplnej, które znajdują się w naturalnych pokładach. Budowa pompy ciepła umożliwia pobór energii cieplnej z różnych źródeł, np. ziemia, powietrze, woda. Źródła te z racji niskiej temperatury nie są możliwe do bezpośredniego wykorzystania, ale dzięki pompie ciepła możliwe jest pozyskanie tej energii w sposób ekonomicznie opłacalny.

Instalacja grzewcza, to obok kanalizacji czy bieżącej wody, najbardziej niezbędny element naszego domu, niemal zaraz po fundamentach. Już na etapie projektu pojawia się problem, co będzie najlepszym źródłem ciepła na potrzeby CO i do ogrzania wody użytkowej (CWU).

Ograniczają nas nie tylko możliwości architektoniczne czy finansowe, ale przede wszystkim brak dostatecznej wiedzy związanej z tematyką grzewczą. Często, jako klient ostateczny jesteśmy zdani na opinie biur projektowych, architekta czy lakoniczne informacje na stronach internetowych.

Nowe budownictwo, modernizacja lub wymiana systemu ogrzewania

Pompy ciepła są doskonałym rozwiązaniem dla systemu ogrzewania i klimatyzacji zarówno w nowym budownictwie, jak i w przypadku modernizacji lub wymiany istniejącego systemu grzewczego. Działanie oparte na zasadzie ogrzewania niskotemperaturowego pozwala zastosować pompę zarówno w systemach ogrzewania podłogowego, jak i ściennego lub ich kombinacji. Pompy można również instalować w odnawianych obiektach wyposażonych w grzejniki centralnego ogrzewania. Jeżeli w najchłodniejsze dni możesz zadowolić się wodą grzewczą o temperaturze do 60°C, pompa ciepła będzie najtańszym źródłem ogrzewania.

Zimą ciepło, latem chłodno

Wyjątkowa technologia pomp ciepła pozwala wykorzystywać system grzewczy do ogrzewania w okresie zimowym i chłodzenia w okresie letnim. Dzięki wyjątkowym właściwościom termodynamicznym i zdolności przenoszenia maksymalnej ilości energii cieplnej z otoczenia można nie tylko ekonomicznie ogrzewać pomieszczenia, ale także przez cały rok podgrzewać wodę dla celów użytkowych. Co więcej, bez jakichkolwiek dodatkowych adaptacji i inwestycji system może również służyć do klimatyzacji pomieszczeń zarówno w przypadku ogrzewania ściennego powietrznego, jak i podłogowego.

Łatwe sterowanie

Ogrzewanie oparte na pompie ciepła to oszczędność czasu, energii, eliminacja dodatkowej pracy oraz kosztów związanych z koniecznością dostarczenia pozostałych rodzajów paliw. Wszystkie systemy wyposażone są w wyjątkowo wygodne i łatwe sterowanie. Istnieje również możliwość zdalnego.

ARTYKUŁY:


Stalowe domy zamiast klasycznego budownictwa

Domy stalowe są ciekawą propozycją w zastępstwie budownictwa klasycznego. Konstruowane są one z fabrycznych elementów stalowych w formie szkieletu łączonego na przykład przez dźwigary dachowe.
Aby rozpocząć budowę domu stalowego konieczne jest opracowanie projektu konstrukcyjnego, zgodnie z którym tworzony jest szkielet z fabrycznych elementów stalowych. Konstrukcja łączona jest przy pomocy wkrętów samowiercących do paneli ściennych oraz dźwigarów dachowych. Kolejnym krokiem jest wypełnienie konstrukcji pianką poliuretanową bądź wełną mineralną. Z zewnątrz można zastosować takie materiały jak płyty warstwowe, cementowo-drzazgowe, płyty termoizolacyjne MFP, płyty OSB a także blachy. Możliwości wykończenia elewacji oraz wnętrza są takie jak w obiektach budowanych klasycznie.
Do zalet tego typu budowania można zaliczyć oszczędność pieniędzy, jak również szybki czas realizacji inwestycji. Budowa domu na podstawie szkieletu stalowego może trwać zaledwie 3 miesiące, dzięki czemu redukowane są koszty wiążace się z wywozem śmieci, ochroną placu budowy, prądem oraz konieczną w trakcie prac wodą. Dodatkowo takie budynki są ekologiczne oraz energooszczędne.
Aktualnie w oparciu o konstrukcje stalowe budowane są domy jednorodzinne, szeregowe, bliżniacze, garaże, wiaty, hale, pawilony handlowe, budynki użyteczności publicznej jak również nadbudowy do klasycznych budowli.
Źródło:
swiatoze.pl
Photo by Pixabay

3 000 wniosków na wymianę pieców węglowych w Krakowie

Problem smogu w Krakowie jest ciągle aktualny, więc podejmowane są działania mające na celu minimalizację tego zjawiska. 1 września 2019 ma zacząć obowiązywwać całkowity zakaz wykorzystywania paliw stałych na terenie miasta. Z tego względu trwa program zmiany pieców węglowych na ogrzewanie ekologiczne.
Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa informuje, że zostało złożonych ponad 3000 wniosków na dofinansowanie zmiany pieca węglowego na ogrzewanie ekologiczne w 2017 roku. Urzędnicy spodziewali się około 2500 wniosków. Najwięcej z nich złożono w grudniu 2017.
Działania informacyjne o szkodliwym wpływie smogu i dofinansowania na wymianę pieców węglowych przyniosły rezultaty. W Krakowie udało się zlikwidować około 15 tys. starych, produkujących zanieczyszczenia kotłów.
W Urzędzie Miasta Krakowa, a także w punktach obsługi mieszkańców w Galerii Bonarka City Center i Galerii Bronowice można od 1 stycznia składać wnioski na dofinansowanie do 60% kosztów wymiany ogrzewania na ekologiczne.
Źródło:
swiatoze.pl
money.pl
Photo by Pixabay

modernizacja lasow panstwowych

Lasy Państwowe inwestują w termomodernizację

Lasy Państwowe przeprowadziły termomodernizację posiadanych budynków, między innymi biur i mieszkań służbowych. Planowany jest również zakup aut elektrycznych wraz ze stacjami ładowania.
Projekt rozpoczął się 4 listopada 2016 pod nazwą „Termomodernizacja budynków PGL LP (łącznie z zastosowaniem OZE w budynkach)”. Został on zatwierdzony przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, dzięki czemu możliwe było finansowanie przedsięwzięcia z funduszu leśnego. Koniec prac planowany jest na 2021 rok.
Inwestycja obejmuje różnego rodzaju budynki Lasów Państwowych od mieszkalych i biurowych po edukacyjne i techniczne. Ma ona na celu zwiększenie standarów budynków, redukcję kosztów utrzymania i wydatków poniesionych na energię. Warto też mieć na uwadze ograniczenie emisji szkodliwych gazów, przede wszystkim dwutlenku węgla.
Obecnie, jak informuje rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska, 35 punktów posiada instalację fotowoltaiczną oraz pompy ciepła. Dodatkowo zrealizowane ma zostać kolejnych 125 modernizacji tego rodzaju. Wykorzystywane mają być przy tym zróżnicowane rozwiązania, właściwe ocieplenie budynków, kotły na biomasę czy energia pozyskiwana ze słońca.
Jednocześnie Lasy Państwowe prowadzą działania prowadzące do realizacji planu elektromobilności. Dotyczy on zakupu nowych samochodów elektrycznych oraz niezbędnej infrastruktury. Do końca 2018 roku mają zostać zamontowane darmowe i dostępne dla wszystkich stacje ładowania.
Źródła:
swiatoze.pl
reo.pl
Photo by Pixabay

tania energia nie dla kazdego

Tańsza energia w nocy jednak nie dla wszystkich

Kilka dni temu został podany do publicznej wiadomości projekt dyrektywy opracowanej przez Ministra Energii mającej związek z zasadami kształtowania oraz kalkulacji taryf, a także rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Rozporządzenie dotyczy wdrożenia nowej taryfy rozliczeniowej obowiązującej między 23 a 7 rano. Przeznaczone jest to dla odbiorców wykorzystujacych energię elektryczną do ogrzewania bądź ładowania aut elektrycznych. Opłaty za pozostałą energię mają być wyliczane na dotychczasowych zasadach grupy G11.
Są pewne „ale”
Po podjęciu decyzji o korzystaniu z nowej taryfy, konsumenci powinni przedłożyć w przedsiębiorstwie energetycznym odpowiednie dokumenty oraz umieścić jednorazową opłatę za aktywację. Według ustawy ma to zrekompensować koszty wymiany bądź zmiany nastaw oraz parametrów zegara układu pomiarowo-rozliczeniowego. Ma to być swego rodzaju bufor dla odbiorców, którzy nie używają energii elektrycznej do ogrzewania lub ładowania aut elektrycznych. Wysokość opłaty nie jest jeszcze znana lecz przepisy przewidują, że nie może być to więcej niż 12-krotność opłaty abonamentowej dla użytkowników z rozliczeniem jednostrefowym. Przygotowane rozwiązanie jest inne niż stosowane dotychczas taryfy dwustrefowe. Idea ich działania zakłada niższe stawki w dwóch przedziałach czasowych: 22:00 – 6:00 oraz 13:00 – 15:00. Resort energii sprzeciwia się promocji mniejszych cen w ciągu dnia oferując godzinę więcej tańszej energii rano.
Wszystko zależy od punktu
Reformując stawki taryf, resort chce rozwiązać głównie problemy z niską emisją, czyli zachęcać do montowania pomp ciepła albo pieców elektrycznych a także niewłaściwego użytkowania systemu elektroenergetycznego. Jednocześnie zmiany mają na celu przekonanie do kupna pojazdów elektrycznych i ładowania ich w czasie mniejszego zapotrzebowania na energię. Jednakże trudno obecnie o dokładne szacunki dotyczące zainteresowania nowymi warunkami. Ciężko przewidzieć także liczbę osób chętnych do przejścia na nową taryfę.
Zmniejszenie stawek wpłynie negatywnie przede wszystkim na przychody przedsiębiorstw energetycznych. „Jednak te straty zostaną wyrównane przez przychody wynikające ze zwiększenia wolumenu energii elektrycznej dostarczanej odbiorcom” – uzasadnienie do projektu. Autorzy zmian mają nadzieje, iż przyczynią się one do ograniczenia wydatków przedsiębiorstw energetycznych na bilansowanie systemu elektroenergetycznego. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki także może mieć utrudnioną pracę. Jest on bowiem zobligowany do obliczania właściwych wartości dla procesu akceptacji taryf. Konsultacje społeczne trwają do 22 listopada 2018.
Źródła:
swiatoze.pl
money.pl
Photo by Pixabay

Orlen zbuduje sieć punktów ładowania aut w Polsce

Koncern paliwowy Orlen wdraża testowy projekt montażu szybkich ładowarek do aut elektrycznych na swoich stacjach. Ogłoszony już został konkurs na zakup 23 ładowarek o mocach 50 kW oraz 100 kW. Pierwsze ładowarki będą oddane do użytku jeszcze w 2018 roku i zostaną rozmieszczone przy trasach tranzytowych.
Wszystkie punkty mają być wyposażone w ładowarki z wtyczkami CHAdeMO, CCS oraz złącze Typ 2 do ładowania prądem przemiennym, dzięki czemu możliwa będzie obsługa różnych aut elektrcznych dostepnych na europejskim rynku. Ładowarka o mocy 50 kW prądu stałego umożliwia naładowanie baterii od 20% do 80% w ciągu 20 – 30 minut.
Całe przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w latach 2018 – 2019, zaś pierwsze ładowarki rozpoczną prace już w tym roku. Dokładne lokalizacje nie zostały jeszcze określone. Wiadomo, że pojawią się w miejscach tranzytowych oraz pod siedzibami firmy w Warszawie oraz Płocku.
„Inwestycja w elektromobilność w Polsce, wpisująca się w strategiczne plany rozwojowe naszej gospodarki, pozwoli nam znacząco poszerzyć know-how, zdobyte między innymi na zagranicznych rynkach. Będzie również ważnym bodźcem rozwojowym dla całego rynku paliw alternatywnych w naszym kraju. Chcemy by w 2019 roku kierowcy korzystający z aut elektrycznych mogli przejechać przez całą Polskę głównymi szlakami komunikacyjnymi korzystając z naszych punktów ładowania” mówi Prezes Zarządu PKN ORLEN Wojciech Jasiński.
Projekt świetnie wpasowuje się w strategię rozwoju przedsiębiorstwa, obejmującą wdrażanie paliw alternatywnych do sprzedaży. Dzieki współpracy z firmą Tesla dostępne jest ładowanie pojazdów tego producenta na stacjach w Kostomłotach, Katowicach oraz w Niemczech w miejscowości Grimmen w Meklemburgii-Pomorze Przednie a także Uckerfelde w Branderburgii. Natomiast w Czechach planowane jest, dzięki kooperacji z CEZ, powstawanie punktów ładowania na stacjach Benzina. Aktualnie funkcjonuje tam punkt zlokalizowany w mieście Vrchlabi.
Grupa ORLEN oferuje na swoich stacjach inne paliwa alternatywne takie jak wodór na niemickich stacjach Koncernu znanych pod marką Star, a w Mülheim planowane są dalsze prace w tym zakresie. W Czechach natomiast na 35 ztacjach możliwe jest uzupełnienie CNG.
Źródła:
swiatoze.pl
polskieradio.pl
Photo by Petrolnet.pl

Ustawa odległościowa zostanie zbadana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Po tym jak przeanalizowana została skarga inwestora budujacego farmy wiatrowe, Wojewódzki Sąd Administracyjny zwrócil się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z zagadnieniami odnoszącymi się do respektowania ustawy odległościowej (antywiatrakowej).
Zastrzeżenia do posługiwania się ustawą odległościową z 20 mają 2016 pojawiły się z powodu wniosku inwestora dotyczącego ustalenia warunków środowiskowych wykonania inwestycji opierającej się na budowie oraz eksploatacji farmy wiatrowej. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska przed organem I instancji, nie zgodził się na sprecyzowanie uwarunkowań środowiskowych inwestycji co poskutkowało brakiem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Samorządowe Kolegium Odwoławcze także nie zgodziło się na określenie środowiskowych uwarunkowań, z tego względu złożył zażalenie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Głównym powodem odmowy było niespełnienie jednego z wymagań ustawy odległościowej dotyczącego dystansu między zabudową mieszkalną a elektrownią.
Inwestor twierdzi między innymi, iż ustawa odległościowa nie może być fundamentem prawnym do wystawienia negatywnej decyzji, gdyż jest to niezgodne z Dyrektywą 2015/1535/UE i Dyrektywą 206/123/WE ze względu na niedostępność obwieszczenia przepisów ustawy odległościowej.
Następną uwagą była niezgodność ustawy odległościowej z Dyrektywą 2009/28/WE w związku z dyspozycją umieszczania elektrowni wiatrowych na dystansie minimum 10-krotności ich wysokości w porównaniu do budynków mieszkalnych nie daje możliwości zrealizowania wymagań odnośnie promocji produkowania energii z OZE, a także uzyskaniu przez Polskę w 2020 roku 15% energii pochodzącej z OZE w całkowitym zużyciu energii brutto.
Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację inwestorowi, w związku z czym podjął decyzję o zadaniu 3 pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W argumentacji podjętej decyzji podano, że podstawą do uwzględnienia przepisów ustawy odległościowej za przepisy techniczne jest „znaczący wpływ wprowadzonych ograniczeń na spedek sprzedaży turbin wiatrowych, który może nawet doprowadzić do eliminacji tego rodzaju urządzeń z rynku”. Wojewódzki Sąd Administracyjny podkreślił, iż w chwili zatwierdzenia ustawy odległościowej sytuacja w Polsce nie dawała powodów porzucenia notyfikacji, np. ze względu na „poważne i nieprzewidziane okoliczności”.
W postanowieniu zaznaczono, iż ograniczenia w rozmieszczaniu elektrowni wiatrowych, które określa ustawa odległościowa mogą wyznaczać zabronione ograniczenia dla przedsiębiorców na terenie jednego z państw członkowskich. Mocno okrojona powierzchnia dostępna pod inwestycje, może powodować mniejszą możliwość rozmieszczenia inwestycji co z kolei może spowodować ograniczenia w możliwości rozmieszczania elektrowni przez konkurujących ze sobą przedsiębiorców.
Decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wspomina również o niezgodności ustawy odległościowej z Dyrektywą 2009/28/WE w kwestii promocji energii pozyskiwanej z OZE. Wojewódzki Sąd Administracyjny twierdzi także, iż realizacja przez Polskę celu 15% udziału energii w 2020 roku, który jest podyktowany przez dyrektywę Unii Europejskiej, może być zagrożona przez ustawę odległościową. Opiniodawcy nie przekonuje także argument jakim jest wzgląd na ochronę zdrowia i środowiska, a także interesy mieszkańców, ponieważ główną zaletą elektrowni wiatrowych jest właśnie ich ekologiczność.
Źródła:
swiatoze.pl
reo.pl
Photo by Pixabay

autostrada fotowolkaiczna w Chinach

Kradzież na autostradzie fotowoltaicznej

Niewiele ponad 2 tygodnie temu, w chińskim mieście Jinan, oddano do użytku autostradę solarną, co nie umknęło uwadze lokalnych mediów. Jednakże radość kierowców nie trwała długo, gdyż już 2 stycznia skradzione zostały panele fotowoltaiczne, użyte do budowy nawierzchni.
Z tego powodu droga została wyłączona z ruchu. Specjalna powłoka ochronna powoduje, że uzupełnienie dwumetrowej luki nie jest tak łatwe jak mogłoby się wydawać. Według szacunków koszt uzupełnienia, powstałej w wyniku kradzieży, dziury może pochłonąć nawet kilkanaście tysięcy dolarów.
Zaistniała sytuacja nie zraża Chińczyków do inwestycji. Prawdopodobne jest, iż inne miasta pójdą w ślady Jinan i zastosują podobne rozwiązania u siebie. Głównym czynnikiem branym pod uwagę w tego rodzaju inwestycjach w ekologie jest zanieczyszczenie powietrza. Z tego powodu zarówno rząd jak i lokalne samorządy podejmują działania mające na celu zminic wizerunek Chin na arenie międzynarodowej. Solarna droga jest jednym z tych projektów, które skupiają w sobie troskę o środowisko z nowoczesnymi rozwiązaniami.
Źródła:
reo.pl
swiatoze.pl
Photo by Pixabay

wsparcie dla elektromoblnosc

Wsparcie rządu dla sektora produkcji autobusów elektrycznych

Mateusz Morawiecki, nowy premier, ma zamiar zwiększyć działania, które mają na celu promowanie polskich autobusów elektrycznych na świecie. Dzięki temu ten sektor ma umocnić swoją pozycję na arenie międzynarodowej, mimo faktu, że radzi sobie bardzo dobrze.
„Prowadzimy teraz jeden strategiczny program i to jest program promocji sprzedaży autobusów elektrycznych. Autobusy elektryczne są już zamawiane przez 46 samorządów polskich. Na to kładziemy nacisk, ponieważ to jest program, który ma szansę jednocześnie wzmocnić produkcję polskich autobusów elektrycznych i poprawić środowisko, ochronę zdrowia w Polsce – na tym nam oczywiście bardzo zależy”, stwierdził Morawiecki na konferencji, która miała miejsce w Wysokiem Mazowieckiem.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska ma zajęć się działaniami promocyjnymi, posiadających wiele zalet autobusów elektrycznych.
„Chcemy, żeby jak najwięcej autobusów elektrycznych jeździło po polskich drogach i to promujemy. A właśnie w taki sposób trzeba kształtować legislację, ustawy, rozporządzenia dotyczące elektromobilności, żeby ta promocja jednocześnie nie służyła ludziom bardziej zamożnym. Dlatego, między innymi, nie spieszymy się z tym, jeśli chodzi o samochody. Niewątpliwie ten kierunek, który wytyczyliśmy jest bardzo właściwy”, oznajmił premier.
Źródła:
reo.pl
swiatoze.pl

inteligetny rozwój wspólczesnych miast

Inteligentny rozwój miast

Zrównoważony rozwój może okazać się dużym wyzwaniem dla miast rozwijających się. Często trudno jest połączyć istniejące już struktury miasta z nowymi pomysłami. Nad tą problematyką pochyla się Gil Peñalosa, twórca i dyrektor organizacji 8 80 Cities.
„Myślę, że każde miasto na świecie powinno być cudownym miejscem dla ludzi. Kiedy mówię o ludziach, mam na myśli wszystkich: dzieci, dorosłych i ludzi starszych oraz tych ubogich” – stwierdził Peñalosa.
Gil Peñalosa przemawiając zawsze zaznacza jak ważne jest właściwe planowanie przestrzeni miejskiej. Miasta powinny być dla mieszkańców a nie aut, dlatego też istotne jest by iść w stronę zrównoważonej mobilności. Ponadto należy inwestować w ścieżki rowerowe, parki, chodniki itp. oraz rezygnować z wznoszenia wieżowców na rzecz kikupiętrowych konstrukcji w gęstej zabudowie.
Kolumbijski działacz jest światowym ekspertem w obszarze właściwego planowania przestrzeni miejskiej. Sławę zdobył już podczas działania w swojej rodzinnej miejscowości Bogocie. Odpowiadał za sfery powiązane ze sportem i rekreacją. Dzięki inwestycjom nastąpił rozwój komunikacji miejskiej, parków, ścieżek rowerowych itp. zaś sam Peñalosa nazwany został współautorem rewolucji miejskiej w Bogocie. Jednocześnie jest on twórcą i dyrektorem 8 80 Cities, kanadyjskiej organizacji non-profit. Organizacja ta zajmuje się zmianą przestrzeni miejskiej w taki sposób by była właściwa dla każdego bez względu na wiek czy pochodzenie. Za motto można przyjąć : „Jeśli jesteś w stanie stworzyć wspaniałe miasto dla ludzi w wieku od ośmiu do osiemdziesięciu lat, to jesteś w stanie stworzyć miasto satysfakcjonujące wszystkich ludzi”.
Ekspert w zakresie planowania przestrzeni miejskiej był jednym z najważniejszych gości na Międzynarodowym Kongresie Ekonomii Wartości odbywającym się w Krakowie.
Źródło:
swiatoze.pl
reo.pl
Photo by Pixabay

aukcje oze 2018 nowe zasady

Czego zabraknie w aukcjach OZE 2018?

W projekcie odnoszącym się do ilości energii ze źródeł odnawialnych, opublikowanym przez Rade Ministrów, wszystkie pozycje posiadają wartość zero. Władze twierdzą, że spowodowane jest to podważeniem mechanizmu aukcji przez Komisje Europejską.
„Brak wskazania w niniejszym rozporządzeniu maksymalnej ilości i wartości energii z OZE, która może być sprzedana w drodze aukcji w 2018 roku ma pozwolić na zakończenie postępowania notyfikacyjnego. W obecnie toczących się pracach nad nowelizacją ustawy o OZE kwestia ta została ostatecznie rozwiązana” – twierdzą autorzy. Jednocześnie zerowe zakupy aukcji OZE mają pokazać Komisji Europejskiej, iż Polska chce jak najszybciej być konkurencyjna na rynku energii odnawialnej.
„Przeprowadzenie natomiast zaplanowanych na rok bieżący aukcji doprowadzi do dramatycznego wydłużenia procesu wydania decyzji notyfikacyjnej przez Komisję Europejską. Istnieje także realna groźba rozpoczęcia nowego postępowania dotyczącego oceny konkurencyjności systemu aukcyjnego w Polsce. Ponadto należy wyjaśnić, że zaproponowane zmiany w ustawie wprowadzają korzystniejsze mechanizmy dla wytwórców energii z OZE, dlatego rozstrzyganie aukcji według obowiązujących zasad nie ma racjonalnego uzasadnienia” – mówią autorzy. Powołując się na Krajowy Plan Działania w obrębie OZE, wskazują, iż do 2020 roku Polska miała osiągnąć 15% OZE w miksie co daje ok 32 TWh rocznie.
Jak twierdzą autorzy projektu, zakupy należy planować dopiero po nowelizacji ustawy o OZE. Ma ona zawierać przepisy przejściowe, dające możliwość przygotowywania aukcji w pierwszym kwartale 2018 roku.
Źródła:
swiatoze.pl
zielona-energia.cire.pl
Photo by Pixabay

Gmina Iłów z nową kanalizacją

Jedną z częstych przyczyn degradacji środowiska są ścieki. Mogą one zanieczyszczać wody gruntowe oraz prowadzić do eutrofizacji jezior, dlatego też bardzo ważne jest modernizowanie istniejących systemów ściekowych jak również budowanie nowoczesnych oczyszczalni ścieków, w szczególności na obszarach wiejskich gdzie nadal występują tzw. „szamba” czyli amatorskiej budowy zbiorniki na ścieki.
Dzięki umowie zawartej 30 mają 2017 roku na terenie gminy Iłów nastąpiła przebudowa systemu kanalizacji. Na skutek tego wybudowanych zostanie 453 km wodociągów i 67 przydomowych oczyszczalni. Projektem objęte są między innymi Gilówka Dolna, Rokocina Iłowska, Łady, Arciechów, Bieniew, Arciechówek, Obory, Budy Iłowskie, Rzepki.
Budowanie przydomowych oczyszczalni zacznie się w 2018 roku natomiast prace nad systemem wodno-kanalizacyjnym są na zaawansowanym etapie. Wymienione inwestycje możliwe są dzięki dofinansowaniu od Samorządu Województwa Mazowieckiego na kwotę 1 947 396 zł, całość ma wynieść 4 551 049 zł.
Źródła:
sochaczew24.info
swiatoze.pl
Photo by Pixabay

dofinasowanie dla Polski na odnawialne źródla energii

40 mld złotych dofinansowania na OZE w Polsce

Komisja Europejska przeznaczy 40 miliardów złotych na wspieranie energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w Polsce. Środki zostaną przekazane do producentów „czystego prądu”.
Według szacunków program wspierania OZE jest warty ok. 40 miliardów złotych. Za sprawą aukcji pieniądze zostaną przekazane producentom energii ze źródeł odnawialnych. Będzie to miało wpływ na większą liczbę inwestycji w ochronę środowiska oraz przyczyni się do wzrostu gospodarczego. Margrethe Vestager, komisarz unijna twierdzi: „Program wspierania energii ze źródeł odnawialnych zwiększy odsetek zielonej energii w polskim koszyku energetycznym i umożliwi Polsce przejście do niskoemisyjnej, zrównoważonej pod względem ekologicznym produkcji energii. Program pomoże również w utrzymaniu globalnej konkurencyjności przedsiębiorstw o dużym zapotrzebowaniu na energię”.
Aukcje zaplanowane są na okres do 30 czerwca 2021 roku. Jednocześnie instalacje produkujące do 500kW będą mogły skorzystać z taryf gwarantowanych, zaś instalacjom o większej mocy będą przysługiwać premie, dopłacane do ceny rynkowej energii. Da to możliwość dostosowania swojej pozycji do rynku.
Źródło:
swiatoze.pl
Photo by Pixabay

dobra energia

„Dobra Energia” oraz „Panel Marszałków” dla dobra energetyki

„Dobra Energia” to seria konferencji organizowanych na terenie Polski. Są one następstwem zmian klimatycznych z jakimi musi mierzyć się współczesny świat. Jej rezultatem jest współpraca zarządu pięciu województw w formie „Deklaracji wsparcia OZE i czystego klimatu” zawartej 7 grudnia 2017 roku w Warszawie, ich uzupełnieniem są panele dyskusyjne o wykorzystaniu OZE.
Poczucie misji oraz świadomość dokonujących się zmian klimatycznych jest powodem organizacji konferencji „Dobra Energia”. Jednocześnie oprócz walki z ocieplaniem klimatu kształtuje się idea podnoszenia komfortu w życiu codziennym. W tym celu konieczne jest budownictwo energooszczędne oraz racjonalne zarządzanie energią w domach, firmach, miastach oraz gminach. Pomóc w tym mogą dodatkowe źródła finansowania OZE wraz z ciągłym wprowadzaniem technologii, które zwiększają efektywność energetyczną. By to spełnić ważne jest sukcesywne rezygnowanie z gospodarki zasilanej paliwami stałymi takimi jak ropa, węgiel czy gaz na poczet odnawialnych źródeł energii. Ważne jest także właściwe izolowanie budynków, pozwalające zmniejszyć zużycie energii.
Dyskusję świetnie dopełniają przykłady podjętych inicjatyw. O swoich działaniach opowiadali na „Panelu Marszałków” w trakcie konferencji „Dobra energia”, delegaci zarządów województw: województwo Mazowieckie Wiesław Raboszuk, województwo Warmińsko-Mazurskie Sylwia Jaskulska, województwo Łódzkie Jolanta Zięba-Gzik, województwo Śląskie Henryk Mercik, województwo Lubelskie Arkadiusz Bratkowski. W czasie dyskusji najważniejsze okazały się kryteria surowcowe i terytorialne mające znaczenie podczas użytkowania danego źródła energii.
Na uznanie zasługują szczególnie inicjatywy, które wprowadzają województwa Ślaskie oraz Łódzkie, które pomimo dysponowania zasobami węgla starają się rozpowszechnić odnawialne źródła energii. Przykładowo Łódzkie posiadające dobrze prosperująca kopalnie węgla brunatnego „Bełchatów” korzysta z wód geotermalnych by ogrzać część gmin. Dodatkowo przeznacza duże środki finansowe na ochronę powietrza. Powiązana jest z tym termomodernizacja budynków prywatnych oraz samorządowych oraz zastosowanie świateł typu LED do oświetlania ulic. Województwo Śląskie, które znane jest z dużego zurbanizowania oraz czynnych kopalni węgla kamiennego, jako pierwsze wcieliło w życie ustawę antysmogową, której założeniem jest redukcja emisji pyłów.
Z punktu widzenia kryterium terytorialnego województwo Warmińsko-Mazurskie wprowadza program Prosument oraz namawia mieszkańców do inwestycji w pompy ciepła oraz zmianie pieców na bardziej ekologiczne. Władze starają się kierować zasadą zwaną „trzy w”, czyli współudział, współdecydowanie oraz współuczestnictwo chcąc tym samym zainteresować mieszkańców. Województwo Mazowieckie natomiast, stawia duży nacisk na promowanie energii słonecznej oraz cieplnej, pozyskiwanej z paliw produkujących mniej zanieczyszczeń, a także termomodernizacja budynków.
Wprowadzanie nowych technologii oraz pomysłów na energie z odnawialnych źródeł energii, wymaga przygotowywania międzywojewódzkich projektów a także opracowywania indywidualnych, dopasowanych do danego regionu rozwiązań.
Źródła:
swiatoze.pl
dobraenergia.edu.pl

150 czujników powietrza do wygrania w konkursie „Wiem czym oddycham”

Aviva przygotowała konkurs „Wiem czym oddycham”, kierowany do lokalnych społeczności, które chcą obserwować stan jakości powietrza w swoim miejscu zamieszkania. 100 czujników będzie zamontowanych w miejscach wybranych największą ilością głosów, zaś pozostałe 50 w miejscach wytypowanych pośród zgłoszonych lokalizacji, przez Komisję konkursową.
„(…) Nasz program społeczny „Wiem czym oddycham” uruchamiamy, żeby poprawić wiedzę na temat smogu, z którym się jako Polacy borykamy, ale również dać rozwiązania dla Polaków i dla naszych klientów, które poprawią jakość powietrza, a także jakość ich życia” – przybliża ideę akcji Dariusz Maciołek z Aviva.
W zmniejszaniu zanieczyszczeń powietrza pomagać mają między innymi czujniki powietrza. Ich zadaniem jest ciągłe zbieranie, przetwarzanie oraz analizowanie informacji, tak by mieszkańcy byli świadomi jakim powietrzem oddychają. To daje możliwość reagować w odpowiedni sposób na pogarszanie się powietrza i podjęcie działań mających na celu zmianę tej sytuacji. Czujnik jest niewielkich rozmiarów oraz wagi dzięki czemu jego montaż na zewnątrz jest bardzo prosty. Dodatkowo do montażu potrzeba tylko prądu oraz bycia w zasięgu działania telefonii komórkowej. To daje możliwość obserwacji jakości powietrza przez całą dobę.
Ponadto kampania „Wiem czym oddycham” Aviva będzie emitowana między innymi w telewizji jako dwa spoty reklamowe na takich stacjach jak TVN, TVP oraz kanałach tematycznych. Spot reklamowy będzie nadawany także w kinach przed seansami. Dostępny będzie także codzienny raport smogowy dla Polski, emitowany po głównym wydaniu Faktów TVN. Dostępny jest także internetowy portal informacyjny na temat jakości powietrza, skutkach jego zanieczyszczenia oraz możliwościach walki z tym stanem.
Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 10 grudnia 2017 roku. Lokalizację dla czujników mogą zgłaszać wszyscy: mieszkańcy, organizacje pozarządowe i spółdzielnie, gminy, świetlice, przedszkola, szkoły. By oddać głos należy podać tylko podstawowe dane osobowe oraz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych przez Avivę.
Źródła:
swiatoze.pl
wiemczymoddycham.pl
Photo by Pixabay

Zielona Mapa” dla Warszawy

„Zielona Mapa” dla Warszawy daje mieszkańcom i turystom możliwość chwili wytchnienia od hałasu oraz zanieczyszczeń. Zaznaczone są tu „zielone przystanki”, znajdujące się przy wyjątkowych pod względem przyrodniczym miejscach. Każdy z przystanków daje możliwość odpoczęcia, oraz zobaczenia czegoś ciekawego.
Projekt „Zielona Mapa” jest częścią większej inicjatywy ekologicznej, obejmującej również rozbudowę metra w Warszawie, linii tramwajowych a także kupno elektrycznych autobusów. Działania te prowadzą nie tylko do ułatwienia podróży mieszkańcom ale również zadbania o środowisko oraz zdrowie mieszkańców. Jest to bardzo ważne, gdyż z warszawskiej komunikacji miejskiej korzysta w ciągu roku ponad miliard osób. Projekt ma na celu ukazanie, iż transport miejski może być ekologiczny i spełnia potrzebę dbania o środowisko naturalne. W ten sposób popularyzuje „modę an zieleń”, czyli świadomy wybór komunikacji miejskiej.
„Zielona Mapa” obejmuje między innymi 12 rezerwatów przyrody, można je zwiedzać, chodzić po wyznaczonych szlakach, położony w sąsiedztwie miasta Las Kabacki, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie, a także Kampinoski Park Narodowy. Do wszystkich wymienionych miejsc można dotrzeć rowerem lub transportem publicznym. Ułatwieniem podróży mają być „zielone przystanki” poprawiające orientację i wskazujące właściwą nazwę przystanku. Aktualnie oznaczone są 24 atrakcje przyrodnicze wraz ze wskazówkami dojazdu oraz informacjami o nich.
Tak Igor Krajnow z Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie, mówi o projekcie: „Pomysł na Zieloną Mapę mieliśmy taki, że w Warszawie jest wiele miejsc atrakcyjnych przyrodniczo, do których można dojechać komunikacją miejską o czym wielu pasażerów nie wiedziało (...). Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Z jednej strony mieliśmy edukację, a z drugiej strony zachęcaliśmy do tego, żeby korzystać z komunikacji miejskiej.”
„Zielona Mapa” jest stale rozwijana. Jednocześnie opracowywana jest lista 20 gatunków roślin wartych posadzenia w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, hałasu oraz ilości kurzu. Więcej informacji można uzyskać w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie.
Źródła:
swiatoze.pl
warszawa.naszemiasto.pl 
Photo by Pixabay

Elektryczny Solaris otrzymuje następną nagrodę

Elektryczny Solaris otrzymuje następną nagrodę

„Innowacja roku 2018” to nagroda dla nowego Solarisa Urbino 12 przyznana przez czasopismo branżowe „Busplaner”. Pojazd został wyróżniony w kategorii „Transport Publiczny” za zaangażowanie w rozwój elekromobilności na niemieckim rynku, a szczególnie za zaprojektowane dla Fürth i Norymbergii elektrobusy. Wręczenie nagrody miało miejsce 4 grudnia w Monachium.
Dla autobusu elektrycznego z bolechowskiej fabryki to już kolejna nagroda. Pojazd posiadający tytuł „Bus of the Year 2017”, uzyskując najwięcej głosów w kategorii „Transport Publiczny”, został doceniony również przez czytelników „Busplaner”.
„Zdobyta nagroda jest potwierdzeniem silnej pozycji firmy Solaris na zachodnim rynku. W marcu tego roku otrzymaliśmy również niezwykle ważne wyróżnienie EBUS Award za wieloletni wkład w rozwój bezemisyjnej komunikacji miejskiej przyznane przez Niemieckie Zrzeszenie Przedsiębiorstw Transportu Publicznego. Zdobyty dziś tytuł jest potwierdzeniem, że obrany przed laty wspólny kierunek działań na rzecz rozwoju napędów alternatywnych jest kierunkiem właściwym” - powiedział Alexander Schmidt, przedstawiciel Solaris Bus & Coach S.A. na rynek niemiecki.
Jednym z głównych czynników decydujących o wyborze laureata był niedawny, zwycięski kontrakt na dostarczenie elektrycznych autobusów do Norymbergii i Fürth. Obie miejscowości będą po raz pierwszy w historii użytkować pojazdy elektryczne. Umowy mają dać możliwość przetestowania nowoczesnych rozwiązań firmy i zaznajomić mieszkańców z pojazdami elektrycznymi, które są obecnie coraz częściej wykorzystywane w komunikacji miejskiej. Autobusy wyruszą w trasę już na początku 2018 roku.
Solaris Urbino 12 to całkowicie bezemisyjne autobusy. Zamontowane w nich zostaną osie elektryczne ZF AVE 130 wraz z zintegrowanymi silnikami elektrycznymi i napędy produkcji przedsiębiorstwa Medcom. Napęd, klimatyzacja i ogrzewanie autobusu będą czerpać energię z baterii, której pojemność wynosi 240 kWh. Pojazdy zostały wyposażone w ładowanie typu plug-in, dzięki czemu możliwe jest uzupełnianie baterii w nocy na terenie zajezdni. Co więcej na dachu pojazdów zamontowana będzie ładowarka, dająca możliwość ładowania autobusów poza zajezdnią. Dodatkowo nowoczesne Solarisy zostaną dostosowane do zastosowania w przyszłości pantografu, dzięki czemu możliwe będzie szybkie doładowanie baterii w trakcie przejazdu.
Nagrodę „Innowacja Roku” niemiecki magazyn przyznał po raz dziesiąty, natomiast firma Solaris zdobyła ją trzeci raz. Do tej pory wyróżnienia dostali Solaris Urbino 18 Hybrid z szeregowym systemem hybrydowym wyposażonym w baterie, superkondensatory i zewnętrzny system ładowania (plug-in), a także pierwszy elektryczny Solaris Urbino pokazany w 2011 roku.
Źródła:
swiatoze.pl
pim.pl
Photo by Solaris

elektrownia słoneczna w Armenii

Największa w Armenii elektrownia słoneczna

Według informacji płynących z armeńskich mediów, z początkiem listopada została oddana do użytku największa, 1-megawatowa elektrownia słoneczna w Armenii, Talin-1. W uroczystości otwarcia wziął udział armeński premier Karen Karapetian. Konstrukcja położona jest na terenie miasta Talin, w prowincji Aragacotn.
Przedsięwzięcie zostało doprowadzone do skutku przez armeńskich inwestorów: Eduarda Marutiana, Zawena Sargsiana, Hajka Chobaniana i Araika Karapetiana, przy pomocy niemiecko-armeńskiego funduszu i Banku Rozwoju KfW (KfW Bankengruppe). Projekt farmy został opracowany przez spółkę Solar Production, natomiast za budowę odpowiadała firma Arpo Solar.
Premier Karen Karapetian stwierdził, iż to właśnie energetyka jest najintensywniej rozwijającym się sektorem gospodarki Armenii.
Pierwsza w Armenii elektrownia słoneczna powstała we wrześniu tego roku w miejscowości Cachkadzor. Farma ArevaEk generuje moc 0,5 MW, zaś koszty wyniosły 500 tysięcy dolarów.
Armenia ma w planach wybudowanie elektrowni słonecznych również na terenach prowincji Aragacotn, Kotajk, Gegharkunik oraz Ararat. Odpowiednie decyzje mają zostać podjęte do końca 2017 roku. Łącznie państwowy regulator wydał jedenaście licencji. Koszty jednego przedsięwzięcia wahają się w okolicy miliona dolarów, natomiast koszt wszystkich inwestycji wynosi około 58 milionów i będzie wcielony w życie w ramach programu inwestycji dla obszaru energetyki odnawialnej.
Źródła:
swiatoze.pl
odkrywcy.pl
Photo by Pixabay

wielka moc australii

Duża moc w australijskim OZE

Sektor energii odnawialnej w Australii jest bliski generowania wystarczającej ilości mocy by móc zasilić domy w całym kraju. Według danych za ubiegły rok wyprodukowana z OZE energia mogłaby zasilić 70% domów w całej Australii.
W przygotowanym przez firmę Green Energy Markets, raporcie oprócz danych za ubiegły rok znalazły się także prognozy. Według specjalistów uruchomienie projektów budowanych w latach 2016-2017 umożliwi wzrost odsetka do 90%.
Sporządzenie Indeksu było możliwe dzięki darowiznom uzyskanym poprzez GetUp. Raport powstał w celu ochrony sektora OZE w Australii, przed stawiającymi nadal na energetykę węglową oraz gazową.
Według Green Energy Markets, dziesięć lat temu OZE, obejmowało 7% miksu energetycznego Australii. Rok temu odsetek wynosił 17,2%, zaś w lipcu było to już 18,8%. Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, dzięki OZE odpowiada zmniejszeniu ilości aut poruszających się po drogach Australii o połowę.
Analizując strukturę sektora odnawialnych źródeł energii, najwięcej energii, bo aż 40% produkowanych jest w elektrowniach wodnych. Następny jest wiatr, pozwalający na wytworzenie 31% energii odnawialnej, a dalej generujące 18% energii elektrycznej – dachowe instalacje fotowoltaiczne.
Interesujący jest fakt, iż według raportów, duże farmy fotowoltaiczne dostarczają tylko 2% produkcji prądu w całym sektorze. Jednak już niedługo sytuacja ta może ulec zmianie po tym jak uruchomione zostaną aktualnie budowane projekty PV.
Jak twierdzi Tristan Edis z Green Energy Markets, projekty słoneczne i wiatrowe są: „Istotnym źródłem energii elektrycznej”, zaś ich budowa daje „Boom na rynku budowlanym. Rynek OZE niesamowicie dobrze odbił się od dna, na którym znalazł się z powodu niemalże zatrzymania wszelkich nowych inwestycji za czasów poprzedniego premiera Tonego Abbota” – stwierdził.
„Inwestorzy odzyskali wiarę w sektor pod rządami Malcolma Turnbulla”. Duże znaczenie mają tu dopłaty rządowe oraz inne systemy zachęcające do takich inicjatyw.
Edis zauważa, że sektor odnawialnych źródeł energii jest w stanie do 2018 roku zrealizować cel 20% udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym, który zaplanowany jest na 2020 rok. Jak się okazuje może mieć to negatywny wpływ na nowe inwestycje, mające wyjść poza cel 20%. Zaznacza jednocześnie, by rząd jak najszybciej opracował cel na dalsze lata.
Aktualnie Australia posiada minimum 46 inwestycji, dających zatrudnienie ponad dziesięciu tysiącom osób. Najwięcej miejsc pracy powstało na farmach w Nowej Południowej Walii i Queensland. 70% miejsc dają farmy fotowoltaiczne, natomiast rynek dachowych modułów PV dał w latach 2016- 2017 blisko 3800 miejsc pracy.
Teraz duże instalacje PV generują tylko 2% energii, która pochodzi z OZE. Jednak trzeba mieć na uwadze, że powstające projekty fotowoltaiczne w Queensland, już wkrótce to zmienią. Warto zauważyć, jak spektakularny sukces odniosły systemy dachowe. Jak mówi Edis „W 2008 roku było to niewiele więcej niż błąd statystyczny”. Tylko w ubiegłym roku zamontowano 150 000 takich instalacji. Obecnie są one w stanie zasilić 226 tysięcy domów, a to z kolei przekłada się na oszczędności rzędu 150 milionów dolarów rocznie, przez 10 najbliższych lat.
„Zwykli Australijczycy oddali swój głos na OZE instalując systemy PV na dachach. Wieszczy to koniec epoki dużych elektrowni produkujących zanieczyszczenia i manipulujących rynkiem energetycznym dla własnych zysków” – skomentowała Miriam Lyons z firmy GetUp odpowiedzialnej za kampanię mającą na celu promocję OZE.
Jednocześnie Miriam Lyons zadaje pytanie: „Komu należy podziękować za sukces sektora OZE?” jak dodaje „Z pewnością nie rządowi federalnemu. Podziękować za to należy zwykłym obywatelom, którzy uratowali OZE przed atakami Tonego Abbotta i ocalili ten sektor podczas cięć budżetowych, jakich dokonał ten rząd”.
Źródła:
swiatoze.pl
gramwzielone.pl
Photo by Pixabay jak korzystac z dotacji z odnawalnych źródeł energii

Radłów czyli jak korzystać z dotacji OZE

Fundusze z programów Unii Europejskiej wpłynęły pozytywnie na życie i komfort mieszkańców miast i miasteczek z Polski. Gmina Radłów może poszczycić się już więcej niż jedną inwestycją z zakresu odnawialnych źródeł energii.
„Jesteśmy na stacji uzdatniania wody. Tu w 2014 roku została zainstalowana farma fotowoltaiczna o mocy 130 kW, która pozwala nam na produkcję energii elektrycznej oraz przesyłanie do instalacji wewnętrznej wszystkich budynków. To pozwala nam na dzień dzisiejszy na oszczędzanie rzędu około 15-20% wydatków na energię elektryczną, a docelowo po realizacji całości projektu – czyli po 2018 roku – pozwoli nam na produkcję energii elektrycznej w okresie od maja do października w takiej ilości, że przy rozliczeniu rocznym pozwoli to na zaopatrzenie w energię elektryczną na poziomie 70%” – stwierdził Zbigniew Mączka, burmistrz Miasta i Gminy Radłów.
Burmistrz zaznacza, iż realizacja inwestycji była możliwa dzięki dofinansowaniu z unijnego programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Gmina zapłaciła jedynie 10% kosztów calęj inwestycji wartej 3 miliony złotych.. Dzięki otrzymanym pieniądzom w gminie Radłów wybudowanych zostało między innymi kilka farm fotowoltaicznych o mocach 100kW, 130 kW oraz 150 kW.
Jarosław Soboń, kierownik Zakładu Eksploatacji Urządzeń Komunalnych w Radłowie opowiedział więcej o jednej z przytoczonych inwestycji. Zwrócił także uwagę na fakt, iż zainstalowane na terenie ZEUK baterie oraz system ładowania pozwalają by oświetlać zakład przez cały rok.
„Nasza instalacja fotowoltaiczna o mocy 150 kW od początku uruchomienia, czyli od mają 2015 roku, wyprodukowała 311 MW energii elektrycznej, która została spożytkowana przez oczyszczalnię. Gdybyśmy tę energię mogli oddawać do sieci i sprzedawać, ta ilość byłaby znacznie większa” – stwierdził Jarosław Soboń.
Źródło:
światoze.pl
Photo by https://www.gminaradlow.pl
W Słomnikach wybudowana zostanie pasywna przychodnia zdrowia

W Słomnikach wybudowana zostanie pasywna przychodnia zdrowia

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał gminie Słomniki kredyt w wysokości blisko miliona złotych, na budowę pasywnego, proekologicznego Centrum Usług Medycznych. W budynku ma zostać wykorzystana specjalna technologia umożliwiająca pozyskiwanie ciepła z otoczenia by następnie ogrzać wnętrze obiektu. Dzięki temu budynek stanie się bardziej energooszczędny a co za tym idzie przyjazny środowisku.
Całość przedsięwzięcia ma kosztować w sumie 5,7 miliona złotych. Wsparcie finansowe otrzymane od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zostanie oddane, jednakże władze gminy mają nadzieję, iż w wyniku między innymi promowania rozwiązań ekologicznych część długu zostanie umorzona.
To kolejna inwestycja ekologiczna w Słomnikach. Trzy lata temu został tam oddany do użytku pierwszy pasywny budynek użyteczności publicznej w Polsce. Tym budynkiem jest hala sportowa dla mieszkańców oraz uczniów pobliskiego liceum. Hala posiada certyfikat Passivhaus Institut.
Źródła:
gramwzielone.pl
dziennikpolski24.pl
Photo by Pixabay google sprawdzi jakosc powietrza

Poziom zanieczyszczenia powietrza w mieście wskaże Google Earth

Firma Google podjęła się zadania, mającego na celu zwiększyć świadomość zagrożeń jakie niesie za sobą zanieczyszczenie środowiska, a także jak im przeciwdziałać. Google rozpoczął współprace wraz z firmą Aclima, która pracuje nad rozwiązaniami technologicznymi na korzyść środowiska naturalnego. W początkowym etapie, internetowy gigant dokonuje pomiarów zanieczyszczenia powietrza w stanie Kalifornia by następnie nanieść je na mapy w programie Google Earth.
W rezultacie wspólnych działań Google i Aclima, przedsiębiorstwa zgromadzą dane dotyczące jakości powietrza w regionie San Francisco, Los Angeles i Doliny Kalifornijskiej. Aby nagromadzić niezbędne informacje na poziomie lokalnym oraz szczegółowym, samochody Google Street View przejechały przez 4 tysiące godzin 160 tysięcy kilometrów.
Karin Tucen Bettman, dyrektorka programu Google Earth Outreach, przedstawiając idee na konferencji prasowej, zauważyła jak bardzo przydatny jest nowy program dla kolejnych działań dla środowiska naturalnego – „Naukowcy oraz specjaliści zajmujący się jakością powietrza mogą wykorzystać uzyskane przez nas informacje we współpracy z regulatorami, organizacjami pozarządowymi oraz rządem w celu opracowania efektywnych rozwiązań dla polepszenia jakości powietrza”. Dyrektor zwraca uwagę także na fakt, iż dane dotyczące jakości powietrza będą pozyskiwane według ich godzinowych wzorców – „Zebrane przez nas dane przedstawiają wzorce zanieczyszczenia powietrza w odniesieniu do godzin szczytu, najbardziej obleganych oraz tych lokalnych dróg oraz czynników pogodowych”.
Dotychczas, Google nagromadziła ponad miliard danych, tylko z terytorium stanu Kalifornia, jednakże jak zapewnia firma, to dopiero początek. Wnioskując z komentarzy przedstawicieli firmy, z upływem czasu należy spodziewać się, że podobne dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza pojawią się dla innych miast świata.
Źródła:
światoze.pl
reo.pl
Photo by Pixabay

Szczecin inwestyuje w stacje szybkiego ładowania

Szczecin zainwestuje w stacje szybkiego ładowania samochodów elektrycznych

W powietrzu Szczecina będzie mniejsza ilość spalin. Miasto ekologicznie unowocześnia flotę swoich pojazdów, w związku z tym nabywa następne auta elektryczne. Co więcej pojawią się trzy ogólnodostępne stacje szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. To z kolei daje mieszkańcom większe możliwości ładowania aut elektrycznych.
Wykorzystując stacje szybkiego ładowania, doładowanie akumulatora do poziomu 80 procent, potrwa niecałe 30 minut. W miejskich realiach daje to około 150 km do przejechania za kwotę 6 złotych za sto kilometrów. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zorganizował przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej, dostarczenie, rozmieszczenie, podłączenie do sieci elektroenergetycznej a także uruchomienie trzech stacji szybkiego ładowania pojazdów. Aktualnie rozpatrywane są złożone propozycje. Stacje mają rozpocząć pracę z początkiem przyszłego roku. Samochody będzie można ładować w darmowych, ogólnodostępnych punktach mieszczących się przy ulicy Klonowica, Felczaka oraz Tetmajera.
Każdy posiadacz auta elektrycznego będzie mógł użytkować stacje szybkiego ładowani. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zamierza dokonać zakupu następnych czterech ekologicznych aut. Otwarte zostały propozycje zamówienia publicznego „Zakup i dostawa 4 sztuk fabrycznie nowych, kompletnych, wolnych od wad konstrukcyjnych, materiałowych i wykonawczych samochodów osobowych o napędzie w 100% elektrycznym wraz z akumulatorami”. Przedłożone propozycje są rozpatrywane. Teraz Szczecin potrzebuje samochodów o typie nadwozia hatchback albo kombi-van. Dostawca jest zobowiązany do przekazania aut w ciągu 60 dni od chwili zawarcia umowy.
Z jednego z nowych samochodów będą mogli korzystać pracownicy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, trzy pozostałe pozostaną do dyspozycji Domów Pomocy Społecznej. Należy zauważyć, iż od lipca po Szczecinie poruszają się cztery auta marki Nissan Leaf z czego dwa wykorzystuje Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, a z pozostałych korzystają placówki oświaty.
Źródła:
WYBORCZA.PL
WNP.PL

Jaką pompę ciepła wybrać?

Po tym jak konwencjonalne żarówki zostały wycofane ze sklepów, nadszedł czas by rozstać się z mało efektywnymi pompami obiegowymi oraz przestarzałymi systemami grawitacyjnymi. Nowe dyrektywy Unii Europejskiej mają mieć lepszy wpływ na środowisko, mieszkańców i właścicieli budynków. W pierwszej kolejności umożliwią one zmniejszenie zużycia energii a co za tym idzie znacznych oszczędności, z jednoczesnym zachowaniem wydajności oraz komfortu eksploatowanego sprzętu. Komisja Europejska przewiduje, iż wdrożenie pomp o zwiększonej sprawności energetycznej na terenie Europy, dadzą oszczędności wykorzystywanej obecnie energii nawet 50% do 2020 roku.
Ciepło pomimo braku ognia
Pompy ciepła, pozyskują energię słoneczną nagromadzoną w środowisku naturalnym -powietrzu, wodzie i gruncie. Mają zastosowanie nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w budynkach wielorodzinnych, halach produkcyjnych, szkołach czy kościołach.
Pompa ciepła nie wytwarza energii w efekcie spalania określonego paliwa w odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań grzewczych jak piece węglowe, gazowe bądź olejowe. Pompa wyłącznie pozyskuje energię z otoczenia by przekazać ją dalej do instalacji grzewczej. Aby proces ten mógł zachodzić konieczne jest zasilanie prądem elektrycznym, który potrzebny jest wyłącznie do podtrzymania pracy pompy, nie zaś do ogrzewania wody w samej instalacji.
Rozwiązania grawitacyjne
Instalacje centralnego ogrzewania starego typu, działają na zasadzie wyporu wody, czyli czynnik grzewczy krąży grawitacyjnie. Wysokość ciśnienia grawitacyjnego zależna jest od gęstości jaką ma woda zasilająca oraz woda powrotna w instalacji, jak również wysokości między kotłem a grzejnikami. Im jest ona większa, tym instalacja działa lepiej. Dlatego też kocioł należy umieścić możliwie jak najniżej w budynku a także zapewnić dużą różnice temperatur pomiędzy powrotem i zasilaniem. Wykonanie tego systemu jest kosztowne jak również łączy się ze znacznymi stratami ciepła.
Pompy ciepła
W przeciwieństwie do systemów grawitacyjnych pompy ciepła są w stanie pracować na małych parametrach czynnika, dzięki czemu wydłużeniu ulega trwałość całej instalacji. W tej sytuacji za źródło ciepła może służyć niskotemperaturowy kocioł, pompa ciepła czy też kolektor słoneczny.
„Warto stosować pompy wyposażone w elektroniczne układy regulacji kontrolujące różnicę ciśnienia, czyli pompy z płynną (elektroniczną) regulacją obrotów silnika. Dostosowują się one samoczynnie do aktualnego zapotrzebowania na energię, co może wpłynąć na oszczędność energii nawet do 80 proc. „– mówi Marcin Stawiany z Grupy SBS.
W instalacjach centralnego ogrzewania wykorzystujących pompy rury mogą zostać położone bez spadku, natomiast ich średnica jest zależna wyłącznie od zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu. Przepływ wody jest wymuszony co daje możliwość prawie dowolnego położenia rur, omijanie przeszkód, wykorzystywanie niestandardowych instalacji jak ogrzewanie podłogowe czy zalistwowe. „Zgodnie z rozporządzeniami unijnymi, które weszły w życie w 2015 roku, pompy w instalacjach muszą mieć obniżone wartości graniczne współczynnika EEI do większe od 0,2, który informuje o energochłonności danego rozwiązania. Oznacza to, że cechują się wyższą sprawnością niż te, które teraz spełniały najniższe wymagania klasy energetycznej A. Już teraz instalując, czy nawet projektując instalacje pompowe, warto wybrać pompy wykonane zgodnie z nowym rozporządzeniem EC 641/2009” – mówi Marcin Stawiany.
Nowe standardy pomp
W Polsce ciągle w użytku jest około 8,5 mln nieoptymalizowanych pomp obiegowych o konstrukcji bezdławnicowej. Ich silniki działają ze stałą szybkością a woda pod stałym ciśnieniem, bez względu na realne i aktualne zapotrzebowanie na ciepło. To sprawia, iż silnik oraz łożyska ślizgowe pompy są jednocześnie chłodzone i smarowane przez przepływającą wodę. Pompy bezdławnicowe posiadają żeliwne korpusy, wirniki natomiast z tworzyw sztucznych lub stali nierdzewnej. Pompy działają cicho lecz należy uważać na twardość wody. Jeśli wynosi powyżej 14dH polecane są pompy z tzw. „suchym” silnikiem.
Źródła:
swiatoze.pl
muratordom.pl

Żywiec inwestuje w czujniki monitorujące jakość powietrza

To właśnie Żywiec a nie jak można by się tego spodziewać Kraków trafił na samą górę klasyfikacji pięćdziesięciu miast Unii Europejskiej z powietrzem zanieczyszczonym w największym stopniu. Ranking, który został przygotowany przez Światową Organizację Zdrowia, obejmuje dodatkowo trzydzieści dwa kolejne polskie miasta.
Od chwili opublikowania kompromitującego rankingu, Śląsk zaczął działać a to już zasługuje na uznanie. Doprowadziło to do podjęcia ustawy antysmogowej, drugiej w Polsce zaraz po Małopolsce. Uchwała od września tego roku zabrania wykorzystywania najsłabszej jakości paliw zaliczając do tego muły węglowe i flotokoncentraty. Poza tym rozporządzenie narzuca także zmodyfikowanie istniejących, przestarzałych instalacji grzewczych.
Następnym działaniem, prowadzącym do opuszczania czołowej pozycji tego wstydliwego rankingu jest zamontowanie w Żywcu czujników, które będą monitorowały stan powietrza. Niedługo mieszkańcy będą w stanie, przy pomocy internetu, na bieżąco monitorować jakość powietrza w mieście. Czujniki umieszczono w następujących dzielnicach miasta: Koleby, Moszczanica, Sporysz, Oczków, Polesie oraz Zabłocie.
Przedsięwzięcie zostało w całości sfinansowane przez Grupę Żywiec.
Jednakże na tym nie kończą się inwestycje w Żywcu, mające na celu doprowadzenie do polepszenia jakości powietrza. Następny etap to uczestnictwo w projekcie instalowania elektrofiltrów na kominy oraz kontrole prewencyjne prowadzone przez straż miejską.
Podejście władz Żywca zasługuje na wyrazy podziwu, jednak to nie koniec inwestycji mających na celu poprawę jakości powietrza, zarówno w Żywcu jak i w innych miastach Polski.
Źródła:
rynekzdrowia.pl
światoze.pl
Photo by Pixabay

Czy specjalne taryfy elektryczne wpłyną na polski rynek urządzeń grzewczych?

Wprowadzenie taryf elektrycznych dla urządzeń grzewczych, to jedna z rekomendacji Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (KERM), w związku z występowaniem dużego stężenia zanieczyszczenia powietrza. Według Pawła Lachmana, prezesa Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), specjalna taryfa elektryczna może mieć ogromny wpływ na rynek urządzeń grzewczych w Polsce istotnie zwiększając udział pomp ciepła.
„Decyzja o wprowadzeniu specjalnych taryf dla elektrycznych urządzeń grzewczych w Polsce, może spowodować wzrost znaczenia pomp ciepła zarówno w budynkach nowych, jak też termomodernizowanych. Zagadnienie to jest niezwykle istotne z punktu widzenia całej branży grzewczej, dlatego też postanowiliśmy by był to jeden z wiodących tematów VI Kongresu PORT PC. Podczas tegorocznej konferencji przedstawione zostaną m.in. dokładne analizy aktualnych taryf elektrycznych w Polsce oraz skutki ekonomiczne i wpływ nowej taryfy na rynek branży grzewczej. W trakcie Kongresu postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy pompa ciepła już w niedalekiej przyszłości będzie silną konkurencją dla taniego kotła gazowego, kotła elektrycznego, czy kotła węglowego.” – twierdzi prezes PORT PC.
„Już dzisiaj widać, że pompy ciepła idealnie wpisują się w politykę Unii Europejskiej związaną z tzw. „pakietem zimowym”, który dotyczy m.in. promowania elektryfikacji i dekarbonizacji sektora ogrzewania. Pompy ciepła to urządzenia, które już dzisiaj są gotowe na dekarbonizację systemów ciepłowniczych. Przy zwiększeniu udziału zielonej energii elektrycznej pośrednia emisja dwutlenku węgla związana z pracą pomp ciepła będzie najniższa spośród wszystkich dostępnych rozwiązań grzewczych. Przy obecnym polskim miksie energetycznym emisja związana z wyprodukowaniem jednej jednostki ciepła – wykorzystując pompę ciepła typu powietrze/woda – jest o ok. 10% niższa w porównaniu z typowym kotłem gazowym, w przypadku zastosowania gruntowej pompy ciepła emisja zmniejsza się nawet o 30%.” – dodaje.
Kolejną kwestia powiązaną z elektryfikacją sektora ogrzewania jest system opustu, promujący zintegrowanie pomp ciepła oraz systemów fotowoltaicznych w nowych budynkach.
Źródła:
http://odnawialnezrodlaenergii.pl
http://gramwzielone.pl
Photo by WNP.PL

Exxon zainwestuje w zielone projekty

Spółka Exxon, będąca jedną z największych firm naftowych na świecie, analizuje perspektywy inwestowania w plany dotyczące odnawialnych źródeł energii. Koncern jest świadom zmian jakie zachodzą w architekturze energetycznej, bazującej w przyszłości na energii ekologicznej.
Spółka Exxon, będąca jedną z największych firm naftowych na świecie, analizuje perspektywy inwestowania w plany dotyczące odnawialnych źródeł energii. Koncern jest świadom zmian jakie zachodzą w architekturze energetycznej, bazującej w przyszłości na energii ekologicznej. Według agencji Bloomberg, koncern Exxon tworzy aktualnie projekty powiązane z odnawialnymi źródłami energii od biopaliw po komponenty instalacji OZE. Wiceprezes ds. Badań i Rozwoju Vijay Swarup oznajmił, iż prace badawcze dotyczą także technologii przyjaznych środowisku.
Aktualnie przedsiębiorstwo przekazuje ok jednego miliarda na finansowanie badań na całym świecie. Do 2000 roku koncern wyłożył blisko osiem miliardów dolarów na badania rozwój oraz wdrażanie technologii niskoemisyjnych.
„Obszary te są ogromnym wyzwaniem, ale jeśli uda nam się mu sprostać, będzie to miało ogromny wpływ na naszą działalność” – powiedział Swarup w wywiadzie dla Bloomberga. Jednakże ogólna kwota przekazana na ekologiczne technologie nie została wyjawiona. Projekty inwestycyjne przedsiębiorstwa obejmują w szczególności kogenerację, zwiększanie efektywności firm a także gospodarowanie emisją metanu z szybów naftowych. Exxon znany jest z prowadzenia badań nad algami oraz stosowania ich jako biopaliw. Konsorcjum zamierza pozyskiwać glony z mórz a także stawów, po czym przerabiać je na biopaliwa i dystrybuować regionalnie.
Vijay Swarup liczy, iż biopaliwo z alg początkowo będzie łączone z olejem napędowym oraz paliwem do silników odrzutowych, by w końcu w stu procentach było produkowane z glonów. Koncern swoim wkładem w zieloną energie przyłączył się do koncernów naftowych, zabezpieczających się przed następującymi konsekwencjami działalności naftowej. Przykładowo France Total wchłonęło różnorakie firmy z branży OZE, dzięki czemu poszerzyli swój profil o eko energie. Royal Dutch Shell, natomiast, wznosi farmy wiatrowe na Morzu Północnym, dzięki swojej praktyce w administrowaniu platformami wiertniczymi.
Źródła:
http://www.swiatoze.pl
http://www.energetyka.com
Photo by Pixabay

Gmina Maków Podhalański poznała zalety OZE

Polacy coraz większym uznaniem darzą odnawialne źródła energii. Pomimo nieprzychylnej postawy rządzących, na dachach gospodarstw domowych można częściej zaobserwować panele fotowoltaiczne, natomiast wewnątrz instaluje się pompy ciepła. Natomiast dzięki akcjom promującym OZE, takim jaka niedawno zorganizowana w gminie Maków Podhalański liczba instalacji będzie się tylko powiększać.
Niestety, w mniejszych miejscowościach nadal krąży wiele uprzedzeń, przez co wielu ludzi ma obawy przed OZE. Akcja „Bus OZE – zobacz, dotknij, zapytaj” przeprowadzona w gminie Maków Podhalański, miała za zadanie pokazać pozytywne a jednocześnie prawdziwe oblicze odnawialnych źródeł energii.
W wydarzeniu z 24 października mogli uczestniczyć wszyscy chętni. Jarosław Kotyza, prezes Instytutu Zrównoważonej Energii „Miękinia” wygłosił wykład pt. „Pompy ciepła, fotowoltaika – systemy efektywne energetycznie”. Oprócz tego zaprezentowano także projekt „SPIN – Małopolskie Centra Transferu Wiedzy”, prowadzący do wzrostu innowacyjności w polskich przedsiębiorstwach.
Dla większości mieszkańców gminy Maków Podhalański najciekawszy był specjalnie przygotowany bus, który przez wyposażenie wyjaśniał zagadnienia związane z odnawialnymi źródłami energii.
Źródła:
www.swiatoze.pl
www.powiatsuski24.pl
Photo by PIXABAY

Woda w Krakowie – druga najczystsza woda na świecie

Kraków kojarzony jest najczęściej z zanieczyszczonym powietrzem, jednakże często można spotkać się ze zdaniem osób przyjezdnych, iż krakowska woda nie jest najlepszej jakości.
Europejska Organizacja Współpracy na rzecz Benchmarkingu poinformowała w zamieszczonym ostatnio rankingu, że krakowska woda jest na 2 miejscu zaraz za wodą jaką spożywają mieszkańcy Singapuru.
O tym jak wygląda proces uzdatniania wody w Krakowie oraz czy nadal powszechne jest chlorowanie w krakowskich wodociągach, mówi Robert Żurek z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie.
Próbki wody zostały przebadane z takich krajów jak Holandia, Belgia, Hiszpania, Portugalia, Polska, Włochy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Rosja, Norwegia, Singapur, Szwajcaria, Japonia, Francja oraz Cypr. Analiza nie zostawiła żadnych złudzeń. Jak twierdzi Robert Żurek z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie popularna kranówka może być zdrowsza od wody butelkowanej.
„Ma więcej substancji mineralnych niż wody stołowe. Z całą pewnością picie wody prosto z kranu nie wpływa negatywnie na nasz organizm” argumentuje Robert Żurek.
Źródła:
http://www.krakow.wyborcza.pl
http://www.swiatoze.pl
Photo by Pixabay

99,99 procentowy wkład OZE na Islandii

Dużo państw z Europy Północnej plasuje się wysoko w zestawieniach dotyczących odnawialnych źródeł energii. Wiele inwestycji a także dofinansowania dla „zielonych przedsiębiorców” napędzają gospodarkę oraz wspomagają niezależność energetyczną. Świetnym przykładem będzie tu Islandia zaspokajająca swe potrzeby energetyczne niemal w 100% korzystając z odnawialnych źródeł energii.
Wiele danych opracowanych przez Międzynarodową Agencję Energetyczną pokazuje, iż islandzki miks energetyczny wynosi równe 99,99%. Wynik ten Islandia osiąga dzięki sprzyjającej lokalizacji wyspy oraz świadomości potencjału wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W Islandii: 71,03% energii zapewniają elektrownie wodne, 28,91% elektrownie geotermalne, 0,04% użycie wiatru. Reszta czyli 0,01% to energia konwencjonalna.
Statystycznie Islandia produkuje rocznie ok 55000 kWh na mieszkańca. Średnia ilość energii w Unii Europejskiej to 6000kWh. Należy wspomnieć, iż Islandia liczy ok. 330 tysięcy mieszkańców.
Źródła:
http://www.swiatoze.pl
http://www.wysokienapiecie.pl
Photo by Pixabay

Nowe autobusy Solaris zasilą płocką komunikację miejską

Przedstawiciele Solaris Bus & Coach S.A. zawarli umowę z zarządem miasta na dostarczenie w sumie 25 autobusów z szeregowym napędem hybrydowym Solaris Urbino. Zamówienie obejmuje osiem autobusów przegubowych i siedemnaście 12-metrowych. Jest to drugie, zaraz po Tomaszowie Mazowieckim, największe zamówienie na autobusy hybrydowe z Bolechowa.
Producentem jednostki napędowej HybriDrive jest amerykański BAE Systems. Napęd ten pozwala w znacznym stopniu zmniejszyć zużycie paliwa oraz emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Możliwość taką daje silnik elektryczny, który pobiera energię elektryczną z magazynu energii. Następnie ten ładowany jest poprzez generator, zasilany przez silnik Cummins ISB4.5E6 o pojemności wynoszącej, dla autobusu dwunastometrowego, tylko 4,5 litra zaś moc wynosi 210KM.
Nowy Solaris Urbino 12 posiada funkcję,zero emission, dzięki czemu pojazd przypomina autobusy elektryczne. System Stop-and-Go powoduje, iż silnik spalinowy może zupełnie się wyłączyć w czasie otwierania drzwi i postoju na przystanku, by uruchamiać się tuż po wyładowaniu energii w superkondensatorach. Poza tym autobus wyposażony jest w urządzenie GPS, które dzięki specjalnemu oprogramowaniu pozwala skorzystać z funkcji Arrive-and-Go, pozwalającej na dodatkowe zatrzymanie pracy silnika spalinowego w trakcie podjeżdżania pojazdu na przystanek. Na podstawie wykonanych testów funkcja ta pozwala zaoszczędzić 20%, paliwa jakie wykorzystane zostanie w autobusie z konwencjonalnym napędem. Dodatkowo autobus generuje znacznie mniejszy hałas co jest dużym plusem szczególnie w centrach miast.
Zawarty kontrakt dotyczy również ośmiu sztuk osiemnastometrowej wersji autobusu hybrydowego z systemem BAE. Autobusy zostaną zaopatrzone w 6-cylindrowy silnik Cummins ISB6,7 o mocy 300 KM i pojemności 6,7litra, a także asynchroniczny silnik centralny o mocy 200kW. Płock jako pierwszy w Polsce zamówił przegubowe autobusy hybrydowe nowej generacji.
Nowe hybrydowe Solarisy wyróżniają się znakomitymi właściwościami jezdnymi, szczególnie pozytywne jest żwawe ale jednocześnie płynne przyśpieszanie. Napęd pojazdu może odzyskiwać energię kinetyczną i zmieniać ją w energię elektryczną, gromadzoną w superkondensatorach o pojemności 0,82 kWh.
Źródła:
http://www.swiatoze.pl
http://www.plock.naszemiasto.pl

Międzynarodowy bój o irański rynek OZE

Jak donosi France24, Saga Energy, który jest norweskim przedsiębiorstwem na rynku energetyki słonecznej, zawarł umowę z irańskimi kontrahentami na norweskie inwestycje w sektor fotowoltaiczny. Plany mają zostać wykonane w ciągu pięciu lat.
„Norwegia jest w pełni zaangażowana w porozumienie nuklearne. To dowód na to, że bardzo poważnie podeszliśmy do tego otwarcia oraz że wkrótce zobaczymy więcej inwestycji” stwierdził Lard Nordrum ambasador Norwegii w Iranie. Mówił również, że dofinansowanie irańskiej branży OZE jest „wielkim sukcesem, ponieważ Iran naprawdę potrzebuje odnawialnych źródeł energii, a dla Norwegów to nowy sektor”. Inwestycje opiewają na kwotę 2,5 miliarda euro.
Saga Energy to dość młode przedsiębiorstwo powołane do życia przez byłych menadżerów oraz inżynierów z branży naftowej i gazowej, przeszli do branży odnawialnych źródeł energii. „Jesteśmy małą firmą z potężnymi partnerami” – stwierdził Dyrektor Saga Energy ds. Rozwoju Gaute Steinkopf.
Norwegia jest państwem zależnym od pieniędzy uzyskiwanych w ramach pozyskiwania węglowodorów. Państwo krok po kroku wdraża w życie finansowanie alternatywnych źródeł energii. Norweskie władze chcą do 2020 roku wcielić w życie zakaz ogrzewania domów gazem i produktami gazowymi. Natomiast do 2025 wyeliminować z eksploatacji pojazdy spalinowe.
Dotychczas budowano niewielkie elektrownie słoneczne w Iranie. Największa leżąca w prowincji Północny Khorasan obejmująca 30 MW została sfinansowana przez Szwajcarów. Iran zamierza w ramach OZE montować mniej więcej 1 GW mocy.
Źródła:
http://www.cire.pl
https://www.reo.pl
Photo by Pixabay

Szybki rozwój Ursus Bus za sprawą elektromobilności

Firma Solaris Bus & Coach S.A. Stoi na czele pośród polskich firm funkcjonujących w branży motoryzacyjnej i transportowej. Ich elektryczne autobusy z powodzeniem jeżdżą po Europie i darzone są uznaniem, zarówno przez pasażerów jak i kontrahentów firmy z Bolechowa pod Poznaniem. Jednak konkurencja nie śpi. Firma Ursus Bus działająca na polskim rynku także dostrzega potencjał w elektromobilności, co przekłada się na większe zapotrzebowanie na autobusy elektryczne. Mimo, iż spółka działa na rynku zaledwie rok, to dzięki właściwym decyzjom Ursus Bus już produkuje znaczące zyski.
„To jest już mniej więcej 20% udziału w przychodach całej Grupy Ursus(…).
Program E-Bus Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Energii wskazuje na to, że zamówień na elektryczne autobusy będzie coraz więcej. Obecnie bardzo mocno pracujemy nad rozwojem tych produktów. Przykładem tego są nasze elektryczne autobusy dostarczone do Warszawy, które zostały wyposażone w najnowocześniejsze na świecie baterie (…). Zważając na czas uruchomienia spółki, osiągnięty wynik jest rewelacyjny. Między innymi dzięki temu firma planuje kolejne inwestycje w rozwój swoich produktów oferowanych kontrahentom. Jednym z pomysłów jest dostarczenie do oferty autobusów napędzanych wodorem. Uważamy, że napędy wodorowe dosyć szybko pojawią się w autobusach komunikacji publicznej i małych samochodach dostawczych, gdzie jeszcze technologia bateryjna jest niewystarczająca dla zapewnienia odpowiedniego zasięgu” – stwierdził Karol Zarajczyk w wywiadzie dla PAP, prezes zarządu Ursus Bus.
Źródła:
http://www.swiatoze.pl
http://www.ursusbus.com
Photo by www.ursusbus.com

Świetne prognozy dotyczące rozwoju rynku powietrznych pomp ciepła w Polsce

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) opracowała kompleksowy raport na temat polskiego rynku pomp ciepła. Dokument ten jest rezultatem badań i szczegółowych analiz sprzedaży prowadzonych w Polsce i Europie na przełomie ponad 6 lat. Spostrzeżenia te dały możliwość przygotowania aktualnej w roku 2016 sytuacji rynkowej a także opracowanie prognoz aż do 2030 roku.
Premiera 40 stronicowego raportu miała miejsce 26.10.2017 podczas VI Kongresu PORT PC w Warszawie. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) opracowała kompleksowy raport na temat polskiego rynku pomp ciepła. Dokument ten jest rezultatem badań i szczegółowych analiz sprzedaży prowadzonych w Polsce i Europie na przełomie ponad 6 lat.
Spostrzeżenia te dały możliwość przygotowania aktualnej w roku 2016 sytuacji rynkowej a także opracowanie prognoz aż do 2030 roku. Premiera 40 stronicowego raportu miała miejsce 26.10.2017 podczas VI Kongresu PORT PC w Warszawie. Oprócz skrupulatnych danych dotyczących sprzedaży pomp ciepła w 2016, w raporcie znajdą się prognozy rynku do roku 2030, zreferowane w dwóch kategoriach: optymistycznym i realistycznym. Na przykład, w ujęciu optymistycznym autorzy stwierdzają, że do 2020 roku, będzie miał miejsce potrójny wzrost liczby instalowanych pomp ciepła typu powietrze-woda w Polsce. Według PORT PC całkowita liczba urządzeń do roku 2020 przekroczy ćwierć miliona, co znaczy, iż nastąpi podwojenie montowanych urządzeń w Polsce z 70000 sztuk w roku 2016 do blisko 140000 w 2020. W opcji optymistycznej łączna ilość energii wytwarzanej przez pompy ciepła w 2020 będzie stanowić ok. 272 kToe/rok, zaś maksymalna moc grzewcza może sięgać 2,33 GW.
Raport PORT PC zawiera także bariery hamujące rozwój rynku. Przedstawione zostały przyczyny gwałtownego wzrostu na rynku powietrznych pomp ciepła mającego miejsce w ostatnich latach, jak również zawarto porady stowarzyszenia na temat działań gwarantujących zrównoważony rozwój sektora pomp ciepła.Dokument zawiera także analizę taryf elektrycznych w Polsce oraz sugerowane rozwiązania taryfowe dla pomp ciepła jak i innych grzewczych urządzeń elektrycznych. Z roku na rok rynek pomp ciepła w Polsce rośnie w siłę i tak samo zapowiadają się kolejne lata.
Czynniki jakie będą miały wpływ na kształt rynku będą działania prowadzące do rozwiązania tzw. „niskiej emisji”. Jednym z czynników jest pomysł zaproponowany przez Komisję Europejską w ramach „Pakietu Zimowego”, czyli elektryfikacja systemów ogrzewania. Wymiana kotłów, które nie spełniają założeń emisyjnych, na pompy ciepła jest wyjątkowo wspierana przez chiński rząd np. w Pekinie. Kolejnym istotnym argumentem jest system upustu, czyli specjalny system rozliczania wytwarzanej energii przykładowo z paneli fotowoltaicznych.
Popularyzuje on używanie własnej energii oraz wykorzystywanie w szczególności powietrznych pomp ciepła. Należy mieć na uwadze intensywne postępowanie wiodących producentów urządzeń grzewczych w szczególności badań, rozwoju konstrukcji oraz wytwarzania pomp ciepła, które zostały wiodącymi produktami strategii długoterminowych oraz średnioterminowych większości firm z branży. Raport ten, to bardzo pomocne narzędzie do prognozowania zmian w branży elektroenergetycznej, które mają na celu dekarbonizację jak również redukcję niskiej emisji przy równoczesnym racjonalnym wykorzystaniu ograniczonych zasobów naturalnych kraju. Dodatkowo stanowi źródło informacji dla firm, wyznaczając kierunek dalszego ich rozwoju. Natomiast jest gotowym rozwiązaniem dla tych którym zależy na poprawie jakości powietrza w Polsce.
Źródła:
http://www.odnawialnezrodlaenergii.pl
http://portpc.pl
Grafika: http://portpc.pl

Fotowoltaiczne ekrany dźwiękoszczelne w Holandii

Wiele dróg w Polsce posiada zainstalowane ekrany dźwiękoszczelne. Mają one za zadanie oddzielać okoliczne zabudowania od nadmiernego hałasu generowanego przez ruch aut. Jednak głosy na ten temat są podzielone. Jedni opowiadają się o nich pozytywnie inni natomiast twierdzą, że tylko psują otoczenie. W Holandii, firma Heijimans, wymyśliła by zmodyfikować ekrany dźwiękoszczelne w taki sposób, by przy wykorzystaniu promieni słonecznych wspomóc produkcje energii elektrycznej.
Zmodernizowane ekrany o wysokości pięciu metrów stanął na odcinku czterystu metrów przy prowadzącej do Eindhoven autostradzie A50. Na podstawie wstępnych informacji, konstrukcja ma obejmować 68 ekranów i generować ilość energii odpowiednią do zasilenia ok. 50 domów. Wdrażanie projektu ma się rozpocząć na początku roku 2018.
Pomimo, że projekt ten jest niezwykle prosty, jeśli odniesie sukces z pewnością może być rewolucją w produkcji energii elektrycznej, a fotowoltaiczne ekrany dźwiękoszczelne rozprzestrzenią się na terenie nie tylko Holandii ale także Europy.
Źródła:
http://www.swiatoze.pl
http://www.odnawialnezrodlaenergii.pl
Photo by Pixabay

Burmistrz Londynu prosi wielkie koncerny samochodowe o pomoc w walce ze smogiem

Sadiq Khan wystosował niedawno oficjalny dokument do kilku największych producentów samochodowych, domagając się by wspierali finansowo walkę z zanieczyszczeniem powietrza Londynu. Pismo dostały między innymi BMW, Mercedes-Benz, Volkswagen. Burmistrz sprzeciwia się podwójnym standardom stosowanym przez wymienione koncerny argumentując w ten sposób swoje postępowanie. Khan opiera się tu na sprawie 223 mln funtów jakie zostały przekazane przez powyższe koncerny dla Funduszu Zrównoważonej Mobilności Miast, który jest projektem rządu Niemiec.
Według burmistrza Londynu niesprawiedliwe było przekazanie całej kwoty tylko temu krajowi, nie uwzględniając Wielkiej Brytanii. Sporą winę ponosi Volkswagen w konsekwencji „dieselgate”. Afera rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych po tym jak ujawniono, w autach tej marki, specjalne urządzenia dające możliwość manipulowania wynikami szkodliwej emisji. Producent przyznał się do oszustwa i uiścił 15 mld dolarów odszkodowania. Burmistrz Londynu sprzeciwia się stosowaniu podwójnych praktyk i wymienia dwulicowe metody postępowania przedstawicieli koncernów samochodowych.
W lipcu brytyjski dyrektor Volkswagena usiadł w moim biurze i powiedział, że jego firma nie może dołożyć się do finansowania oczyszczania londyńskiego powietrza, jednak ich niemieccy koledzy dostają takie środki. Londyńczycy takie działanie uznają za niedopuszczalne” – oznajmił burmistrz Khan.
Ta postawa została z zapałem przyjęta przez mieszkańców Londynu oraz wszystkich zwolenników czystego powietrza, ale jednocześnie zwracają oni uwagę, by nie zadowalać się osiągniętymi sukcesami. Podobnego zdania są eksperci:„Proszenie producentów samochodów o wzięcie przez nich odpowiedzialności za udział w kryzysie związanym z zanieczyszczeniem londyńskiego powietrza jest pierwszym krokiem do tego, by wzięli oni odpowiedzialność za swoje działania” – twierdzi Areeba Hamid, działaczka Greenpeace.
Źródła:
http://www.money.pl
http://www.swiatoze.pl
Photo by Pixabay

Budownictwo ekologiczne- mity

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się ekologiczne budownictwo. W związku z tym rodzi się wiele niepewności i kontrowersji dotyczących wydatków, rzeczywistego przełożenia na rachunki czy przyszłości tego sektora budownictwa.
Znikome oszczędności
Jednym z najistotniejszych mitów, jest fakt, iż kupno mieszkania w ekologicznym budynku wiąże się z ogromnym wydatkiem. Jak się okazuje nie do końca tak jest. Ceny poszczególnych lokali oscylują w granicach od 7 do 10 tys. zł za mkw, a więc nie odbiegają od tych budowanych tradycyjnie. Mało tego ekologiczne mieszkanie jest inwestycją, która za sprawą mniejszych rachunków za wodę i energie, zwróci się w przyszłości. Porównując z tradycyjnym budownictwem oszczędności energii mogą sięgać nawet 25-35%. Zbierana jest deszczówka, wykorzystywana później do spłukiwania toalety czy zraszania trawników, co daje oszczędności wody pitnej, w zależności od wykorzystywanej technologii, między 20 a 30%. Ponadto dochodzą kwestie zdrowotne. Deweloperzy instalują aktualnie systemy wspierające filtrację powietrza wewnątrz budynku, zaś sam budynek wznoszony jest z materiałów, które nie szkodzą środowisku.
Więcej kosztów niż korzyści
Wielu sceptyków zwraca uwagę na kwestie finansowe dotyczące instalacji systemów, które wspierają ekologiczne rozwiązania takie jak panele słoneczne, system kogeneracji itd. Warto pamiętać, że koszt takiej inwestycji jest rozkładany między wielu nabywców i zwraca się po czasie w postaci niższych rachunków. Co ważne, jakość życia i wygoda ulegają poprawie.
Budownictwo ekologiczne koncentruje się wyłącznie na oszczędzaniu energii Budownictwo ekologiczne charakteryzuje się głównie oszczędnością energii i redukowaniem negatywnego oddziaływania na środowisko. Jednak równie ważne są design oraz wytrzymałość w całym okresie użytkowania. Przykładowo położenie budynku względem światła jak i sama jego bryła istotnie wpływają na cyrkulację świeżego powietrza i oświetlenia mieszkań. Architekci podejmują starania by wykorzystać w odpowiedni sposób przewagi płynące z właściwego nasłonecznienia jednocześnie zmniejszając wpływ jego niedoboru lub nadmiaru.
Budownictwo ekologiczne to tylko chwilowa moda
Mimo tego, iż ekologiczne budownictwo jest niszą w Polsce, to z roku na rok powstaje coraz więcej mieszkań w tym standardzie. Po części wynika to z prawa Unii Europejskiej, nakazującego krajom członkowskim regulacje dotyczące wdrożenia ekologicznych rozwiązań w budynkach użyteczności publicznej i mieszkaniowych, głównie przez większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Ekologiczne budownictwo nie koniecznie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, zaś oszczędności wynikające z eksploatacji, w przyszłości dają mniejsze rachunki. Mimo że ten styl budownictwa jest rzadko spotykany na rynku to nowe budynki będą cechowały się komfortem oraz rozwiązaniami korzystnie wpływającymi na zdrowie i jakość życia.
Źródła:
http://www.ekologia.pl
https://plgbc.org.pl
Grafiki: http://sensis.pl

Rząd Wielkiej Brytanii przekaże 556 mln funtów na OZE

Jak podaje agencja Reuters, rząd Wielkiej Brytanii 11 października 2017 poinformował, iż przeznaczy środki finansowe na następne aukcje OZE, w wysokości 557 mln funtów (734 mln dolarów). Dodatkowo podkreślił, że aukcje powinny obejmować jedynie mniej powszechne źródła czystej energii w Wielkiej Brytanii.
Najbliższy przetarg będzie miał miejsce na wiosnę 2019 roku, szczegóły przedsięwzięcia nadal są nieznane.
Jak wynika z informacji udzielonych przez rzecznika brytyjskiego rządu, finansowaniem zostaną objęte morskie farmy wiatrowe, określone projekty energetyki cieplnej oraz biomasa. Rezultaty poprzedniej aukcji zostały upowszechnione w ubiegłym miesiącu. Jak się okazało po raz pierwszy morska energetyka wiatrowa okazała się mniej kosztowna niż produkcja energii atomowej.
Zaplanowane 11 nowych projektów ma dostarczyć 3GW mocy już w latach 2021-2023. Wartość wszystkich inwestycji opiewa na kwotę około 176 mln funtów w skali roku.
Według Reuters, brytyjski rząd poda po publicznej wiadomości plan działania na rzecz wzrostu gospodarczego, który ma odnieść się także do zmian obejmujących zmniejszenie emisji CO2 w obszarze biznesowym, mieszkaniowym oraz transporcie i energetyce.
Władze Wielkiej Brytanii oznajmiły, że morską energetykę wiatrową będą wspierać niezależnie od kosztów.
Źródła:
http://swiatoze.pl
Reuters

Jak będzie wyglądać ogrzewanie domów w przyszłości?

Wybudowane po 2020 roku domy, zostaną w większym stopniu zabezpieczone przed ubytkami ciepła, przez co coraz bardziej opłacalne będzie ogrzewanie przy pomocy odnawialnych źródeł energii. Wybudowane po 2020 roku domy, zostaną w większym stopniu zabezpieczone przed ubytkami ciepła, przez co coraz bardziej opłacalne będzie ogrzewanie przy pomocy odnawialnych źródeł energii.
Warunki odnośnie izolacyjności cieplnej przegród budowlanych od 2021 stanął się o wiele bardziej restrykcyjne niż aktualnie. Współczynnik określający przenikanie ciepła U dotyczący ścian zewnętrznych w pomieszczeniach ogrzewanych będzie o 20% niższy niż dotychczas, stropów, dachów, stropodachów pod nieogrzewanymi pomieszczeniami o 25%, zaś okien i drzwi o 24-30%. Konieczny do zrealizowania będzie również warunek nieprzekroczenia skrajnej wartości wskaźnika dotyczącego potrzeb budynku na pierwotną energię nieodnawialną EP, który będzie ponad 40% niższy niż dopuszczalny limit w 2015 roku.
Nowe wymagania techniczne mówią, iż budynek wraz ze wszystkimi instalacjami (grzewcza, ciepłej wody użytkowej, wentylacja) muszą zostać zaprojektowane tak aby spełnić określone warunki dla wskaźnika EP. Energią pierwotną określana jest energia zawierającą jej nośniki uzyskiwane z zasobów naturalnych. Mogą być one odnawialne, do których zaliczają się promieniowanie słoneczne, ciepło geotermalne, wiatr czy nawet biomasa, ponieważ po spaleniu jej można, hodując rośliny, odtworzyć ją w niedługim czasie. Limity, jakie określa prawo obejmują tylko energię nieodnawialną, czyli taką, której zasoby nie ulegają szybkiej odnowie(paliwa kopalne powodujące degradacje środowiska naturalnego).
Do odpowiedniej oceny wpływu budynku na środowisko w zależności od jego potrzeb na energie pierwotną nieodnawialną wykorzystywany jest wskaźnik EP, czyli wielkość rocznych potrzeb na energię nieodnawialną pierwotną przypadającą na 1 m2 powierzchni ogrzewanej. Wartość tego wskaźnika dla domu jednorodzinnego od roku 2014 nie może przekroczyć 120 kWh, zaś od 2021 roku 70 kWh. Budynek ogrzewany urządzeniami elektrycznymi warto jest doposażyć w ogniwa fotowoltaiczne(PV). W odpowiednich warunkach wskaźnik EP może się zmniejszyć kilkukrotnie niż w sytuacji gdy prąd pobierany jest tylko z elektrycznej sieci energetycznej. Dodatkowo zastosowanie kolektorów słonecznych do podgrzania wody użytkowej redukuje EP o 10-20 kWh. Im więcej odnawialnych źródeł energii bierze udział w zaspokojeniu potrzeb energetycznych budynku, tym niższa wartość wskaźnika EP.
Źródło:
http://www.admateko.pl

Powietrzna pompa ciepła. To naprawdę się opłaca!

Powietrzne pompy ciepła zdobywają coraz większe powszechne uznanie. Niższe koszty eksploatacji i zredukowane rachunki to najważniejsze cechy, brane pod uwagę przy wyborze tego urządzenia jako systemu grzewczego. Jednak na początku należy się zastanowić, czy inwestycja w powietrzną pompę ciepła jest opłacalna?
Klienci chętniej stosują pompy ciepła z uwagi na ich ekonomiczność oraz możliwość ograniczenia wydatków poniesionych na ogrzewanie zarówno w budynkach nowych jak i modernizowanych. Dodatkowo prostota montażu, a także uzyskiwanie energii z powietrza sprawiają, że powietrzne pompy ciepła są jeszcze bardziej konkurencyjne na tle pomp gruntowych i wodnych.
Energia z powietrza
Ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń powietrzną pompą ciepła umożliwia wymiana energii z otoczeniem. Proces ten zachodzi przy użyciu jednostki zewnętrznej wraz z jej wymiennikiem ciepła przez który powietrze wtłaczane jest za pomocą wentylatora. Innymi słowy pompa zamienia pozyskaną z powietrza energie w ciepło do ogrzania pomieszczeń lub wody.
Powietrzna pompa ciepła – jak to działa?
Urządzenie złożone jest z modułu zewnętrznego oraz jednostki wewnętrznej. Moduł zewnętrzny pozyskuje ciepło z powietrza. Może zostać zainstalowany w dowolnym miejscu, bez względu na ukształtowanie terenu, jednak należy mieć na uwadze generowany hałas. Natomiast jednostka wewnętrzna odpowiada za przekazanie energii do budynku. Pompy pozyskują ciepło z powietrza w temperaturach nawet -20°C. Niestety wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej spada również moc pomp, co prowadzi do strat ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych. W takiej sytuacji konieczne staje się wsparcie elektryczne bądź hydrauliczne przez kocioł. Takie rozwiązanie pozwala na samodzielną prace pomp niezależnie od pogody. Do tego świetnie funkcjonują z ogrzewaniem podłogowym, grzejnikowym oraz ściennym.
Czy warto inwestować w powietrzną pompę ciepła?
Bezsprzecznie powietrzne pompy ciepła mają wiele zalet: można je montować w dowolnej lokalizacji, do posiadanych już instalacji grzewczych, przy wszystkich rodzajach zabudowy. W porównaniu do pomp gruntowych, instalacja pomp powietrznych jest szybka, bez konieczności przeprowadzenia skomplikowanych prac (np. odwierty, studnie) co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy.
Niestety powietrzne pompy ciepła posiadają wady. Jedną z najważniejszych jest cena. Urządzenie jest droższe niż kocioł kondensacyjny. Dodatkowo przy niskich temperaturach niezbędne jest dogrzewanie pomieszczeń wspomagającymi urządzeniami, ponieważ jej wydajność zmniejsza się wraz ze spadkiem temperatury.
Gdzie sprawdzają się najlepiej?
Powietrzne pompy ciepła są dobrą alternatywą dla gruntowych wymienników w miejscach gdzie ograniczeniem jest ukształtowanie działki. Co więcej, pompy te są lepszą propozycją niż tradycyjne systemy ogrzewania. Użytkowane są by zwiększyć komfort, obniżyć koszty wykorzystania paliw kopalnych oraz ograniczyć do minimum obsługę systemu ogrzewania.
Są świetną propozycją ogrzewania w domach energooszczędnych, charakteryzujących się niskim zapotrzebowaniem na ciepło. Nawet przy pełnym wykorzystaniu mocy pompy, koszty energii pozostaną stosunkowo małe.
Źródła:
http://www.ekologia.pl
http://www.budujemydom.pl
http://swiatoze.pl

Czym jest system rekuperacji?

Rekuperacja czyli inaczej wentylacja mechaniczna, to system cieszący się coraz największą popularnością na rynku wentylacyjnym. Eksperci przekonują, że jest to system z odzyskiem ciepła, który zwraca się w bardzo szybkim czasie.
Czym jest rekuperator
Rekuperator pozwala na maksymalne wykorzystanie ciepła oddawanego na zewnątrz budynku przez istniejącą wentylację. Stosuje się go w celu zapewnienia odpowiedniej wentylacji budynku oraz przekazania energii między powietrzem wyrzucanym a powietrzem świeżym. Dzięki wentylacji i filtracji powietrze staje się czyste, ma odpowiednią wilgotność a wszelkie zanieczyszczenia, kurz i brud zostają usunięte co ma pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców.
Wybierając firmę, która odpowiednio dobierze rekuperator jak i instalacje, profesjonalnie zaprojektuje i doradzi, unikniemy dużych kosztów inwestycyjnych. Dobór odpowiedniego rekuperatora jest niezwykle ważny, gdyż zainstalowane urządzenie generuje spore oszczędności w kosztach eksploatacyjnych obiektu, szczególnie w kwestii jego ogrzewania.
Na co należy zwrócić uwagę?
Użytkownicy często obawiają się hałasu, szczególnie nocą. Naszym zdaniem nie ma powodu do obaw. Dobrze wykonana instalacja wentylacji, odpowiednie dobrane średnice, zastosowanie tłumików gwarantuje cichą i bezszumową pracę. Ważne jest aby instalacja była wykonana z odpowiednich materiałów takich jak rura gładka – izolowana, rekuperator powinien być wyposażony w grzałkę wstępnego podgrzewu w celu zapewnienia dogodnych parametrów pracy. Inwestorzy w dużej mierze sugerują się ceną urządzeń wentylacyjnych, nie zwracając uwagi na wyposażenie, na przykład czy posiadają element grzewczy wstępnego podgrzewu.
Ze względu na wielkość rur właściciele nowo budowanych domów często decydują się na wybór instalacji z rur o małych średnicach. Powoduje to zwiększenie oporów instalacji, prędkości przepływu, a co za tym idzie zwiększenie hałasu. Ponadto stosowanie mniejszych przekrojów ogranicza w przyszłości ewentualne czyszczenie instalacji. Rekuperator dobiera się na podstawie wymaganego strumienia wymiany powietrza budynku w oparciu o normy dotyczące danych pomieszczeń. O tym jaki rekuperator będzie odpowiedni dla danego budynku decyduje projektant lub osoba posiadająca niezbędną wiedzę w dziedzinie wentylacji mechanicznej. Przy doborze należy uwzględnić kubaturę i specyfiki pomieszczeń również opory instalacji, by nie okazało się, że ze względu na zbyt duże opory urządzenie nie spełnia parametrów minimalnego przepływu.
Przewody wentylacyjne także powinny spełniać kilka ważnych kryteriów: dobrze, żeby kanały wentylacyjne były gładkie (np. spiro gładkie – jest to w obecnej chwili obowiązujący standard). Ważnym elementem jest zaizolowanie rur termicznie tak aby nie powstał punkt rosy, który może powodować rozmnażanie drobnoustrojów. Tylko dobrze przemyślana i zaprojektowana instalacja wentylacji mechanicznej daje wysoki komfort oraz oszczędności związane z odzyskiem ciepła z powietrza usuwanego.
Źródła:
http://www.ekologia.pl
http://www.budujemydom.pl
http://muratordom.pl

Ogrzewanie podłogowe, najlepszym sposobem na ciepłą łazienkę.

Sposób na ciepłą łazienkę: remont łazienki to dobra okazja, żeby wymienić lub uzupełnić dotychczasowe ogrzewanie, które nie zapewnia odpowiedniej temperatury. Warto wówczas pomyśleć o zastosowaniu ogrzewania podłogowego.
To prosty sposób na dogrzanie łazienki. Możemy zastosować ogrzewanie wodne lub elektryczne. Z jakich materiałów wykonuje? Jak się je układa? Zgodnie z przepisami w łazience powinno być o cztery stopnie cieplej niż w pozostałych pomieszczeniach. Nie ma w tym przesady – przyjemniej jest wyjść spod prysznica do ciepłej przestrzeni. Wyższa temperatura w łazience sprzyja również szybszemu wysychaniu wilgotnych ręczników, ścian i podłogi. Dodatkowe ogrzewanie w łazience – podgrzewana podłoga W łazience o powierzchni nie większej niż 20 mkw., z grzejnikiem podłączonym w systemie rozdzielaczowym, można zrobić dodatkowe ogrzewanie – wodne podłogowe zasilane z istniejącego systemu centralnego ogrzewania.
Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego, czyli jak to się odbywa: w podłodze trzeba ułożyć rurę tworzącą pętlę ogrzewania i jeden jej koniec podłączyć do rury zasilającej grzejnik, drugi – do powrotnej z grzejnika, a na powrocie pętli zainstalować specjalny zawór RTL z prądem w łazience ograniczający temperaturę wody. Rozstaw rur i w konsekwencji także temperatura podłogi będą dość przypadkowe, ale dzięki zaworowi nie przekroczą dopuszczalnej wartości (dla podłogi w łazience to 33°C). Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu ogrzewania podłogowego w łazience trzeba sprawdzić, czy możliwe jest podniesienie poziomu podłogi o grubość płyty grzejnej. Minimalna, uzyskana dzięki wykorzystaniu specjalnego systemu z rurą o średnicy 9,9 mm mocowaną do maty o grubości 12 mm, wynosi 1,5 cm. Taki sposób podgrzewania podłogi zapewni oczekiwany komfort, ale tylko wtedy, kiedy będzie działało centralne ogrzewanie. Gdy na dworze zrobi się już na tyle ciepło, że kocioł się wyłączy, wodna podłogówka także przestanie działać.
Elektryczne podgrzewanie podłogi Tymczasem od wiosny do jesieni, wychodząc spod prysznica, też chciałoby się stawać bosymi stopami na ciepłej podłodze. Taką możliwość daje elektryczne podgrzewanie podłogi, ponieważ działa niezależnie od wodnego systemu centralnego ogrzewania. Jest łatwiejsze do wykonania i tańsze od wodnego, ale jego eksploatacja – ze względu na stosunkowo wysokie ceny energii elektrycznej – kosztuje więcej. Układanie elektrycznych mat i kabli Najłatwiej ułożyć matę, czyli siatkę z tworzywa sztucznego z wplecionym cienkim kablem grzejnym. Można to zrobić nawet samodzielnie, ale podłączenie do instalacji 230 V powinno się zlecić elektrykowi z uprawnieniami. Maty mają grubość 2,5 mm i mieszczą się w warstwie zaprawy klejowej używanej do przyklejania terakoty, więc nie podnoszą w istotny sposób poziomu podłogi.
Jeżeli nie chcesz usuwać starej posadzki, możesz maty ułożyć na niej i przykryć nową terakotą. Dostępne są maty o mocy 100, 120, 150 lub 160 W/m2. Kable są trochę grubsze od mat (mają 3-7 mm) i nie tak łatwe do ułożenia, zwłaszcza dla laika. Elementów grzejnych (mat, kabli) nie układa się pod stałą zabudową – wanną, sedesem czy kabiną prysznicową. Działanie systemów elektrycznych Systemy elektryczne działają natychmiast po uruchomieniu, szybko się nagrzewają do żądanej temperatury i są niezależne od centralnego ogrzewania. Działaniem ogrzewania podłogowego steruje termoregulator współpracujący z czujnikiem temperatury.
Źródła:
http://swiatoze.pl
http://muratordom.pl

>

MPK w Łomży wyposażone w OZE!!!

nfrastruktura MPK już została wyposażona ostatnio w instalację paneli fotowoltaicznych tworząca odpowiednią energię elektryczną, która przyczyni się do znaczących korzyści dla miasta. Panele zamontowano na dachu łomżyńskiego MPK, oraz na ścianie myjni autobusów. Ich moc wynosi dokładnie 28,6 kWp.
Dzięki temu Łomża stała się jedną z pierwszych firm komunikacyjnych w Polsce, które zdecydowała się na takie rozwiązanie. Jak powiedziała Pani Halina Pawelczyk z MPK Łomża. panele o łącznej mocy 28,6 kWp, dostarczą prąd dla całego kompleksu MPK czyli: budynku administracyjnego,stacji paliw, warsztatu, oraz myjni. Przedstawicielka MPK nadmienia, że tylko w pochmurne dni niedobór prądu jest pobierany z elektrowni elektrycznej.
Panele Fotowaltaniczne, nie są jedyną inwestycją w energię odnawialną, na którą zdecydowało MPK z Łomży. Od jakiegoś czasu na ulicy Spokojnej funkcjonuję przystanek autobusowy, na którym prosperuję turbina wiatrowa i panel PV. Dzięki czemu, podróżni mogą naładować swoje urządzenia mobilne, sam przystanek może być oświetlony. W niedalekiej przyszłości jest planowane zakup dla miasta Łomży autobusów elektrycznych, które energię będą pobierać z OZE.
Jak można się dowiedzieć z mediów, miasto Łomża bierze udział w programie E-bus. W ramach, którego 2020 roku miasto może zakupić dziesięć autobusów elektrycznych o długości 10 metrów. Jak Janusz Nowakowski, prezez MPK w Łomży, każdy taki autobus waży około 1,5 tony i posiada moc 150 kW.
Z opisanej instalacji taki autobus, może pobierać energie, aż przez 5 godzin, jeżeli tylko utrzymuje się słoneczna pogoda.
http://swiatoze.pl
http://www.lomza.pl
http://www.mpklomza.pl

Polacy dostaną po kieszeni. Ceny ogrzewania będą rosnąć coraz szybciej

Ten czas musiał nadejść jak podaje podaje portal Wirtualna Polska już w tym roku za ogrzewanie naszych 4 kątów zapłacimy o wiele więcej niż dotychczas. Wzrost cen ogrzewanie zapowiedziały już niektóre miasta. Taki stan rzeczy bierze się, że państwo polskie nie posiada złóż wysokiej jakości, oraz wysokich cen za import węgla. Specjaliści z portalu WysokieNapiecie.pl prognozują, że to nie koniec podwyżek cen węgla. Koszt importu takiego surowca może wzrosnąć nawet o 1000 zł za tonę.
Na stan obecny, ceny nie przebiły jeszcze magicznej granicy 1000 zł za tonę węgla grubego, ale jesteśmy dopiero na początku sezonu grzewczego i ceny mogą jeszcze znacząco wzrosnąć. Prognozuję się, że z czasem cena za tonę popularnego „orzecha” będzie oscylować między 900 a 1110 zł.
Według eksperta portalu WysokieNapiecie.pl. pana Bartłomieja Derskiego, podwyżkę cen za ciepło ogłosiły już takie miasta jak :Ustka, Nysa, Łowicz. Derski nadmienia, że są jednak i takie miasta, które nie korzystają masowo z węgla podczas ogrzewania budynków. Dzieję się tak dlatego, że te miasta bardziej stawiają na wykorzystywaniu gazu, czy też ciepła odpadowego z przemysłu. Dzięki takiej polityce grzewczej, być może mieszkańcy tych unikną podwyżek cen za ogrzewanie.
Źródła:
https://finanse.wp.pl
https://www.money.pl
http://wysokienapiecie.pl

W lubuskiem powstaje zielone osiedle!

Jakiś czas temu, można było wyczytać z mediów mówiących o OZE o tym, że w Dubaju powstanie nowoczesne ekskluzywne zielone osiedle, która wprowadzi wiele nowoczesnych rozwiązań. Jednak teraz nie będzie trzeba mieszkać w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, żeby zamieszać na takim osiedlu, gdyż niebawem na terenie województwa lubelskiego powstaje podobne, nowoczesne rozwiązanie mieszkaniowe sprzyjające środowisku naturalnego.
Takie osiedle powstanie nad malowniczym jeziorem Sławskim. Domy, które zostaną wybudowane na tym osiedlu, będą miały zamontowane panele fotowoltaiczne na dachach. Tą inwestycją wykona spóła: Szanowany dom.
Energia, która zostanie uzyskania z tej technologii będzie gromadzona w magazynach energii i rozdysponowana do każdego z budynków mieszkalnych. Na terenie osiedla będą także zainstalowane stację ładowania samochodów elektrycznych.
Według głównych planów na terenie osiedla powstanie w sumie około 100 domów jednorodzinnych, a także lokali o charakterze usługowym. W sumie panele osiągną moc energetyczną około 1 MW. Co jest dużą mocą i użytkownicy tego osiedla, nie będą musieli się bać energię elektryczną.
Każdy mieszkaniec tego osiedla przez okrągły rok będzie mógł korzystać bez dodatkowych opłat z elektrycznego auto: Toyoty Yaris!
Liczymy, że ta inwestycja, która niedługo powstanie pociągnie za sobą ogólny trend budowlany i w naszym kraju powstanie jeszcze więcej takich zielonych osiedli, gdzie można korzystać z technologii Pomp Ciepła, samochodów elektrycznych, paneli fotowoltaicznych i innych technologicznych grzewczo-chłodniczych sprzyjających czystości środowiska naturalnego, w którym żyjemy!!
Źródła:
http://swiatoze.pl
http://www.gminaslawa.pl
http://www.gazetalubuska.pl/strefa-biznesu/

Szkocja zakazuje sprzedaży samochodów spalinowych

Wiele razy już pisaliśmy o rozwoju rynku samochodów elektrycznych w wielu państwu.Ostatnio mogliście przeczytać o polityce Białorusi w tej kwestii. Z każdym dniem kolejne państwa decyduję się zainwestować w tę technologię. Na pewno niebawem przyjdzie czas, że ceny tych aut spadnie żeby coraz większa grupa obywateli mogła z niej skorzystać.
Dzisiaj jednak opowiemy Wam o bardzo ważnym ruchu polityki ekologicznej, na jaki zdecydowani się Szkoci. Mianowicie ten kraj Imperium brytyjskiego zdecydował się na krok zakazania sprzedaży aut spalinowych. Jest to kolejne narzędzie, które będzie sprzyjać środowisku naturalnego i zniwelować zanieczyszczenia powietrza.
Na taki ruch już zdecydowały się takie kraje jak: Anglia, Francja czy też Norwegia. Szkocki plan zakłada, że ten omawiamy zakaz ma obowiązywać już od 2032 roku! Władze Szkocji, mają świadomość, że aby ten zakaz mógł odnieść sukces, wymagana jest do tego odpowiednia infrastruktura, która będzie służyć do ładowania pojazdów elektrycznych, będących ekologiczną alternatywą samochodów spalinowych.
Według planu pośredniego szkockich władz do 2020 w centrach Glasgow, Edynburgu, Aberdeen i Dundee, zostaną utworzone strefy bez emisyjne.
W opinii byłego ministra Energii i Przemysłu pana Jesse’go Norman’a , uważa że auta spalinowe ze szkockich ulic znikną do 2050 roku. Plany rządu szkockiego są bardzo odważne i z czasem staniemy się świadkami elektryfikacji motoryzacji, dzięki której w kolejnych latach może nastąpić kolejna zmiana.
Liczymy, że na podobny krok zdecyduję się także niebawem polski rząd biorąc pod uwagę to, że w naszym samochody elektryczne cieszą się coraz większą popularnością.
Źródła:
http://swiatoze.pl
http://moto.pl/


Już niedługo nie popalimy przestarzałymi kotłami na węgiel i drewno!

Już niedługo dzięki nowym regulacjom prawnym, z obiegu zostaną wycofane całkowicie stare kotły na drewno i węgiel.
Kotły na węgiel i drewno, które są bardzo mało wydajne i zanieczyszczają powietrze zostaną na stałe wycofane ze sprzedaż. Stanie się dzięki rozporządzeniom opublikowanym i podpisanym przez ministra Morawieckiego dotyczące standardów dla kotłów, które eliminują przestarzałe kotły na drewno i węgiel z polskiego rynku. Takie stan prawny zacznie obowiązywać z dniem 1 października 2017 roku.
Lider Polskiego alarmu smogowego Andrzej Guła uważa powstanie takiego prawa za bardzo dobrą decyzję Ministerstwa Rozwoju. Tym samym Nasz kraj dołącza do grupy państw, które zakazały używania przestarzałej technologii. Guła dodaje, że zmianę prawa w tej kwestii domagała się także Najwyższa Izba Kontroli, oraz eksperci, którzy się zajmują tematyką takich kotłów. W tym momencie należy powiedzieć, że do dnia dzisiejszego zostało sprzedanych ponad 150 tys tak zwanych kopciuchów. Te kotły potrafią wyprodukować nawet 20 tysięcy zanieczyszczeń więcej od normalnych kotłów. Na szczęście ten nie ekologiczny od 1 października dobiega powoli końca.
Omawiane wyżej rozporządzenie, które wyjdzie w życie 1 października bieżącego roku i zakaże produkcji kotłów, które produkują paliwa stale, klas niższych niż 5 Tym rozporządzeniem Ministerstwo wykonało pierwszy krok w stronę jakości powietrza i walki ze smogiem. Pozostaje pytanie czy także inne Ministerstwa wprowadzą rozwiązania dołączy do walki z zanieczyszczeniem środowiska.
Należy zwrócić uwagę, że związku z omawianą zmianą prawą we wrześniu mogą gruntownie spaść ceny kotłów, których sprzedaż będzie zakazana od października. Firmy będą chcieli się pozbyć szybko wszystkich kotłów, które od października przejdą do lamusa.
Pamiętajmy, że kupując kocioł trzeba zwrócić szczególną uwagę i ostrożność czy kocioł będzie spełniać wszystkie normy zgodnie z nowym prawem obowiązującym od 1 października 2017 roku.
Źródła:
http://www.gazetaprawna.pl
http://globenergia.pl

Samochód Elektryczny

Samochód elektryczny rodem z Białorusi.

Jeśli ktoś sąd, że państwo białoruskie technologiczne odstaje od innych państw europejskich i światowych w kwestii produkcji samochodów elektrycznych, to jest w błędzie. Jak dowiedzieliśmy się zespół specjalistów z białoruskiej Narodowej Akademii nauk opracował nowoczesny samochód elektryczny. Władze Białorusi przekonują, że w tym państwa istnieje ogromna potrzeba rozpowszechnienia pojazdów o napędzie elektrycznych.Testy tego pojazdy mają zakończyć się najpóźniej do końca bieżącego roku.
Po raz pierwszy ten samochód był testowany w stolicy Białorusi, czyli w Mińsku. Był testowany przez samego zastępca premiera rządu Wladimira Siemaszkę. Według przedstawiciela rządu, auto dobrze przyspiesza, jest dynamiczne. W czasie prezentacji tego samochodu, wicepremier rządu Białorusi przypomniał, że Mińsk korzysta już z dwóch autobusów elektrycznych i planuje zakup autobusów hybrydowych.
Omawiane auto może przejechać na jednym ładowaniu nawet do 150 km. Duża zaletą białoruskiego samochodu jest hamowanie elektrodynamiczne z odzyskiem energii, które zaoszczędza nawet do 30 procent zużywanej mocy.
Białoruski samochód jest jeszcze w fazie testowania, kiedy zda wszystkie testy, będzie stale produkowany w zakładach firmy Belgee.
Źródło:
http://swiatoze.pl
http://elektrowoz.pl

Budujemy pasywne

Budownictwo pasywne, krokiem ku oszczędności

System budownictwa pasywnego to rozwiązanie, do którego ciągle Polacy podchodzą z dużą rezerwą. Bierze się to z powodu wciąż małej wiedzy w tym zakresie. Jeśli zaczyna się dyskusję nad tym systemem warto sobie odpowiedzieć na 3 zasadnicze pytania:
-Co oznacza termin budownictwo pasywne?
-Co wyróżnia budynki stawiane w tym systemie?
-Jakie korzyści czerpie właściciel domu pasywnego?
Ten standard budownictwa, którego głównym celem jest oszczędność energetyczna jest osiągany jest poprzez stosowanie bardzo dobrych parametrów izolacyjnych, oraz innych nowoczesnych rozwiązań. Praktycznie rzecz biorąc zapotrzebowanie na energie w takich budynkach jest nawet ośmiokrotnie niższa niż w zwykłych budynkach. Omawiane zapotrzebowanie na energie w roku wynosi 15 kW/m2, natomiast w domkach jedno rodzinnych budowania metodą tradycyjną zapotrzebowanie na energie w rozliczeniu rocznym osiągać może nawet 120 kW/m2. Samą definicję omawianego rozwiązania należy rozumieć, że takie budynki wykorzystują naturalne, zastaną już zasoby energii nie wymagające dodatkowych instalacji.(promienie słoneczne,wiatr)
Największą zaletą domów pasywnych, że ich użytkowania już generuję oszczędności. Właściciel takiego domu, który od rachunków może odliczeń koszty za energię ciepłą, która najbardziej obciąża naszą kieszeń. Budując pasywnie, może się uzależnić od zmian polityczno-gospodarczych. Zaoszczędzić można bardzo wiele. Ile zyskamy, zależy od tego o jakiej powierzchni budynek posiadamy. Na przykład przy założeniu, że posiadamy dom mieszkalny o powierzchni 160 m2 przy paleniu węglem rocznie musimy zapłacić za ogrzewanie około 3 tys, jeśli ogrzewamy gazem to możemy zapłacić za ogrzewanie nawet ponad 5 tys zł. Natomiast jeśli przeprowadzamy się do domu pasywnego może odpowiedni zaoszczędzić 300 i 700 zł!
Większość z nas budownictwo pasywne odstraszają koszty takiego systemu. Faktem jest, że jeżeli zdecydujemy się na użycie najlepszych środków na rynku materiałów, co jest pożądane to musimy się liczyć z kosztami większymi niż przy tradycyjnym budowaniu domu. Pamiętajmy, że koszta mogą być o wiele mniejsze gdyż, inwestor może skorzystać z dotacji od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Generalnym celem domów pasywnych jest po pierwsze ich funkcjonalność, dlatego zleceniodawca nie co do zasady pełnej swobody w stosunku do swoich upodobań. Rozwiązania energooszczędne będzie charakteryzować zwarta bryła, masywne ściany oraz minimalizm formy i kolorystyki. Wszystko to służy zapewnieniu najlepsze parametry gwarantujący najlepszy, optymalny odzysk energii. Takie projekty największym zainteresowaniem cieszą się wśród mieszkańców Skandynawii.
Jak wspominaliśmy ciągle mieszkańcy naszego kraju podchodzą bardzo sceptycznie i nieufnie. Pierwszy polki dom pasywny powstał ponad 10 lat temu Smolcu i widać lekko postępujący trend. Nie możemy jeszcze porównywać się z takimi nacjami jak Niemcy, gdzie powstały ponad 40 tys budynków. W Polsce do dnia dzisiejszego powstało o wiele mniej. Specjaliści jednak przewidują, że z każdym rokiem w Polsce będzie przebywać takich budynków. Duży wpływ w tym zmian w tym trendzie spowoduje Dyrektywa Unijna, z której jasno wynika, że od 2020 roku wszystkie nowo budowane domy muszą powstawać ze standardami budownictwa pasywnego,a zużycie energii muszą być na zerowym poziomie.
Polacy będą musieli się w przyszłości z tą technologią „zaprzyjaźnić” i wprowadzić ją jako powszechną normę budowlaną.
Źródła:
http://swiatoze.pl
http://www.ekologia.pl
http://www.reo.pl
klastry energii

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 300 mln zł dla klastrów na instalację OZE

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach naboru unijnego w ramach działania 1.1.1 przeznaczył 300 milionów zł na budowę lub przebudowę jednostek, które wytwarzają energię z Odnawialnych Źródeł Energii. Wnioski o dofinansowanie można składać w terminie od 31 lipca do 29 września 2017.
Finanse przeznaczone na wspomniane działanie czyli- Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej, zostały podzielone przez na dwa projekty : sumę 100 mln zł w formie dotacji na te działania związanie wyłącznie z produkcją energii cieplej, a także 200 mln zł w ramach pomocy zwrotnej przeznaczone na przedsięwzięcia dotyczące produkcji energii elektrycznej lub produkcji energii elektrycznej i cieplej. Ze wparcia Funduszu wyłącza się projekty, które wykorzystują OZE w zakresie wytwarzania energii w wysoko-sprawnej kogeneracji.
Największy udział finansowania w wydatkach kwalifikowanych na gruncie danego projektu, jest określany zgodnie przepisami prawa dotyczącymi pomocy publicznej, wynosi nie więcej 85 procent kosztu całej inwestycji. Dofinansowanie jest udzielane przedsiębiorcom, którzy wytwarzają energię z OZE, będącymi członkami klastra energii.
Przewidziane jest, ze opisana pomoc będzie przeznaczona na budowę nowych domów lub przebudowę jednostek wytwarzania energii wiatru(powyżej 5MWe), biomasę(5 MWth/MWe, biogaz(powyżej 2MWe/MWth), a także energię geotermalną (powyżej 2MWth). Elementem projektu, może być różniej przyłącze do sieci elektroenergetycznej lub ciepłowniczej, jednak musi należeć do wytwórcy energii.
Źródła:
http://www.reo.pl
http://globenergia.pl

Czy firmy wytwarzające energie będą zwolnione z zerowych deklaracji podatkowych

Lewiatan lobbuje na rzecz małych dostawców energii.

Władze Lewiatana uważają, że małe firmy wytwarzające energie powinni być zwolnieni z deklaracji podatkowych. Czy jest to słuszny ruch?
Rade OZE działająca przy Konfederacji Lewiatan, twierdzi- że dostawczy energii elektrycznej po tym jak zostali zwolnieni uiszczania podatku akcyzowego od zużycia energii na własne potrzeby, polski rząd powinien także znieść obowiązki deklaracji podatkowej, oraz prowadzenia ewidencji energii elektrycznej.
Tę opinie Rada OZE wygłosiła podczas konsultacji społecznych w trakcie prac nad ustawą dotyczącą podatku akcyzowego, a dokładnie w kwestii obowiązku składania deklaracji zerowych, a także prowadzenia ewidencji elektrycznej energii przez przedsiębiorstwa, które tę energię wytwarzają. Chodzi o energię wytwarzaną podczas instalacji, których moc generatorów nie będzie przekraczać 1 MW. W tym przypadku chodzi o firmę, które już korzystają ze zwolnienia z płacenia podatku akcyzowego na mocy przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z 8 lutego 2013 roku.
Jak powiedziała dyrektor departamentu energii i zmian klimatu Lewiatan- składania takich deklaracji i nakaz prowadzenia ewidencji w postaci ilościowej jest bardzo uciążliwa i nie wygodna, kiedy podmiot wytwarzający energię nie jest podatnikiem na podstawie żadnej innej czynności prawnej. Prawny obowiązek prowadzenia ewidencji zerowej, składającej się z wielu stron jest zupełnie nie potrzebne. Taki stan prawny jest uciążliwy zarówno dla wytwórców energii jak i dla administracji skarbowej.
Należy przypomnieć, że w 2013 roku uchwalone prawo, które daje możliwość zwolnienia od akcyzy zużywania energii energii elektrycznej, która jest produkowana z generatorów o łącznej mocy, która nie będzie przekraczać 1 MW. Z tej ulgi mogą korzystać firmy wytwarzający energię w części lub całości do potrzeb własnych. Ten obowiązek podatku akcyzowego ustał, ale tylko w formie samej opłaty podatku. Ciągle mamy do czynienia z obowiązkiem składania zerowych comiesięcznych deklaracji podatkowych akcyzowego oraz prowadzenia ewidencji. Jak pisaliśmy wyżej taki stan prawny niesie za sobą niepotrzebną biurokracją i obciążania firmy niepotrzebnymi kosztami pracy. Żywimy nadzieję, że z czasem te obowiązki są zostaną zlikwidowane dla wyżej wymienionych firm

Źródla: http://konfederacjalewiatan.pl
http://swiatoze.pl
Zdjęcie: Pixabay Skąd biorą się promienie słoneczne?

Czynniki determinujące działanie energii pochodzącej od słońca

nergia powstała z promieni słonecznych jest ogromna. Jest przez Nas wykorzystywana za pomocą paneli fotowoltaicznych, a także kolektorów słonecznych. Należy sobie zadać pytanie czy wszyscy wiedzą jakie czynniki wpływają na to, aby instalacja słoneczna działała sprawie??
Na instalację solarną składają się kolektory pobierające cieplną energię z promieni słonecznych, czujniki, zbiornik wodny, oraz rury poprzez które przepływa nagrzany czynnik. Każdą instalację słoneczną planuję się tak, aby pobierała najwięcej energii słonecznej
Kolejną kwestią, która wielu z Nas zastanawia, to w jaki sposób trafiają do Nas promienie słoneczne? Promienie przekraczają dosyć długą drogę. W kosmosie ich droga nie jest stopowana żadnymi czynnikami, jeśli chcą się dostać bezpośrednio na Ziemie. Trafiają one na pewną barierę. Mowa tutaj o atmosferze, która z dalszej odległości będzie przypominać bańkę, która otacza naszą Planetę. Promienie słoneczne po przejściu przez tę barierę są znacząco osłabione. Tak podobnie się dzieję jak na wyższych szerokościach geograficznych- promieniowanie będzie słabsze. Tym samym nasze promienie słoneczne muszą przebyć o wiele dłuższą drogę poprzez atmosferę.
Ostatnim czynnikiem, który będzie determinował działanie energii słonecznej jest lokalna wartość nasłonecznienia. Należy przez Nią rozumieć moc promieniowania od słonecznego w danym konkretnym miejscu na Ziemi. Ta wartość będzie zależeć przede wszystkim od szerokości geograficznej. Im dłuższą drogę musi przebić promień społeczny tym bardziej jest osłabiony przez atmosferę. Nasłonecznienie jest zależne od pory dnia czy daty. Przykładowo na południu Polski, kolektor słoneczny będzie latem pracować przez pełne 9 godzin na dobę, a zimą przez 5. Podczas instalowania panela solarnego, trzeba pamiętać, żeby go ustawić w odpowiednią stronę słońca, dzięki czemu słońce będzie padać na niego jak najdłużej w ciągu dnia całego dnia.
Źródła:
http://www.zielonaenergia.eco.pl/
http://swiatoze.pl
Zdjęcie: – https://pixabay.com/pl/

Kielce inwestują w energooszczędne autobusy

Duże dofinansowanie na kielecki transport miejski

Gmina Kielce otrzymała duży zastrzyk gotówki z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, który wynosi 231 mln zł. Fundusze zostaną przeznaczone na większe wykorzystanie nisko emisyjnego transportu miejskiego.
Jak zaznaczył wiceminister rozwoju Pan Adam Hamryszczak- „Przyznane środki Kielce przeznaczą na wdrożenie inteligentnego systemu transportu wraz z budową niezbędnej infrastruktury. Dzięki inwestycjom w zrównoważony transport miejski wzrośnie atrakcyjność miasta i poprawi jakość życia jego mieszkańców.
Głównym celem pierwszej części projektu jest poszerzenie lepszej wykorzystanie, a także zagwarantowanie wysokiej jakości transportu publicznego w Kielcach. Ten projekt wpłynie na powiększenie się udziału taboru nisko-emisyjnego we flocie transportu publicznego. Poprawi on także funkcjonowanie systemu komunikacji miejskiej(bus-pasy,przystanki, pętla autobusowa) . W ramach tego dofinansowania władze Kielc zaplanowali między innymi zakup 25-ciu autobusów, których napędy, który będą spełniać normę co najmniej Euro 6.
Drugim celem tego projektu jest poszerzenie wykorzystania transportu miejskiego Kielc i jego obszaru funkcjonalnego i zapewnienie wzrostu mobilności mieszkańców Kielc i poprawę układów transportowych. Otrzymanie przez miasto dofinansowanie skróci czas przemieszczania się komunikacją miejską, zintegruję formę transportu publicznego dzięki powstaniu Centrum Komunikacyjnego, na obszarze którego zostanie zainstalowany parking dla pojazdów osobowych z stojaki dla rowerów.
Źródło:
http://swiatoze.pl
http://www.flota.v10.pl/
http://www.portalsamorzadowy.pl
Źródło grafiki:
http://www.flota.v10.pl/galerie/solaris,urbino,electric,02,artykul,112113,1,jpg.html

czy można chłodzić za pomocą pompy ciepła?

Sposoby chłodzenia za pomocą Pomp Ciepła

Pompy Ciepła należą do grupy urządzeń grzewczych o bardzo dużej wydajności. Niektóre z modeli tych urządzeń dają użytkownikowi komfortu ciepła nie tylko zimę, ale w przekroju całego roku. Daję możliwość wyprodukowania chłodnego powietrza w czasie letnim i zapewnienia użytkownikowi swojego rodzaju klimatyzacji.
Jeśli chcemy zagwarantować, aby w pomieszczeniach naszym budynku panował przyjemny chłód możemy to zrobić za pomocą Pompy Ciepła. W takim przypadku stosuję się dwa sposoby. Pierwszy to tak zwane chłodzenie pasywne czyli bezpośrednie, a także chłodzenie zwane aktywnym, które polega na zastosowaniu obiegu odwróconego w pracy naszej pompy ciepła.  Należy jednak zaznaczyć bardzo ważną rzecz, że chłodzenie pasywne możemy tylko uzyskać przypadku posiadania gruntowej pompy ciepła. Natomiast chłodzenie aktywne może odbywać się także za pomocą powietrznej pompy ciepła. Istnieją przypadku, że niektóre urządzenia nie będą miały funkcje chłodzenia. 
Takie pompy, które posiadają funkcje zastosowania obiegu odwróconego(chłodzenie aktywne) nazywamy pompami rewersyjnymi. Wtajemniczeni w technologię omawianych urządzeń wiedzą, że pompy ciepła działają bardzo podobnie do chłodziarek. Jednak występuję między innymi różnica jeśli chodzi o wykonywane zadania(jedną będą grzać, inne chłodzić). Można z tego stanu rzeczy wyciągnąć wniosek, że podstawowe elementy budowy tych urządzeń czyli: wymienniki ciepła,zawór rozprężniczy, oraz sprężarka co do zasady są takie same. Co za tym idzie odwrócenie obiegu nie powinno być trudne. Należy tylko odwrócić kierunek, w którym tłoczy się sprężarka i zawór rozprężający, co zmienia kierunek przepływu czynnika chłodniczego, a co za tym idzie także przepływu ciepła. Trzeba w tym momencie podkreślić, że taki stan rzeczy nie był by możliwy bez zaworu czterodrożnego, a także drugiego zaworu rozprężającego.  Zawór czterodrożny jest odpowiedzialny za zachowanie kierunku tłoczenia sprężarki w obu trybach pracy.
Odwrócenie kierunku przepływu za pomocą nadmienionego zaworu czterodrożnego niesie za sobą zamianę ról wymienników ciepła. Skraplacz pracuje wtedy jako parownik, który odbiera z pomieszczeń ciepło, które potem jest przekazywane do czynnika obiegowego. Czynnik ten przepływa poprzez zawód czterodrożny do sprężarki, a następnie do wymiennika ciepła, gdzie występuję przekazanie ciepła do środowiska. Mówiąc najprościej chłodzenie aktywne polega na tym, że nasz budynek staje się źródłem ciepła, zaś dolne źródła będzie pełnić funkcję systemu grzewczego.
Pompy rewersyjne mają dwa współczynniki sprawności, jeden odpowiedzialny za chłodzenie, drugi za ogrzewanie pomieszczeń. W przypadkach w takich pomp, naturalne COP w pracy chłodzenie będzie odrobinę niższe, taki stan rzeczy bierze się z dodatkowego ciepła, które jest oddawane do czynnika obiegowego. W takim przypadku ciepło jest wytwarzane na skutek pracy danej sprężarki, będzie one niestety pogarszać bilans cieply i jednocześnie możliwy współczynnik efektywności chłodzenia.
Drugi sposób chłodzenia budynku czyli nadmienione na początku artykułu chłodzenie pasywne daje możliwość korzystania z naturalnego ochładzania pomieszczeń z samego dolnego źródła, które będzie oddawać nasze ciepło do gruntu. Wyżej opisany sposób oddawania ciepła do gruntu jest możliwy, ponieważ podczas okresu letniego temperatura gruntu jest o wiele niższa, niż ta występująca w pomieszczeniach. Pamiętajmy o tym, że zastosowanie chłodzenia pasywnego jest skierowanie tylko do posiadaczy pomp gruntowych i wodnych. Chłodzenie pasywne jest metodą bardziej oszczędniejszą i tańszą od chłodzenia aktywnego, także wyróżnia się bardzo wysoką efektywnością pracy. Kiedy chcemy uruchomić taki układ wymagana jest tylko odrobina energii elektrycznej, który nam posłuży do zasilania pompek obiegowych kolektora gruntowego lub sond wody gruntowej. Pompa ciepła będzie się tylko załączać do celów podgrzewania ciepłej wody użytkowej.  Wydajność chłodzenia poprzez naszą pompę ciepła będzie uzależniona od wskaźników dolnego źródła, oraz czasu eksploatacji.
Jeśli chcemy skorzystać z możliwości chłodzenia pasywnego, trzeba konkretną pompę ciepła wyposażyć w moduł chłodzenia pasywnego. Jest możliwość żeby współpracował z ogrzewaniem ściennym lub klimakonwektorami. Wymaga się także zainstalowania następujących dodatkowych  elementów: wymiennika ciepła,zaworów trójdrożnych i pompy obiegowej. Zasada działania tego systemu jest naprawdę prosta: płynne źródło ciepła jest kierowane do zewnętrznego wymiennika, dalej jest schładzane przez wodę gruntową lub solankę. Pompa Ciepła nie musi przy tym aktywnie współpracować, co wpływać będzie na niskie koszty chłodzenia naszego budynku. Regulator uruchamia jedynie pompę odpowiedzialną za obieg pierwotny, natomiast sprężarka zostaje wyłączona i otwiera zawory trójdrożne do wymiennika ciepła i następnie uruchamia pompę obiegu wtórnego. W taki sposób stosunkowo ciepłą woda z ogrzewania podłogowego może poprzez wymiennik ciepła oddać swoje ciało solance z obiegu pierwotnego.
Źródła:
http://www.gorenje.pl
http://swiatoze.pl
http://ekobudowanie.pl

czy warto zdecydować się na instalacje gruntowego wymiennika ciepła?

Budowa i zasady działania Gruntowego wymiennika Ciepła

Ostatnimi czasy bardzo często się nadmienia o energooszczędnych nowych technologiach grzewczych, które stosuje się podczas budowania domów ekologicznych o niskich kosztach ogrzewania.
Najczęściej w takiego typu budynkach stosuję się gruntowany wymiennik ciepła. Jest to urządzenie pozwalające na powiększenie komfortu ciepła w środku danego budynku. Do celu jest wykorzystywała tak zwana pojemność cieplna danego gruntu. Zastosowanie takiego zjawiska będzie wpływać na o wiele większą stabilizację temperatur w piwnicach budynków, gdzie wymiennik zostanie zastosowany. Dzieję się tak z powodu izolacyjnych właściwości ziemi.
Omawiana technologia daje możliwość na zmniejszenie nagłych zmian temperatury powietrza, które jest dostarczane do konstrukcji, poprzez wymiennik ciepła w stosunku do powietrza, które bezpośrednia się pobiera z atmosfery. Na początku wymienniki ciepła stosowana najczęściej w domach pasywnych. W obecnym czasie gruntowe wymienniki bardzo często się stosuje także w standardowych budynkach. Daję to możliwość obniżenia kosztów klimatyzacji i ogrzewania wnętrza budynku.
Biorąc pod uwagę konstrukcję wymiennika, można wyróżnić parę typów tego urządzenia. W wymiennikach rurowych przeważnie występują warstwy mediów oddzielone specjalną membraną, przez które przechodzi powietrze. Natomiast w drugim typie wymienników: czyli grzebieniowych,żwirowych, oraz płytowych są wykorzystywane warstwy gruntowane, które są przygotowane w określony sposób do przewodzenia powietrza, które jest dostarczane do danego budynku. Różnymi pomiędzy wskazanymi wymiennikami wynikają z materiału jaki został zastosowany. Co za tym idzie wpływa on na cenę i wydajność danego urządzenia.
Należy pamiętać, żeby podczas instalacji danego gruntowego wymiennika ciepła zwrócić szczególną uwagę żeby dane urządzenie usytuować poniżej poziomu zamarzania gruntu. Spowoduje to, że nasz wymiennik będzie prawidłowo funkcjonować przez cały rok.Wymiennik ciepła współpracuje z innymi rozwiązaniami skierowani na oszczędność energii i ochrony środowiska takimi jak: pompy ciepła, rekuperatory, wentylacja mechaniczna, grawitacyjna, oraz panele słoneczne.
Gruntowe wymienniki ciepła razem z innymi urządzeniami mającymi na celu oszczędzanie energii i ochronę środowiska, montuję się przeważnie w domach pasywnych, a także autonomicznych. Cieszę się także dużą popularnością u klientów, którzy chcą w określonym stopniu uzależnić od dostawców ciepła i energii.
Źródła:
http://wentylacja.org.pl
http://muratordom.pl
http://www.odnawialne-firmy.pl
http://www.wnp.pl

jakie dolne zrodło na pompy ciepła wybrac

Typy dolnego źródła dla gruntowych Pomp Ciepła.

Funkcjonowanie gruntowej Pompy Ciepła w odróżnieniu do powietrznej nie zależy od warunków klimatycznych. Taki rodzaj pompy ciepła może pracować w sposób ciągły przez cały rok. W przypadku kiedy zdecydowaliśmy się na taki rodzaj ogrzewania naszego budynku, powstaje pytanie- na jaki typ dolnego źródła wybrać?
Obecnie na rynku występują dwa rodzaju takich źródeł. Pierwsze to wymagające sporego nakładu finansowego wymienniki pionowe, oraz drugie czyli kolektory poziome- te jednak wymagają sporej powierzchni.
Read more…Gruntowa pompy ciepła, jest urządzeniem grzewczym, która działa dzięki ciepłu ze zgromadzonych zasobów pod powierzchnią ziemi. Energia pochodząca z gruntu, ma bardzo duży potencjał energetyczny. Grunt, z którego pobierane jest ciepło ma przewagę nad wodą pod powierzchniową z powodu ogólności dostępności. Temperatura gruntu jest o wiele wyższa od średniej temperatury powietrza z zewnątrz. Taki takiego ciepła z gruntu odbyła się poprzez kolektory poziome i pionowe sondy gruntowe. Wskazane wymienniki dzieli sposób ich konstrukcji. Elementem wspólnym jest roboczy czynnik, który posiada niską temperaturę zamrażania, który występuję w obu układach.
Wydajność takiego systemu grzewczego jest zależny właśnie od dolnego źródła energii. Dlatego też przed powzięciem decyzji należy zgromadzić wszelkie koniecznie informację o gruncie, gdzie zostanie zainstalowane dolne źródło. Należy tutaj wskazać, że istotnym czynnikiem, które będzie decydował o możliwości dokonania odwiertu jest rodzaj danego podłoża- na przykład skaliste mogą w zupełności wykluczyć wykonanie odwiertu. Nie bez znaczenia jest rodzaj gruntu, który może wpłynąć na uzyskanie energii z metra bieżącego danej instalacji. Na przykład gęstość strumienia ciepła na gruncie gliniastym wynosi 30 W/m2, natomiast w piaszczystym- tylko 10 W/m2. Następnym ważnym elementem jest wilgotność danej gleby- im gleba będzie posiadała większą wilgotność tym lepiej z powodu, że woda jest świetnym przewodnikiem ciepła, a co za tym idzie sprzyja większej wydajności danego systemu. Trzeba pamiętać o tym, że wskazanie przewodnictwa ciepła całościowego ośrodka gruntu jest bardzo istotne, ponieważ na podstawie tej informacji dowiemy się na jakiej głębokości należy zamontować dany układ cieplny, jednocześnie zostanie ominięta głębokość graniczna przymarzania danego gruntu.
Posiadając omówione wyżej informacje i dane możemy przejść do wyboru rozwiązania, które będzie najodpowiedniejsze dla naszej przyszłej instalacji. Kolektory poziome gruntowe mogą być wykonywane w różnych konfiguracjach takich jak: układy spiralne, szeregowo czy wężownicowe. Są tworzone przez bardzo elastyczne rury o średnicy od 32 do 40 mm, są układane w gruncie na jednej czy dwóch płaszczyznach. W sytuacji kiedy chcemy uzyskać najlepsze ciepło należy je położyć pod powierzchnią danego terenu poniżej danej strefy zamarzania gruntu. Instalację należy lokalizować biorąc pod uwagę rodzaj gruntu i jego lokalizację. Taką instalację należy umieszczać na głębokości od 1 do 1,8 metra- około 30 cm od miejsca gdzie grunt przymarza. Kolejną istotną rzeczą o jakiej musimy pamiętać jest odpowiedni odstęp między rurami wynosi on : 0,8 do 1 m- ma to na celu zapobiegnięciu przechłodzenia gruntu.
Rozmiar całościowego układu powinna być około 2 razy większa od powierzchni, chcemy przeznaczyć do ogrzewania naszego budynku. Koszty za wykonanie omawianego wymiennika, mieszczą się w przedziale około 20 do 30 zł za metr bieżący. Jeżeli posiadamy trochę mniejszą powierzchnią, możemy zdecydować na modyfikację naszego wymiennika, jakim jest kolektor spiralny. Wskazanie takiego rozwiązania zabiera mniej powierzchni a co za tym idzie potrafi zmniejszyć koszty prac gruntowych. Należy jednak tutaj nadmienić o tym, że efektywność takiego kolektora będzie o wiele mniejsza. Zależy pamiętać, żeby nad instalacją takich wymienników powierzchnia terenu nie była zabudowana. Stosuję się tę zasadę z powodu, że daje to możliwość stałego i bezpośredniego dostępu promieni słonecznych, które są koniecznie do odbudowy potencjału energetycznego otoczenia określonego wymiennika ciepła po jego wychłodzeniu. Trzeba pamiętać żeby instalację danego wymiennika ciepła usadowić z dala od korzeni drzew, gdyż bliskość korzeni może uszkodzić całą instalację.
Uwarunkowania klimatyczne w Polsce w wymierny sposób wpływają na to, że większość stabilność zapewniają sondy geometryczne. Sondy należy montować na głębokości 60 metrów. Taka zamontowania danego wymiennika wpływa na utrzymania wysokiej wydajności systemu na identycznym poziomie niezależnie od występujących warunków pogodowych. Ten rodzaj wymiennika można wykonać z rur PCV, polietylenowych, polipropylenowych lub polibutylenowych. Dużą zaletą, która przemawia za wymiennikami pionowymi jest, że w przypadku występowania wysokich temperatur głębszych warstw gruntu podczas okresu zimowego, zapewniają o wiele większą wydajność niż kolektory poziome. Co prawda taka inwestycja niesie za sobą o wiele większe koszty, jednak będzie bardziej opłacalna, na terenie gdzie występuję niski poziom wód gruntowych. Z 20 metrów odwiertu można otrzymać nawet około 1 kW mocy grzewczej. Trzeba w tym momencie podkreślić, że realna mocna cieplna, która zostanie uzyskana z 1mb instalacji w dużej ilości przypadków będzie się różnić od wartości, które zakładał projekt instalacyjny. Dlatego po wykonaniu pierwszego odwiertu trzeba skorygować projekt pierwotny w kwestii doboru poboru współczynnika mocy ciepła. Koszt wykonania odwiertu o wartości 1 mb będzie wahać się w przedziale od 80 do 150 zł. Będzie to zależeć od charakteru danego podłoża.
Z szeregu zalet poziomych kolektorów można wymienić między innymi: niską złożoność systemu, dzięki temu nie ma obowiązku skorzystania z technologii wiercenia z zastosowaniem specjalistycznego, a co za tym idzie koszty będą o wiele mniejsze. Kolektory poziome wymagają aby działka miała większą powierzchnia inaczej niż w przypadku kolektorów pionowych. Także trzeba w tym momencie podkreślić, że rzeczone kolektory poziome posiadają mniejszą wydajność cieplną dla sond gruntowych co będzie miała znaczący wpływ na efektywność pracy naszej pompy ciepła określaną podczas eksploatacji urządzenia. Zanim jednak zdecydujemy się na ostateczne rozwiązanie, należy przeprowadzić wnikliwe obserwację gruntu i analizę opłacalności danego rozwiązania.
Źródła:
http://swiatoze.pl
http://www.gorenje.pl

dazeniepentagonudooze

Armia USA w myśl ochrony środowiska!

Pentagon ogłosił przetarg o wartości ponad 96 mln dolarów w którym SunPower Corp, pod kontrolą francuskiego koncernu naftowego
Total, będzie operatorem elektrowni słonecznej w bazie sił powietrznych USA w Kalifornii.
Za czasów rządów Georga W. Busha celem było 25 % energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w wojskowej konsumpcji.
W 2015 roku produkcja takiego prądu była równa 3 Twh. Na terenie USA fotowoltaikę wykorzystuje się do zasilania baz ale i również jest wykorzystywana w zagranicznych
operacjach wojskowych np. w Afganistanie, Iraku.
W myśli o ograniczeniu niebezpiecznych konwojów z paliwem, Pentagon stara się zmniejszyć wykorzystywanie tej substancji. Armia USA zaczyna stosować nowe rozwiązania typu: elektryczny okręt zasilany z turbin gazowych.
Agencja ds. Weteranów także postawiła na ochronę środowiska. Wyposażone w panele słoneczne szpitale agencji zużywają aż o 40% mniej energii, w porównaniu do innych amerykańskich tego typu placówek. Myślą przewodnią w realizowaniu przedstawionych posunięć jest zmniejszenie zagrożenia atakami terrorystycznymi, oraz uniezależnienie wojska w okresie wojny.
Źródła:
http://www.money.pl
http://www.reo.pl
http://wysokienapiecie.pl
FOT. MICHAEL J. PACH./U.S. ARMY/CC/FLICKR

Liddecydujesienaoze

Lidl inwestuje w ochronę środowiska

Sieć sklepów Lidl inwestuje w fotowoltaikę i pompy ciepła. W Poznaniu sklep jest ogrzewany i chłodzony gruntowymi pompami ciepła. Zastosowane jest tzw. chłodzenie pasywne, które dzięki obiegowej pompie dolnego źródła obniża koszty eksploatacyjne. Pod posadzką umieszczone są instalacje dzięki którym budynek jest równomiernie ogrzewany bądź chłodzony.
Lidl wprowadza nowe, ekologiczne rozwiązania aby nie pogarszać stanu środowiska. Do takich posunięć możemy zaliczyć: zastosowanie energooszczędnego oświetlenia typu LED w szklanej, rozbudowanej fasadzie. Dzięki czemu zapotrzebowanie na doświetlenie jest znacznie mniejsze.
Niektóre niemieckie sklepy wytwarzają na swój użytek energię elektryczną. Instalacje fotowoltaiczne przesyłają energię słoneczną przetwarzając ją na prąd służący do zasilania budynku.
Stworzony system współpracy rekuperacji z wentylacją oraz z odzyskiem ciepła z lad chłodniczych. Sklep w Poznaniu jest w pełni wyposażony w powyższe systemy. Otrzymał także certyfikat Breem New Construction 2016. Certyfikat przyznawany jest dla budynków zasługujących na miano zrównoważonego projektowania, użytkowania i budowania obiektów. W niedalekim czasie podobne instalacje mają powstać również w innych sklepach.
Źródła:
http://swiatoze.pl
http://www.propertynews.pl
http://globenergia.pl

Szwecjarazemzoze

Szwecja w 100 % stawia na OZE

10.04.2017->Szwecja ma w planach obniżyć aż o 98 % podatek od energii elektrycznej wytwarzanej przez generatory energii z Odnawialnych Źródeł Energii o mocy do 255 kW, zużywanej na potrzeby własne. Jeśli złożone dokumenty zostaną zaakceptowane, to ustalenia wejdą w życie do stycznia 2018 roku.
Szwecki rząd do 2040 roku chce zrealizować plan by zasilanie kraju było w 100 % z odnawialnych źródeł energii.
Źródło:
http://globenergia.pl

Polsko-Japońskie Memorandum

5.04.2017-> W Warszawie 14.03.2017 r. zostało podpisane memorandum of understanding pomiędzy japońską organizacją rządową The New Energy and Industrial Technology Development Organization a Ministerstwem Energii. Jest to projekt kilkuletniej pracy zespołu składającego się z przedstawicieli z Energia Operator, Energia Wytwarzanie, Polskich Sieci Elektroenergetycznych i Hitachi Ltd.
Porozumienie dotyczy wejścia w życie hybrydowego magazynu energii składającego się z baterii ołowiano-kwasowych i litowo-jonowych oraz systemu automatyki Special Protection Scheme (SPS). Sprzęt techniczny został stworzony przez japońskie spółki i będzie przekazany w formie dofinansowania dla Polski. Szczegóły będą opublikowane po zawarciu umowy pomiędzy stronami.
Źródło :
odnawialnezrodlaenergii.pl

konferencjadobraenergia

Konferencja Dobra Energia- Poznań 2017

5.04.2017-> W Poznaniu odbyła się konferencja z cyklu Dobra Energia, gdzie zgromadziło się grono praktyków,ekspertów,naukowców, władz i przedstawicieli biznesu. Jest to pierwszy etap programu który będzie trwał przez wiele lat. Ma on na celu uświadomić oraz uczyć społeczeństwo mądrego wykorzystywania energii. Uczestnicy spotkania są zgodni co do inwestowania w energię odnawialną zaś jest problem w sprawie finansowania. Są także wątpliwości które z odnawialnych źródeł ciepła są najbardziej korzystne.
Beata Wiszniewska z Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej twierdzi aby nie centralizować produkcji energetycznej – jej zdaniem przyszłością są rozproszone źródła.
Należy też pamiętać że już na etapie planowania budowy domu trzeba myśleć o energooszczędnym budownictwie. Jest to wkład w ekologię oraz duże oszczędności w przyszłości. Zaś co do istniejących budynków należy inwestować w termomodernizację.
Bartosz Królczyk, przedstawiciel Wielkopolskiego Domu Pasywnego, mówił że takie budownictwo to nie tylko oszczędności ale również poprawa komfortu życia.
Podsumowując konferencję należy inwestować w lepsze jutro oraz uświadamiać coraz to większą grupę odbiorców. Spotkanie Dobra Energia odbędzie się również w Łodzi, Gdański, Katowicach i Krakowie.
Źródła:
http://swiatoze.pl
https://www.odnawialne-firmy.pl

Konferencja w Zakopanem: „Efektywność energetyczna i OZE – oferta finansowa i wsparcie doradcze”

4.04.2017 W Zakopanem miało miejsce spotkanie „Efektywność energetyczna i OZE – oferta finansowa i wsparcie doradcze” w ramach unijnego projektu o nazwie „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkalnego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”
Na konferencji Artur Michalski – Prezes Zarządu NFOŚiGW podkreślił że zaniedbano działania na rzecz geotermii. NFOŚiGW wprowadził nowe programy priorytetowe w tym terenie, mając na celu lepsze wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Suma unijnych finansów będących w RPO województw ma wartość 130 mld € oraz przewyższa wartość ogólnopolskiego POIiŚ.
Małgorzata Mrugała – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Krakowie odniosła się do aktualnych problemów dla obszaru małopolskiego, konkretniej do jakości powietrza i poprawy standardu życia przy współpracy z JRPDE w NFOŚiGW oraz z PEC Geotermia Podhalańska. Istnieje również projekt LIFE w którym pracuje grupa ekodoradców którzy mają funkcję wsparcia doradczego w zakresie OZE itp. Dr. Kazimierz Kujda – Prezes Zarządu NFOSiGW przedstawił plan działania systemu wsparcia doradczego dla sektora mieszkaniowego, publicznego i przedsiębiorstw z OZE i efektywności energetycznej realizowanego w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Na zakończenie konferencji prezes Kujda zaprosił wszystkich do składania wniosków oraz poinformował że wszystkie szczegóły można uzyskać na szkoleniach i konferencjach organizowanych przez NFOŚiGW.
Zapowiada się cykl 50 konferencji „Efektywność energetyczna i OZE – oferta finansowa i wsparcie doradcze”. Opisane wyżej spotkanie było szóstym z kolei.
Źródła:
http://www.nfosigw.gov.pl
http://www.reo.pl

Wspieranie efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym

3.04.2017 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma do rozdysponowania 300 milionów złotych, z funduszy z programu operacyjnego – Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, na dofinansowanie modernizacji elektrycznej budynków mieszkalnych.
Projekt powinien dotyczyć elementów wskazanych w opisie Osi Priorytetowych Regionalnych Programów Operacyjnych (np. podłączenie lub przebudowa wydajniejszych źródeł ciepła, instalacja lub modernizacja klimatyzacji itp.). Od 31 marca do 29 maja 2017 roku wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie, które jeszcze nie otrzymały dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, będą mogły składać wnioski o dofinansowanie. Fundusz jest przeznaczony na wielorodzinne budynki mieszkalne, zaś minimalna wartość projektu wynosi 3 miliony złotych.
Źródło:
http://swiatoze.pl
http://nowemiasto.dlawas.info
http://www.wieliczka.eu

Ścieki źródłem energii dla Pomp Ciepła

30.03.2017-> Ciepło można pobierać z produktów gospodarstw domowych jakimi są ścieki. Te sztuczne źródło energii może być zasilaniem dolnego źródła pompy ciepła. Prócz ścieków można wykorzystywać również gazy, spaliny i wody powierzchniowe.
Podane materiały mogą być wykorzystywane w domach jak i również w dużych przedsiębiorstwach. Podstawową przyczyną małej popularności wykorzystywania owego źródła są kryteria, które muszą być spełnione w celu funkcjonowania instalacji. Warunkami są: brak zanieczyszczeń powodujących korozję sprzętu, stabilne i wysokie wartości temperatury, duża pojemność ciepła itp. Istnieją trzy typy obiektów skąd można pobierać energię: kanały ściekowe, sieci kanalizacyjne i budynki.
Największą popularnością cieszy się odzyskiwanie ciepła ze ścieków w oczyszczalniach i kanałach wychodzących z oczyszczalni . Temperatura wynosi tu około +15°C niezależnie od pory roku i nie spada niżej niż +10°C. Z jednego metra sześciennego ścieków gdzie różnica temperatur wynosi 1K, pomiędzy chłodnym medium a ściekami można uzyskać około 5 kWh ciepła. Aby zdecydować się na przedstawiony sposób odzyskiwania ciepła trzeba już na etapie budowy poprowadzić dwa piony kanalizacyjne, gdzie będą oddzielnie: ścieki fekalne (zimne) od bytowych (ciepłych). Jest to nie tylko oszczędne ale i ekologiczne posunięcie które zapewni nieograniczone źródło energii.
Źródła:
http://swiatoze.pl
http://www.gorenje.pl

Dofinansowanie unijne na ekologiczne rozwiązania w domach mieszkalnych w woj. warmińsko-mazurskim.

29.03.2017-> Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego ponownie mogą starać się o dofinansowania ekologicznych rozwiązań w gospodarstwach domowych. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie w dniu 14 lutego br. zaczął realizację programu EWA( E-energia, W-woda, A-atmosfera).
Do rozdysponowania jest 20 mln. złotych. Fundusz będzie przekazany w ręce pomysłodawców najlepszych proekologicznych projektów, w formie 2% pożyczki na okres 5 lat. O wsparcie mogą starać się inwestycje o charakterze takim jak: wymiana pokryć dachowych zawierających azbest, przebudowa, modernizacja lub budowa indywidualnych źródeł ciepła,wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii do produkcji ciepła ,kompleksowa termomodernizacja budynków mieszkalnych, itp.
ŻRÓDŁO:
http://swiatoze.pl


Konserwacja Jednostki Zewnętrznej Pompy Ciepła

27.03.2017-> Jednostka zewnętrzna pompy ciepła wymaga regularnych przeglądów i czyszczenia aby posłużyła nam przez wiele lat. Zanieczyszczenia nagromadzone w obudowie i w tacy skroplin mogą spowodować awarię, co w konsekwencji będzie skutkowało wysokimi kosztami naprawy. Należy więc przynajmniej raz w roku, w okresie wczesnojesiennym wyczyścić parownik. Warto aby przeprowadził to wykwalifikowany serwisant, zaś podstawowe czynności możemy wykonać sami.
Przykładowo gdy czyścimy jednostkę zewnętrzną pompy ciepła odłączamy ją z prądu, po czym zaczynamy od konserwacji wlotu powietrza i wentylatora – nieczystości w tym miejscu podnoszą zużycie energii elektrycznej i ograniczają przepływ powietrza. W parowniku po zdemontowaniu osłony urządzenia, miękką szczotką czyścimy lamele parownika z nagromadzonego osadu. Dostępne są środki chemiczne o właściwościach czyszcząco- myjących, które można nabyć w sklepach z akcesoriami chłodniczo- klimatyzacyjnymi. Odpowiednie preparaty rozpuszczają zanieczyszczenia i nie powodują korozji materiału. Warto także zwrócić uwagę aby nieopodal urządzenia nie zbierały się:trawa, śnieg, liście. Należy więc usuwać szkodliwe czynniki z otoczenia w zależności od warunków atmosferycznych.
Źródło:
http://globenergia.pl


Chińczycy uciekają od smogu

23.01.2017 -> W Pekinie podjęto walkę ze smogiem. Zamknięto tam ostatnią elektrownię węglową. Jeden blok emitował do wdychanego powietrza setki ton zanieczyszczeń (tj. Tlenek azotu, dwutlenek siarki i pyły) rocznie. Na dzień dzisiejszy jest to pierwsze chińskie miasto gdzie cała energia elektryczna pozyskiwana jest z tzw „czystych źródeł” tj. elektrownie wiatrowe czy gaz ziemny. W styczniu 2017 roku powstała „policja smogowa” która ma za zadanie nadzorować emisję zanieczyszczeń. Za przekroczenie ustalonej normy grozi aresztowanie. Pomimo podjętych działań miasto wciąż przekracza wskaźnik stężenia drobnych pyłów zawieszonych (PM2,5). Zanieczyszczenie powietrza powoduje ciężkie choroby układu oddechowego, układu krwionośnego,oraz szereg innych dolegliwości. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje iż w 2012 roku zmarło ponad milion mieszkańców Chin z powodu zanieczyszczeń.
źródła
www.najlepszepompyciepla.wordpress.com
www.money.pl
www.bankier.pl


Kalifornia inwestuje w Odnawialne Źródła Energii

20.03.2017 -> Świat kroczy w kierunku rynku energii odnawialnej. Ostatnimi czasy, nowe kraje podejmują politykę odejścia od myślenia skierowanego na węgiel, a idą w kierunku rynku energii odnawialnej. Na pewno czytajcie już, o działach rządów takich krajów jak Chiny, Rosja, Arabia Saudyjska,Finlandia,Dania, Szwecja. Są mocarstwa mieszczące się w czołówce światowej. Wśród nich nie mogło zabraknąć Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.
W tym największym mocarstwie problem stanowienie prawa powszechnie obowiązującego wygląda trochę inaczej niż w państwach opisanych poniżej, gdyż Stany są Federacją, której każdy stan może, poprzez swoje władze samodzielnie stanowić prawo. Będzie one obowiązywać tylko i wyłącznie na danym terenie.
W tym największym mocarstwie problem stanowienie prawa powszechnie obowiązującego wygląda trochę inaczej niż w państwach opisanych poniżej, gdyż Stany są Federacją, której każdy stan autorytarnie może poprzez swoje władzę samodzielnie stanowić prawo na terenie swojego terytorium.
Skorzystał z tego Senat stanu Kalifornia i ustanowił prawo, w ramach którego zobowiązał wszelkich dostawców elektrycznej energii, o pozyskiwanie jej tylko wyłączenie z odnawialnych źródeł energii od 2045 roku. Należy także wspomnieć, że dana uchwała wprowadza także określone zmiany, w strategii obowiązującej w rozwoju O.Z.E. w stanie Kalifornia. Główną zmianą jest cel 50%- w złożonym miksie do 2030 roku. Obecnie połowa energii powinna pochodzić z O.Z.E. do 2025.
Będziemy z wielkim zainteresowaniem obserwować losy tego prawa w jego dalszej drodze . Takie kroki rządzących pozwalają mieć nadzieję, że takie działają skłonią inne kraje do skierowania swoich polityk na rynek energii odnawialnej, gdyż w tym jest przyszłość i czyste powietrze.

Instrukcje:

Instrukcja Obsługi Sterownika
Pompy Ciepła Gorenje
Eco Inverter:

tekst alternatywny
Inne opcje

SPLITOWE POMPY CIEPŁA


POMPA CIEPŁA V KLIMATYZATOR

POMPA CIEPŁA V KLIMATYZATOR

Z cyklu "WUJEK CIEPŁA POMPA" - technika grzewcza dla fachowców i laików

technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików technika grzewcza dla fachowców i laików

Pompy ciepła to niskie koszty ogrzewania

Pompa ciepła wykorzystuje ogromne ilości energii cieplnej, które znajdują się w naturalnych pokładach. Budowa pompy ciepła umożliwia pobór energii cieplnej z różnych źródeł, np. ziemia, powietrze, woda. Źródła te z racji niskiej temperatury nie są możliwe do bezpośredniego wykorzystania, ale dzięki pompie ciepła możliwe jest pozyskanie tej energii w sposób ekonomicznie opłacalny.

Instalacja grzewcza, to obok kanalizacji czy bieżącej wody, najbardziej niezbędny element naszego domu, niemal zaraz po fundamentach. Już na etapie projektu pojawia się problem, co będzie najlepszym źródłem ciepła na potrzeby CO i do ogrzania wody użytkowej (CWU).

Ograniczają nas nie tylko możliwości architektoniczne czy finansowe, ale przede wszystkim brak dostatecznej wiedzy związanej z tematyką grzewczą. Często, jako klient ostateczny jesteśmy zdani na opinie biur projektowych, architekta czy lakoniczne informacje na stronach internetowych.

Pompa ciepła – co to jest?

Instalacja grzewcza oparta o pompę ciepła to mechanizm, którego podstawowym zadaniem jest "transport" ciepła o niższej temperaturze, do miejsca o wyższej temperaturze. Ten ciekawy proces jest możliwy, dzięki odpowiedniej konstrukcji pompy, która posiada sprężarkę (przy wykorzystaniu ciepła z gruntu bądź zbiorników wodnych) lub wymienników podobnych, jak w chłodnicy samochodowej (przy pompie powietrznej).

Pompa ciepła kondensuje otrzymaną energię cieplną np. z gleby, by oddać ciepło otoczeniu. Aby pompa mogła zadziałać, jedyne, czego potrzebuje, to prąd. Eliminuje to konieczność podłączania do domu instalacji gazowej czy innego źródła paliwa stałego czy ciekłego. W związku z tym, jest to inwestycja ekologiczna, bezpieczna i oszczędna.

Pompę ciepła należy dobrać indywidualnie do potrzeb danego obiektu.  Zapotrzebowanie na energię cieplną bardzo różni się w zależności od wielu czynników. Zdarza się, że lepiej zainstalować kilka pomp o słabszej mocy, niż jedną o dużej ilości kW.

Ponadto pompa ciepła może być ciekawym elementem wystroju wnętrza Twojego domu. Nie wszystkie pompy muszą być w ciemnej kotłowni, niektórzy producenci oferują nowoczesne i designersko wyglądające pompy. Dlatego poważnie się zastanów czy wolisz mieć nieładny i nieekologiczny kocioł gazowy, czy może jednak elegancką i nowoczesną pompę ciepła, która chroni środowisko korzystając z odnawialnych źródeł energii?

Zalety ogrzewania przy pomocy pomp ciepła

W porównaniu z konkurencyjnymi systemami grzewczymi pompy ciepła są niezwykle ekonomiczne, o czym świadczy fakt, że zużywają nawet trzykrotnie mniej energii prymarnej, niż np. kotły gazowe lub olejowe. Około 75% energii grzewczej pomp pochodzi bezpośrednio ze środowiska i jest pozyskiwane za darmo, dlatego też pompy potrzebują zaledwie 25% energii w postaci energii elektrycznej do osiągnięcia 100% wyjściowej mocy grzania. Również pod względem nakładów inwestycyjnych pompy ciepła są porównywalne z konkurencyjnymi systemami ogrzewania, ponieważ nie wymagają one instalacji dodatkowych elementów systemu, takich jak cysterna na olej bądź gaz, czy też budowa komina, zaś koszty utrzymania są znacznie niższe.

Diagram prezentuje porównanie kosztów eksploatacji urządzenia grzewczego na olej opałowy i pompy ciepła w okresie ich żywotności. W przypadku pompy ciepła wyjściowe koszty inwestycji są wyższe, jednak niższe koszty zużycia energii w skali roku sprawiają, że koszty inwestycji równoważą się w okresie krótszym niż 7 lat. W kolejnych latach eksploatacji system oparty na pompie ciepła przynosi wzrost oszczędności w porównaniu z ogrzewaniem olejowym (pole oznaczone szarym kolorem).

Inwestycja w przyszłość

Decydując się dzisiaj na instalację systemu ogrzewania opartego na pompie ciepła należy mieć świadomość, że jest to inwestycja średnioterminowa. Faktyczna wartość tej inwestycji jest wypadkową wielu, zarówno mierzalnych, jak i niemierzalnych czynników. Poza bezpieczeństwem nakładów finansowych, możliwościami adaptacji, niskimi kosztami ogrzewania, komfortem oraz licznymi korzyściami ekonomicznymi i ekologicznymi jest to w istocie inwestycja w przyszłość twoją i twoich dzieci. Energia elektryczna jest bowiem jedynym funkcjonalnym energentem wytwarzanym w Słowenii i z tego punktu widzenia również najpewniejszym źródłem energii.

Nowe budownictwo, modernizacja lub wymiana systemu ogrzewania

Pompy ciepła są doskonałym rozwiązaniem dla systemu ogrzewania i klimatyzacji zarówno w nowym budownictwie, jak i w przypadku modernizacji lub wymiany istniejącego systemu grzewczego. Działanie oparte na zasadzie ogrzewania niskotemperaturowego pozwala zastosować pompę zarówno w systemach ogrzewania podłogowego, jak i ściennego lub ich kombinacji. Pompy można również instalować w odnawianych obiektach wyposażonych w grzejniki centralnego ogrzewania. Jeżeli w najchłodniejsze dni możesz zadowolić się wodą grzewczą o temperaturze do 60°C, pompa ciepła będzie najtańszym źródłem ogrzewania.

Zimą ciepło, latem chłodno

Wyjątkowa technologia pomp ciepła pozwala wykorzystywać system grzewczy do ogrzewania w okresie zimowym i chłodzenia w okresie letnim. Dzięki wyjątkowym właściwościom termodynamicznym i zdolności przenoszenia maksymalnej ilości energii cieplnej z otoczenia można nie tylko ekonomicznie ogrzewać pomieszczenia, ale także przez cały rok podgrzewać wodę dla celów użytkowych. Co więcej, bez jakichkolwiek dodatkowych adaptacji i inwestycji system może również służyć do klimatyzacji pomieszczeń zarówno w przypadku ogrzewania ściennego powietrznego, jak i podłogowego.

Łatwe sterowanie

Ogrzewanie oparte na pompie ciepła to oszczędność czasu, energii, eliminacja dodatkowej pracy oraz kosztów związanych z koniecznością dostarczenia pozostałych rodzajów paliw. Wszystkie systemy wyposażone są w wyjątkowo wygodne i łatwe sterowanie. Istnieje również możliwość zdalnego.

© 2011 - Wszelkie prawa zastrzeżone