Grzałka elektryczna w pompie ciepła – czy trzeba się jej bać?

Grzałka elektryczna w pompie ciepła – czy trzeba się jej bać?

Energy Save

 

Grzałka elektryczna lub inne źródło może lub w większości instalacji z pompą ciepła powinna spełniać rolę wsparcia i/lub źródła awaryjnego. Jeżeli grzałka jest tylko wsparciem układu ogrzewania dla sytuacji niskich temperatur np. poniżej -5oC lub źródłem awaryjnym to nic złego. Gorzej jest jeżeli w założeniu osoby dobierającej moc pompy ciepła jest od razu uzupełniana mocą grzałki elektrycznej. Oznacza to że dużą część pracy pompy ciepła może przejmować zbyt często właśnie grzałka elektryczna. Będzie to znacząco podnosić koszty eksploatacji ogrzewania.

Zobaczmy jeżeli do domu o powierzchni np. 200 m2 została dobrana tzw. dziesiątka ( czyli najczęściej pompa ciepła o mocy 10kW) to mocy grzewczej zapewne wystarczy przy temperaturze zewnętrznej -7oC natomiast już przy niższych temperaturach będzie potrzebna praca grzałki elektrycznej ( tak aby być dokładnym grzałka może również pracować przy temperaturach wyższych ale nieznacznie). Pompa ciepła po to ma swoją sprawność cieplną pracy tzw COP abyśmy otrzymywali jak najwięcej energii cieplnej z każdego kilowata energii elektrycznej np. z 1 kW energii elektrycznej możemy mieć 4 kW energii cieplnej tj, COP=4 a jeżeli praca naszego układu ogrzewania będzie się opierać na grzałkach to będziemy mieli w tej samej sytuacji 4 razy drożej bo grzałka ma sprawność równą pobieranej mocy elektrycznej.

Podsumowując grzałka elektryczna do pompy ciepła tak ale z rozsądkiem. Nie dajmy się zmanipulować handlowcom którzy opowiadają że zim i tak już nie będzie (ten tekst jest pisany 01.02.2021 a za oknem jest -16oC :))))))))

Cito Polska – PO PROSTU CIEPŁO

zajrzyj do naszych lokalnych instalatorów / doradców:

www.pompycieplasiedlce.com

www.pompycieplakielce.com

www.pompycieplalublin.com